שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקהילה הבדואית: לא רק נכים מתקשים להצביע
  ביישובים רבים בארץ אין קלפיות נגישות לנכים לקראת הבחירות בשלישי. אצל הבדואים המצב קשה יותר, ובחלק מהכפרים הלא מוכרים אין קלפיות כלל: "גם בריאים נתקלים בקשיים"

  מחר (יום ג') יתקיימו הבחירות לכנסת, וביישובים רבים ברחבי הארץ, שבחלקם יש יותר מאלף בעלי זכות הצבעה, אין קלפיות הנגישות לנכים. מבדיקת ynet עולה כי ביישובים הבדואים המצב קשה יותר, במיוחד בכפרים שאינם מוכרים על ידי מדינת ישראל.

   

  כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

  הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet  

   

  טווה אבו פרח, תושב רהט, סיפר כי חוסר הנגישות מונע מאזרחים רבים להצביע בבחירות. לדבריו, בדרך כלל ממוקמות הקלפיות ברהט בבתי ספר "שבהם יש מדרגות וכל מיני מכשולים".  

   

  "מכשולים בדרך לקלפי". יישוב בדואי בדרום הארץ (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  "מכשולים בדרך לקלפי". יישוב בדואי בדרום הארץ(צילום: רועי עידן)
   

  "הייתה אפשרות להציב לפחות קלפי אחת במקום מותאם שנותן פתרון לאותה אוכלוסייה", אמר אבו פרח. "או שבעלי המוגבלויות מוותרים מראש ולא מגיעים או שהם עוברים משוכות קשות ומורכבות עד שהם שמים את הפתק", הוא הוסיף.

   

  בכפרים הבדואים שאינם מוכרים על ידי מדינת ישראל, ובהם מתגוררים עשרות אלפי בעלי זכות הצבעה, המצב חמור יותר. איברהים אל-וקלי, יו"ר הכפרים הלא מוכרים, אמר כי "לא רק בעלי מוגבלויות נתקלים בקשיים, אלא גם אנשים בריאים מתקשים להגיע לקלפיות. בחלק מהיישובים אין קלפיות כלל, ואנחנו מחויבים לעשות הסעות מיוחדות".

   

  בנוגע להצבעה בקרב בעלי הנכות אמר אל-וקלי כי "היינו רוצים שיהיה קלפי ניידת לבעלי מוגבלויות, שחלקם לא יכול להצביע". על מערכת הבחירות הנוכחית הוא אמר: "אנשים כבר לא מאמינים ואין להם תקווה בבחירות האלה, אבל אנחנו רוצים שכולם יצביעו, וכמה שיותר".

   

  קלפיות ההצבעה של בחירות 2013 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  קלפיות ההצבעה של בחירות 2013(צילום: בני דויטש)

   

  "לא מצפים שבעלי מוגבלויות יתרוצצו ברחבי הארץ". גילאון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  "לא מצפים שבעלי מוגבלויות יתרוצצו ברחבי הארץ". גילאון(צילום: מוטי קמחי)

   

  במקביל, ח"כ אילן גילאון (מרצ) פנה בעקבות הפרסום בשבוע שעבר ב-ynet ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, בבקשה להנגיש לנכים מוסדות ציבור כדי שישמשו כקלפיות.

   

  "אני מתקשה להבין מדוע מוקמו הקלפיות דווקא במוסדות שאינם נגישים לבעלי מוגבלויות", כתב גילאון. הוא הוסיף: "הרי לא מצופה שאוכלוסייה המתקשה בניידות תתרוצץ ברחבי הארץ בחיפוש אחר קלפי. מניעת ההצבעה תהווה פגיעה אנושה בזכותם האזרחית ובעקרון הנגישות". יש לציין כי האחריות על הנושא מוטלת על הרשויות המקומיות ועל משרד הפנים.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גישה מוגבלת לנכים. רהט
  צילום: אדר' עמוס ברנדייס
  "ההצבעה נמנעת מאנשים רבים". אילסוטרציה
  צילום: בני דויטש
  מומלצים