שתף קטע נבחר

הבית היהודי: חופש הצבעה בנושא התיישבות

ח"כ אורי אריאל, מספר 2 ברשימתו של נפתלי בנט לכנסת, אמר בכנס ביישוב אפרת כי המאחז עמונה "כנראה לא יפונה", והוסיף כי נבחנת אפשרות להסכם "כמו של גנדי עם שרון", שאִפשר חופש פעולה לרשימתו בנושאים מדיניים

הבית היהודי לא תחויב במשמעת קואליציונית בנושאים מדיניים בממשלתו הבאה של בנימין נתניהו, כך רמז הערב (שבת) ח"כ אורי אריאל, מספר 2 ברשימת המפלגה לכנסת. "אנחנו בוחנים אפשרות שנעשה מה שעשה גנדי עם שרון. הייתה החלפת מכתבים שאמרה שמולדת לא מחויבים בצדדים של ארץ ישראל במשמעת קואליציונית וכך זה עבד. זה מוציא אותנו מהתסבוכת הזו שיכולה לקרות", הבהיר אריאל.

 

 

בכנס שנערך ביישוב אפרת, התייחס אריאל לסוגיית פינוי המאחז הבלתי חוקי עמונה ואמר כי הוא "כנראה לא יפונה. אנחנו עובדים על זה עכשיו אבל לא צריך לדבר על זה". לאחר הכנס אמר ל-ynet כי "הבית היהודי יהיה היחיד שיתנגד למדינה פלסטינית ולכן נמנע כל פינוי יישובים. בכל מקרה לא נהיה בממשלה שתפנה יישובים".

 

אריאל, אמסלם ורותם, הערב באפרת (צילום: גרשון אלינסון) (צילום: גרשון אלינסון)
אריאל, אמסלם ורותם, הערב באפרת(צילום: גרשון אלינסון)
 

דבריו לוו בביקורת מצד ח"כ אריה אלדד, מראשי "עוצמה לישראל", שאמר כי מפלגתו של נפתלי בנט תבליג על הקמת מדינה פלסטינית. "אז אורי יקבל פטור בנושא עמונה. נתניהו יישען עליו איפה שהוא יצטרך וידלג עליו כשיחריבו יישובים", תקף.

 

לדברי אלדד, "המכתב שיכתוב ח"כ אריאל לנתניהו, שבו הוא יודיע ששתי מדינות לשני עמים לא מקובל עליו ושהוא מתנגד לפינוי עמונה, יעלה אבק באותו ארון יחד עם דו"ח אדמונד לוי. אם הבית היהודי לא יתנה כניסה לקואליציה באימוץ שלם של דו"ח לוי והתחייבות של נתניהו שהוא מתנגד להקמת מדינה פלסטינית, יהיה הבית היהודי אחראי ושותף מלא לגירוש יהודים והרס יישובים".

 

המתווה שעליו דיבר אריאל נולד באביב 2001, עם הקמת ממשלתו הראשונה של אריאל שרון. הוא הקים ממשלת אחדות רחבה שכללה, בין היתר, את סיעת הימין האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו, שהובלה על ידי רחבעם זאבי ובני אלון.

 

במהלך המשא ומתן להרכבת הממשלה, החליפו שרון וזאבי מכתבים ובהם הבהיר האחרון כי לא ירים ידו בכנסת בעד גירוש יהודים. בצעד נדיר, הסכים שרון לכך והעניק לו חופש הצבעה בנושאים פוליטיים, ובחר להסתמך על הרוב המשמעותי שהוא נהנה ממנו גם ללא זאבי ואלון. כך או כך, ההסכמה לא עמדה למבחן בכנסת.

 

הדברים נאמרו כשלושה שבועות לאחר שיו"ר הבית היהודי עצמו הבהיר כי יעדיף לסרב פקודה ולא לפנות משפחה מביתה. "אני נגד קריאה לסרבנות פקודה, נקודה. אבל, בצה"ל כבר חינכו אותנו דורי-דורות, אם ברמה מצפונית אני לא מסוגל לעשות משהו - אני לא אעשה את זה ואני אשלם את המחיר. אני אישית, אתה שואל את נפתלי בנט, אם אני מסוגל להיכנס לבית ולגרש יהודי מביתו או ערבי מביתו - לא יודע לעשות את זה", אמר בראיון ל-ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפתלי בנט
צילום: בני דויטש
אורי אריאל
צילום: מאיר אליפור
אריה אלדד
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים