שתף קטע נבחר

מחווה לארון שוורץ המנוח: מצייצים מאמרים

חוקרים בתחומים שונים מעלים לטוויטר לינקים למאמרים אקדמים שלהם כהוקרה לפועלו של ההאקר שלחם למען הרעיון של רשת פתוחה והתאבד ביום שישי

מחווה להאקטיביסט. מרצים וחוקרים החלו להעלות אלפי קבצי PDF של המאמרים שלהם לרשת ולהפיץ אותם באמצעות טוויטר, זאת כדי להביע כבוד אחרון לארון שוורץ, ההאקר-אקטיביסיט ואחד ממייסדי רדיט.

 

ביום שישי האחרון, שוורץ בן ה-26, שסבל מדיכאון ומיגרנות קשות ואף תיאר זאת בבלוג שכתב ב-2007, שלח יד בנפשו ביום שישי האחרון, זאת על רקע תביעת ענק שהנהלה נגדו.

 

שוורץ הואשם בפריצה למחשבי MIT, גניבה של יותר מארבעה וחצי מיליון מסמכים אקדמאים ממאגר המידע JSTOR ובכוונה להפיצם. לפי דיווחים של אתרי החדשות בעולם, אם היה מורשע, היו מוטלים עליו קנסות בשווי ארבע מיליון דולר ועד חמישים שנות מאסר. לפי CNET, רשויות החוק מאשימות את שוורץ בפריצה למחשבים של MIT ובגישה לרשת ללא רשות.

 

קמפיין קבצי ה-PDF, שזכה להאשטג "pdftribute", החל מתוך מטרה לכבד את זכרו של שוורץ ואת המאבק שלו לרשת פתוחה ומידע נגיש לכל, כך אמר חוקר מדעי המוח בשם מיכה אלן, שיזם את המהלך. אלם פירסם באתר רדיט קריאה לכל אנשי האקדמיה להעלות את המאמרים שלהם לקובץ בגוגל דוקס ולשתף את הלינק בטוויטר.

 

ב-CNET מספרים שאלפי כותבים הצטרפו ליוזמה והחלו להעלות לינקים למאמרים שלהם בפורמט PDF ובפורמטים נוספים. "זה מאפשר לנו לעשות משהו כדי לבטא את הצער והתסכול שלנו לגבי מותו של ארון", אמרה אחת המשתתפות לאתר. "יצא לי לפגוש אותו מספר פעמים ויש לי חברים שהכירו אותו היטב. זו טרגדיה אמיתית".

 

 

בהצהרה ששחררה משפחתו של שוורץ נכתבת היא הפנתה אצבע מאשימה לבית המשפט ו-MIT. "מותו של ארון הוא לא טרגדיה פרטית. הוא תוצאה של מערכת משפט וצדק שסובלת מעודף הפחדות (...) החלטות שנעשו על ידי התובע במסצ'וסטס וב-MIT תרמו למותו. התובע הציג רשימה ארוכה במיוחד של אישומים שעליהם אפשר לשבת שלושים שנה בכלא, כדי להעניש פושע, לכאורה, ללא קורבנות".

 

אמש, נשיא MIT פרסם תגובה רשמית לאירועים והביע תנחומים למשפחה. "קהילת האוניברסיטה אבלה על מותו של צעיר כה מבטיח שנגע בחייהם של רבים (....) כעת זה הזמן שכל אחד יחשוב על המעשים שלו, וזה כולל גם את כולנו ב-MIT. הטלתי על פרופסטר הל אבלסון (Abelson) להוביל חקירה שתבחן את המעורבות של MIT החל מהרגע בו הבחנו בפעילות מוזרה ברשת שלנו בסתיו 2010 ועד הרגע הזה".

 

מאגר המידע המקוון JSTOR פרסם את תגבותו כבר בסוף השבוע: "מאוד הצטערנו לשמוע את החדשות לגבי מותו של שוורץ, הוא היה אדם מוכשר שתרם רבות להתפתחותה של הרשת באופן שכולנו הרווחנו ממנו (...) אנו מתחרטים שנגררנו לאירועים הללו, הרי המטרה של JSTOR היא לאפשר גישה נרחבת לידע מדעי. בו בזמן, בתור מאגר המידע האקדמאי הגדול ביותר, עלינו להיות זהירים לגבי העברת מידע שאנו מקבלים מהיוצרים המקוריים של התכנים".

 

ב-JSTORE ציינו בהודעה שרצו לוותר על התביעה לאחר ששוורץ החזיר להם דיסקים קשיחים עם כל המסמכים שהוריד מהרשת, אך התובעת הכללית של המחוז לחצה להמשיך בתביעה בתואנה ש"גניבה זו גניבה, ואין זה משנה אם אתה משתמש בפקודות מחשב או במוט ברזל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים