שתף קטע נבחר

"שילך קיבינימט הכתב והתובנות המדכאות שלו"

"כמעט אף אחד מסתבר לא ממש רוצה להעביר את החיים שלו במחשבות על הסוף. כנראה בגלל שסוף טוב, יפה ומרגש יש רק בסרטים ואם להסתמך על הסטטיסטיקה אז לא מוגזם לנבא שרובנו נסיים את החיים תקועים באיזה הוספיס עם חיתול, כואבים, שבורים, מפוצצים במשכי כאבים, בוהים בנקודה בקיר". ניר (שוקו) כהן (31) מנסה לחוות חיים של זקן בן 81

האינסטינקט הראשוני הוא להדחיק, לחשוב על משהו אחר, להתעלם, לנסות להעביר נושא, לברוח. המוח האנושי מסתבר מתוכנת כך, שאת המחשבות שלנו על הזקנה הוא סוגר בפינה חשוכה ופותח רק לעיתים רחוקות, כשאנחנו נתקלים באיש זקן מקבץ נדבות ברחוב, או כשסבתא מתאשפזת.

 

לטורים הקודמים:

 

כמעט אף אחד מסתבר לא ממש רוצה להעביר את החיים שלו במחשבות על הסוף. כנראה בגלל שסוף טוב, יפה ומרגש יש רק בסרטים ואם להסתמך על הסטטיסטיקה אז לא מוגזם לנבא שרובנו נסיים את החיים

תקועים באיזה הוספיס עם חיתול, כואבים, שבורים, מפוצצים במשכי כאבים, בוהים בנקודה בקיר, הקיצר סרט רע.

 

עכשיו תודו שהתבאסתם, שהפסקה הזאת הורידה לכם את המצב רוח, שאתם אומרים עכשיו בלב, ״שילך קיבינימט הכתב המטומטם הזה עם התובנות המדכאות שלו". אז רגע לפני שאתם מנסחים טוקבק זועם, תנו לי לספר לכם שעד לפני שבועיים, כשעוד הייתי צעיר, נמרץ ובריא (טפו, טפו, טפו) גם אני הרגשתי בדיוק כמוכם, רק שאז הזדקנתי במפתיע והפכתי לקשיש בן 81 שחי מתקציב של 2,700 שקל בחודש עם תיק רפואי מכאן ועד להודעה חדשה.

 

מתוך ויקיפדיה: "יכולות ההתחדשות הביולוגיות מוגבלות יותר אצל אנשים זקנים, ונטייתם למחלות וסינדרומים גבוהה יותר. המצב הגופני, ההפחתה בחוסן הבריאותי והפחתת היכולות היצרניות, עלולות להביא גם לדחייה חברתית".

 

בהתחלה הרופא הסתכל עלי כמו משוגע, "מה לך ולתחלואות של גיל העמידה?", שאל אותי בהפתעה. אחר כך רגע לפני שהוא שלח אותי לסי.טי ראש (רק כדי לוודא שהכל בסדר), הוא הסכים להסביר לי שכדי להבין איך ייראו חיי הרפואיים בגיל הזקנה אני צריך לקחת את כל הבעיות הרפואיות שהיו לי בעבר (או שיש לי כרגע) ולהעצים אותם.

 

קחו לדוגמא את הפציעה ההיא מהכדורסל בגיל 19, זאת שדפקה לי בקטנה את המיניסקוס ובגדול את הקריירה הצבאית. אומנם עשיתי ניתוח ופיזיותרפיה, וחודש אחר כך כבר הלכתי רגיל, אבל עם השנים מסתבר הכאב ממש כמו חיים משה, עוד צפוי לעשות קמבק. בעוד 50 שנה, כבר אפשר להניח שאסבול משחיקה קריטית בסחוס הברך ומרגרסיה שתהפוך אותי מהולך על שניים להולך על ארבע, כלומר קשיש + הליכון (במקרה הטוב).

 

"הגב עם השנים עוד צפוי להישחק"

גם פריצת הדיסק שתפסה לי את הגב בהפתעה בסוף שנות העשרים עוד הולכת לפרק לי את עמוד השדרה, "הגב עם השנים עוד צפוי להישחק", הסביר לי הדוקטור, ממש כמו קצבת הזקנה ביחס למחירי המחייה ההולכים ומאמירים, חשבתי לעצמי.

 

"אסור גם לשכוח את טיפולי השיניים היקרים", המשיך הדוקטור, "את קוצר הנשימה, הטחורים, בריחת הסידן, בעיות הלב, לחץ הדם ושאר תחלואות שצצות ועוד יצוצו במהלך השנים", ובדיוק כשחשבתי שהוא סיים, הדוקטור גם המליץ להוסיף על כל מקרה, קובץ מחלות שכיחות בגיל הזהב כמו: פרקינסון, אלצהיימר, דמנציה, אי שליטה על הסוגרים, פצעי לחץ ובעוד הוא ממשיך לעבור על הרשימה, דמיינתי את עצמי מעביר את השנים האחרונות של חיי בבתי מרקחת מנסה להסביר לרוקח את הבעיה שכבר שכחתי.

 

מנתונים שפרסם משרד הבריאות בשנה החולפת עולה כי קשישים בני 80 ויותר

משלמים עבור תרופות וטיפולים בסל הבריאות עד פי 15 יותר מצעירים בקבוצות הגיל 5-25.

 

דווקא בגיל 81 כשכל נפילה שלי תהפוך כמעט מידית לשבר באגן, כשכל אפצ'י הוא מתכון בטוח לדלקת, כשכל כאב ראש צפוי לרתק אותי למיטה, החיים הופכים מסובכים ויקרים הרבה יותר.

 

גם אם לוקחים בחשבון את ההטבות וההנחות לבני הגיל השלישי, העלויות מגיעות לא פעם להוצאה של מאות שקלים בחודש, כך שתאמינו או לא, אבל ממש ברגעים אלו בזמן שאתם קוראים את הטקסט הזה, קשישים רבים בני גילי עומדים בפני התלבטות נוראית - על מה להשקיע את הכסף? אוכל, חימום או תרופות.

 

  • בימים הקרובים יחיה שוקו מקצבת זקנה, יתמודד עם הדילמות של סבתא שלו ושל כולנו, וידווח כאן על החוויות שעבר.

    מכירים קשיש/ה המתקשים לחמם את הבית וזקוקים לסיוע? העבירו את הפרטים למייל kyedidut@ifcj.org.il     וננסה לסייע להם.

  • יש לכם שמיכות, תנורים שמישים, מעילים וציוד חימום לחורף שתוכלו להעביר הלאה? היכנסו לעמוד המבצע ומצאו היכן בסמוך אליכם יש נקודת איסוף.
  • מתכוונים להגיע ולתרום ציוד? שלחו מייל ל- kyedidut@ifcj.org.il כדי שנוכל להיערך בהתאם לכמויות התרומות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשיתוף הקרן לידידות
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים