שתף קטע נבחר

4 השנים האחרונות: האם אובמה יהמר על ישראל?

כדי להיכנס להיסטוריה נוטים נשיאים אמריקנים להקדיש את הקדנציה השנייה לסכסוך הישראלי-פלסטיני. אבל אובמה כבר ירה את כל התחמושת הכבדה בכהונה הראשונה ונותר וחצי תאוותו בידו. אז איך ייראו ארבע השנים הבאות שלו? הפתרונים לרפובליקנים בקונגרס, לוולדימיר פוטין ולהנהגה באיראן

לקראת השבעתו הרשמית היום (שני) לקדנציה שנייה, נראה נשיא ארה"ב ברק אובמה בטוח בעצמו הרבה יותר. חודשיים וחצי אחרי שקיבל מנדט מחודש מהציבור האמריקני, ניכר בו שהוא לא זחוח דעת ובהחלט מודע הן לסיכונים והן להזדמנויות. ב-6 בנובמבר, במטה הבחירות שלו בשיקגו, הוא היה מרוגש עד דמעות, אבל בימים האחרונים הוא מציג תווי פנים נוקשים יותר. הוא נראה כמי שמוכן להסיר את הכפפות ולהיכנס למלחמת עולם מול הרפובליקנים בקונגרס. היעד: העלאת תקרת הגירעון הלאומי והתוויית דרך להפחתתו בארבעה טריליון דולר בעשור הקרוב. אחרת, הוא שב ומדגיש, ישותקו שירותי הממשלה.

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

הקרב הפוליטי הזה כבר נמצא בעיצומו ואובמה מתעקש שהאחריות להעלות את תקרת החוב היא של הקונגרס. לו עצמו מובטחת הקדנציה

הקרובה, ואילו 435 חברי בית הנבחרים יעמדו לבחירה בעוד שנתיים. אבל הרפובליקנים בבית הנבחרים לא רומזים שהם מתכוונים לוותר, והעולם משקיף במתח מהצד כדי לראות מי ימצמץ ראשון. כי ייצוב הכלכלה של ארצות הברית הוא לא רק נושא פנים אמריקני, אלא סוגיית חוץ ממדרגה ראשונה בעלת השלכות הרות גורל גם על כלכלת העולם.

 

הבעיה של אובמה בקדנציה השנייה תהיה לקבוע לעצמו יעדים בני ביצוע ובעלי משמעות היסטורית, בדומה לרפורמה בבריאות שהעביר בקדנציה הראשונה. הפעם הוא ככל הנראה ישים את הדגש על רפורמה במדיניות ההגירה, בניסיון למסד את בעיית 12 מיליון המהגרים ההיספנים הבלתי חוקיים. זה כנראה יהיה ההימור הגדול שלו.

 

אבל לוח הזמנים של כל נשיא אמריקני בקדנציה השנייה הוא קצוב. מה שהוא לא יקדם בשנה הקרובה בתחום הפנים, כנראה כבר לא יתבצע לעולם. ב-2014 יתקיימו בחירות לבית הנבחרים ולשליש מחברי הסנאט, ובעקבותיהן תתחיל בורסת שמות המועמדים לנשיאות וכמובן הפריימריז. את הנשיא המכהן מכנים בתקופה הזאת "ברווז צולע", ובעוד האומה עוסקת באיווה וניו המפשייר, הדייר בבית הלבן ינסה לדחוף את עצמו נגד כיוון הרוח כדי לתפוס מקום של כבוד בספרי ההיסטוריה.

 

אובמה ונתניהו. קליינט בלתי אמין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה ונתניהו. קליינט בלתי אמין(צילום: AFP)

 

לכן, המקום היחיד שבו נשיא יכול לפעול בקדנציה השנייה שלו כמעט בלי הפרעה של הקונגרס, הוא בנושאי החוץ. ולא פעם מדובר בשם קוד לסכסוך במזרח התיכון. ביל קלינטון, למשל, ביקש בסוף הקדנציה השנייה שלו לברוח מפרשת מוניקה לוינסקי ומניסיון ההדחה, ולכן השקיע את שנתו האחרונה בבית הלבן במאמץ לכונן שלום ישראלי-פלסטיני בקמפ דייויד. גם ג'ורג' בוש הבן, נרדף על ידי ההרפתקה בעיראק והשפל בפופולריות שלו, כינס את פסגת אנאפוליס בשלהי הקדנציה השנייה שלו.

 

השבועות האחרונים של ברק אובמה:

 

אצל אובמה זה צפוי להיות קשה יותר. כבר כשנכנס לראשונה לבית הלבן הוא פתח במסע שאפתני לקידום המו"מ הישראלי-פלסטיני, אבל ביצע שגיאות של טירון ונאלץ להתמודד עם שני קליינטים שאותם הגדיר "בלתי אמינים": בנימין נתניהו ואבו מאזן. שניהם עשויים לשבת על כיסאותיהם גם בתום שמונה השנים של אובמה.

 

רגע האמת מול תוכנית הגרעין האיראנית

כשיחזור הנשיא אובמה לבית הלבן אחרי טקס ההשבעה למרגלות גבעת הקפיטול, הוא יהיה נשיא מנוסה ומפוכח הרבה יותר מזה שעשה את אותה דרך באותו יום קפוא והיסטורי ב-20 בינואר 2009. הוא יודע שעומדים לרשותו זמן, אנרגיה ואשראי מוגבלים מאוד

להטביע את חותמו, והוא צריך להתמקד בקומץ נושאים שאסור להתעלם מהם ומעוד כמה שעשויים להכניס אותו לספרי ההיסטוריה.

 

כל הצלחה או כישלון יהיו המורשת שלו, ולכן הוא לא ישקיע זמן או מוניטין בקידום תהליך השלום אצלנו, אלא אם כן שני הצדדים יצליחו לשכנע אותו שכדאי לו. מזכיר המדינה הצפוי, ג'ון קרי, דווקא רוצה לקפוץ לביצה המזרח תיכונית, אבל קשה להאמין שאובמה ימנה שליח מיוחד מטעמו לקידום התהליך. סביר יותר להניח ששליח כזה, אם ימונה, יהיה מטעם מזכיר המדינה.

 

המו"מ הישראלי-פלסטיני המתעתע, והניסיון לאתחול היחסים עם רוסיה, היו שני כישלונות מהדהדים של וושינגטון בארבע השנים האחרונות. מנגד, הקואליציה הבינלאומית שיצר אובמה נגד איראן ומשטר הסנקציות המשתק עשויים להתברר כהישג גדול, אבל בינתיים סימן שאלה מרחף מעליהם מאחר שסנקציות הן אמצעי, לא מטרה. בינתיים הפצצה האיראנית ממשיכה לתקתק על השולחן בחדר הסגלגל ולכן ייתכן שרגע האמת צפוי בקיץ הקרוב.

 

אחמדינג'אד. לא יאפשר איראן גרעינית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אחמדינג'אד. לא יאפשר איראן גרעינית(צילום: EPA)

 

אובמה רוצה עסקה גדולה עם איראן בתמורה להפסקת פרויקט הגרעין, אבל הוא לא מוכן למריחת זמן בדרך לפצצה. לפי הצהרותיו והתנהלותו, הוא לא יאפשר לאיראן להיות גרעינית ולכן תקיפה אווירית אמריקנית על מתקני גרעין ומוקדי הכוח של משטר האייתוללות בהחלט אפשרית בקדנציה השנייה. אובמה לא רוצה לעשות מלחמה, אבל איראן גרעינית משמעותה מזרח תיכון גרעיני ומכת מוות לאסטרטגיה הגדולה של אובמה: פירוק הדרגתי של הנשק הגרעיני בעולם.

 

מפקיסטן ועד קובה: אתגרים עולמיים

ההישג הגדול שלו בקדנציה הראשונה היה הוצאת הכוחות האמריקניים משתי מלחמות בעיראק (בוצע) ואפגניסטן (בשנה הבאה), כמו גם חיסול אוסמה בן-לאדן. אפגניסטן היא חבית דם חסרת תחתית, אבל הנוכחות בה אחרי חיסול בכירי אל-קאעידה על אדמתה קשורה יותר לפקיסטן השכנה, שהיא הבעיה האמיתית: מדינה איסלאמית, קיצונית וגרעינית, בעלת שפע של קני טרור ושלטון מרכזי מתרופף והולך.

 

מישל וברק אובמה. מה צופן להם העתיד? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מישל וברק אובמה. מה צופן להם העתיד?(צילום: רויטרס)

 

אובמה יצטרך למצוא דרך להשגת הסכם עם האפגנים שיאפשר השארת כוחות מיוחדים בתקן של "יועצים וטכנאים", תחת ריבונות אפגנית, אבל מבלי שיהיו בסכנה של העמדה למשפט של המערכת המקומית.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

בעיה נוספת היא מערכת היחסים עם רוסיה. הנשיא ולדימיר פוטין מנסה לשים רגליים לוושינגטון בכל מקום אפשרי: ממניעת פתרון למשבר בסוריה ועד לפתרון מהיר של הגרעין האיראני. בינתיים סופג אובמה ביקורת על התנהלותו הזהירה בנושא הסורי, שם האדמה ממשיכה לרעוד מתחת לרגלי השלטון,

הקיצונים האיסלאמיים צוברים כוח וגובר החשש לגורל אחד ממאגרי הנשק הכימי הגדולים בעולם.

 

במקביל פועל אובמה להרחיב את הפעילות האמריקנית במזרח אסיה בתגובה לצבירת הכוח של סין. הוא מגביר נוכחות צבאית בצפון אוסטרליה, קוריאה ויפן, ומחפש בריתות דיפלומטיות עם מדינות המעטפת של סין. אבל בסופו של דבר שואף אובמה ליצור שותפות עם המנהיגות החדשה בסין, שלה תהיה השפעה רבת משקל על עיצוב פני העולם.

 

מעבר לכך עומדים בפניו שורה של אתגרים בכל רחבי הגלובוס. באמריקה הלטינית הוא יוכל לבצע מהלך גדול של שיפור עמדות עם דמדומיו של המשטר הקומוניסטי בקובה ועל רקע מצב בריאותו הרופף של הוגו צ'אבס בוונצואלה. בנוסף הוא ינסה למנוע ערעור משטר המלוכה בסעודיה, יצרנית הנפט הגדולה בעולם, ולעצור את קריסת גוש האירו.

 

ובעצם, ייתכן שיהיה אקס פקטור בלתי צפוי לקדנציה. כשג'ורג' ו' בוש נכנס לבית הלבן בינואר 2001, הוא לא יכול היה לצפות את אירועי 11 בספטמבר, שעיצבו למעשה את כל שמונה שנות כהונתו. בעידן של מטוסים ללא טייס, מלחמה מקוונת וכלכלה עולמית שבירה ולא צפויה, הקדנציה השנייה של אובמה עלולה להתפתח למקומות שאפילו הוא לא צפה.

פורסם לראשונה 20/01/2013 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. ארבע שנים אחרונות
צילום: AFP
מומלצים