שתף קטע נבחר

היד שמנענעת את האינתיפאדה

חקלאים פלסטינים המבקשים לחרוש את אדמותיהם באישור ובליווי צה"ל מותקפים על-ידי מתנחלים קיצונים. בסוף זה ייגמר בהרוגים ועוד אינתיפאדה תפרוץ. בואו נעצור את זה עכשיו

הפלסטינים בגדה סובלים בזמן האחרון מסדרה יוצאת דופן של מתקפות מצד המתנחלים והם לא מוכנים יותר לא להגיב. יש אנשים שרוצים להגן באבנים על אדמותיהם ורכושם. בתור מי שמאמין במאבק לא אלים אין לי לצערי דרך אחרת להציע להם. אין לי איך לשכנע אותם. והמתח גדול.

 

רק בשבוע האחרון יצאו לפחות ארבע מתקפות מהמאחז הקיצוני "אש קודש" נגד הפלסטינים: חקלאים פלסטינים שבאו לחרוש את אדמותיהם באישור ובליווי צה"ל הותקפו וצמיגים בוערים גולגלו לשדות שלהם, מכוניות בכפר הסמוך ג'אלוד הוצתו, עצי זית הושחתו בקוסרא, וכתובת רוססה: "מוות לערבים". לילה לאחר מכן הוכו זקן וילד בן ארבע בבית בכפר ג'אלוד, והילד נזקק לאשפוז קצר. המתנחלים הקיצונים מהמאחזים מנסים לדחוף אותנו לעוד מעגל אלימות שיפגע בכולנו.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

הרי את מקודשת לי, לנצח / בתיה כהנא דרור

אל תתנו לנשאים למות מבושה / איציק לוי

 

באותו שדה שליד "אש קודש", ששייך לפלסטיני בשם פאוזי, התרחשו כבר עשרות תקיפות מצד מתנחלים. שנים התקשה מאוד פאוזי להיכנס לשטח שלו. ארגון רבנים למען זכויות האדם, שאני עובד בו, עתר לבג"ץ לתבוע מהצבא להגן על בעל הקרקע. רק אחרי העתירה החליט הצבא לבסוף להוציא צו שסוגר את השטח לישראלים.

 

מפריעים לעיבוד האדמה. האם מכאן תפרוץ האינתיפאדה הבאה?  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מפריעים לעיבוד האדמה. האם מכאן תפרוץ האינתיפאדה הבאה? (צילום: גיל יוחנן)

 

המשמעות ברורה: הצו מעיד שאפילו הצבא הישראלי חושב שהשטח שייך לפאוזי ומכיר בזה שצריך להגן עליו מול הצד התוקפן - הקיצונים של אש קודש. הנזק הכלכלי שנגרם לפאוזי במשך שנים עצום ומייאש. סוף סוף הוא הצליח לתאם עם הצבא את הכניסה לשדה. בשבוע שעבר הוא בא לאדמתו, מלווה בחיילים ובמג"ב - ובכל זאת המתנחלים תקפו אותו ואפילו את החיילים. אם הם לא מפחדים ממג"ב, כי הם יודעים שלא ייענשו, ברור שלא אכפת להם לפגוע בפלסטינים.

 

המצב מתוח ממילא. דמיינו לעצמכם שהייתם חיים תחת משטר צבאי, בלי אזרחות, כשכל חייל בן 18 יכול להתנהג אליכם איך שבא לו? תחשבו איך זה לחיות כשלצדכם יישובים של אנשים שיש להם את כל הזכויות שלכם אין, שמתנהגים כאילו הם האדונים ואתם הכלבים, שמסתובבים עם נשק ומשתלטים על אדמות? דמיינו לעצמכם שלטון שכמעט ולא עשה רישום בטאבו, כך שמי שמשתלט על אדמה יכול בסוף לקחת אותה?

 

אין מנוס מהדיכוי

בגדה אין לפלסטינים שום אופציה לברוח מהדיכוי. זה לא משנה אם אתה קיצוני או מתון, דתי או חילוני, מוסלמי או נוצרי, ליברלי או שמרן - אם אתה פלסטיני, אתה נתין של משטר כיבוש צבאי, אין לך זכויות אזרחיות בסיסיות. תראו לי עם אחד בהיסטוריה שחי תחת משטר צבאי ולא ניסה למרוד ולהילחם?

 

המצב הזה מסוכן כמו הר געש שעומד להתפרץ. בכל זאת, הפלסטינים בחרו ברובם במאבק אזרחי לא-אלים כדי לקבל את הזכויות שלהם. אבל כשמאבק אזרחי ומשפטי לא מועיל, אנשים מתפתים לדרכים אחרות. וכשהצבא לא מונע ממתנחלים קיצונים לפגוע בחקלאים פלסטינים, בסוף תבוא תגובה, ואז שוב תגובה ישראלית, וזה ייגמר בהרוגים. ואז, חס וחלילה מסיפור מקומי - יתפשטו הזעם והכאב בכל הגדה ונראה עוד אינתיפאדה. סביר להניח שהיא תעלה לכולנו בהרבה דם ואף אדם שפוי אינו חפץ בכך.

 

לכן אני אומר לישראלים: בוא נעצור את זה עכשיו לטובת כולנו. כולנו בסירה אחת. אי אפשר לדחוף אנשים לפינה, לשלול את הזכויות שלהם, לטעון ששדה של אבותיהם שייך לך, ולצפות שפשוט יורידו את הראש וייכנעו. במקום שבו יש כבוד לזכויות אדם, יש גם אווירה אחרת. אפשר להיפגש, לדבר, ואפילו לשכנע ולשנות עמדות של קיצונים. במקום שבו נרמסות זכויות הפלסטינים, וכשצעדים משפטיים ומחאה אזרחית לא מביאים לשינוי, הייאוש והזעם מנצחים את השכל והמתינות. זה מקום רע לכולנו. אני רוצה שנחיה יחד בשלום, עזרו לי לקדם את זה וצאו נגד מי שהורסים את העתיד.

 

זכּריה סדה הוא פלסטיני תושב הגדה ועובד השטח של רבנים למען זכויות האדם

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צה"ל ומג"ב מפנים מתנחלים מהמקום
צילום: גיל יוחנן
צילום: זאכריה סדה
זכריה סדה
צילום: זאכריה סדה
מומלצים