שתף קטע נבחר

סקר: הפער בין השמאל-מרכז לימין הצטמצם

מסקר "ידיעות אחרונות", האחרון לפני הבחירות, עולה כי הליכוד מאבד מנדט נוסף. גוש הימין מקבל 63 מנדטים, לעומת 57 למרכז-שמאל. ללא החרדים והערבים יש שוויון בין גוש הימין לגוש המרכז-שמאל. ארבעה ימים לבחירות - 15.3% מתלבטים למי להצביע

היום, ארבעה ימים לפני ההצבעה, הוא היום האחרון שבו ניתן לפרסם סקר - וסקר "ידיעות אחרונות" ומכון "דחף" בראשות ד"ר מינה צמח מציג תחזית אחרונה ל-22 בינואר. המגמה הבולטת ביותר הניכרת מתוצאות הסקר היא צמצום הפער בין גוש השמאל-מרכז לגוש הימין. הליכוד ביתנו, הבית היהודי ועוצמה לישראל מגיעות יחדיו ל-46 מנדטים - כמות זהה לזו של העבודה, יש עתיד, התנועה, מרצ וקדימה. עם זאת, מכיוון שהמפלגות החרדיות צפויות להצטרף לממשלת ימין, הפער האמיתי עומד על שישה מנדטים: 63 לגוש הימין והחרדים, לעומת 57 לגוש השמאל-מרכז והמפלגות הערביות.

 

 • כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet
 • הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

    

  מהסקר עולה כי הליכוד ביתנו זוכה ב-32 מנדטים. מדובר בהמשך למגמת ההיחלשות בסקרים. רק לפני שבעה שבועות זכתה הרשימה ל-37 מנדטים בסקר "ידיעות אחרונות" ומכון "דחף". בסקר הקודם קיבלה המפלגה מנדט אחד יותר. המפלגה השנייה בגודלה היא העבודה, הזוכה ל-17 מנדטים. גם כאן מדובר בירידה של מנדט אחד לעומת הסקר הקודם. יש עתיד מתחזקת בשני מנדטים לעומת הסקר הקודם והיא הגיעה ל-13 מנדטים. מנגד, מי שמאבדת שני מנדטים היא הבית היהודי, שמקבלת בסקר היום 12 מנדטים.

   


   

  המפלגה החמישית בגודלה היא ש"ס, המתחזקת במנדט ל-11 מנדטים. התנועה של ציפי לבני שומרת על יציבות עם 8 מנדטים וכך גם מרצ עם 6. יהדות התורה מתחזקת במנדט ל-6 מנדטים ואילו המפלגות הערביות זוכות יחד ב-11 מנדטים - רע"מ-תע"ל 4, חד"ש 4 ובל"ד 3.

   קדימה ועוצמה לישראל סוגרות את הרשימה עם 2 מנדטים. שתי המפלגות האחרונות - לא רק שעוברות את אחוז החסימה, אלא מתקרבות למנדט השלישי. עם שלם של הרב חיים אמסלם ויתר הרשימות לא עוברות את אחוז החסימה.

   

  עורכת הסקר, ד"ר מינה צמח, הוסיפה כי על אף שהבחירות יתקיימו בעוד ארבעה ימים, 15.3% מהנשאלים שהצהירו כי בכוונתם להצביע טרם החליטו למי להעניק את קולם. מדובר בנתון גבוה, ואם אכן אותם מתלבטים יממשו את זכותם הדמוקרטית - הצבעתם תוכל ככל הנראה להשפיע באופן משמעותי על התוצאות הסופיות.

   

   

  ב-11 השבועות האחרונים, החל מזמן קצר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז על הקדמת הבחירות, פורסמו ב"ידיעות אחרונות" שישה סקרים שהציגו את התנודות ביחס הבוחרים למועמדים השונים. בראייה רחבה של תקופה זו, ניכרת היחלשותה של רשימת הליכוד ביתנו, לצד נסיקתה של הבית היהודי בראשות נפתלי בנט -

   מפלגה שעמדה בתחילת תקופה זו על 5 מנדטים, ובסקר הנוכחי זוכה ל-12 מנדטים ומייצבת את כוחה כשותפה בכירה לנתניהו בגוש הימין. העבודה זכתה אמנם ל-24 מנדטים בסקר הראשון, אך מאז התייצבה על בין 17 ל-19 מנדטים.

   

  הסקר נערך בימים רביעי וחמישי על-ידי מכון "דחף" בניהולה של ד"ר מינה צמח בהזמנת "ידיעות אחרונות", ומבוסס על תגובותיהם של 1,000 מרואיינים, מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה נעה בין 0.9± למפלגה בת שני מנדטים לבין 3.2± לליכוד ביתנו.

   

  Read this article in English


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פתקי ההצבעה מוכנים
  צילום: בני דויטש
  מומלצים