שתף קטע נבחר

השר אטיאס: חריש תהיה בעלת אופי חרדי

בראיון לרדיו קול הרמה הבהיר שר השיכון כי למרות פסילת 13 העמותות החרדיות במכרז על העיר חריש, יותר מ-80% מהקרקעות שנרכשו הן של יזמים חרדים. בסביבת אטיאס אמרו ל-ynet: "הקבלנים שזכו במכרז ימכרו דירות לחרדים - רוב העיר תהיה חרדית, זו לא הבטחה אלא קריאה של המציאות"

ימים ספורים לאחר שהכריזה ועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל כי פסלה את הצעות 13 העמותות החרדיות במכרז על קרקעות העיר החרדית חריש - מבהיר שר הבינוי והשיכון: העיר תהיה בעלת אופי חרדי. בראיון לרדיו קול הרמה אמר הבוקר (א') אטיאס כי "יותר מ-80% מהקרקעות שנרכשו הן או עמותות או יזמים שמאחוריהם עומדות קבוצות חרדים". לפיכך, אמר אטיאס - "איך שאתה לא הופך את המפה - חריש תהיה עיר חרדית".

 

חריש - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

בסביבתו של אטיאס אמרו היום ל-ynet כי שורת הקבלנים והעמותות שכן זכו במכרז, ואשר יבנו אלפי יחידות דיור על המגרשים ששווקו על ידי משרד השיכון, ימכרו בכל מקרה יחידות דיור לאוכלוסייה החרדית. "על כן רובה מוחלט של העיר חריש תהיה חרדית - זו לא הבטחה אלא קריאה של המציאות", אמרו.

 

נזכיר כי ביום חמישי האחרון, אחרי סאגה שארכה מספר שבועות במהלכה נטען כי העמותות החרדיות שהציעו הצעות במכרז שיווק הקרקעות בעיר החרדית חריש פעלו כקרטל - הודיעה ועדת המכרזים כי החליטה לפסול את ההצעות של 13 העמותות החרדיות שהתאגדו תחת "ועד הדיור החרדי".

 

במקביל, פורסמו התוצאות ביתר המגרשים המיועדים לשיווק. על פי החלטת המינהל, המערערים החילונים נגד 13 העמותות החרדיות (כלומר קבוצת "חריש הירוקה") לא יקודמו ויזכו במכרז - אלא ייאלצו להתמודד במכרז חוזר ופתוח לכל.

 

בסך הכל נפסלו 4 מגרשים ובהם 319 יחידות דיור מתוך 4,634 יחידות ששווקו. 4 המגרשים יצאו לשיווק חוזר. ככל הנראה, השיווק יהיה במסגרת שיווק שלב ב' של העיר חריש, שתעמוד כולה על מעל 10,000 יחידות דיור.

 

"הוועדה פסלה קרטל אסור"

ועדת המכרזים פרסמה קשת רחבה של זוכים, הכוללת קבלנים ועמותות שמאחוריהם עומדים חרדים וכן דתיים-לאומיים. בין יתר ההצעות הזוכות בחריש ניתן למצוא שתי קבוצות של ציבור ערבי שזכה בכ-300 יחידות. כמו כן, זכו הקבלנים י.ח דמרי, צ. לנדאו, חברת הבנייה אשדר, חברת דונה וקבוצת "באמונה" שתבנה לציבור הדתי-לאומי.

 

כמו כן, עם הזוכים אף ניתן למצוא את קבוצת א. ג'ברין בניין ופיתוח בע"מ ואת קבוצת ע.ע. אבו ראס חברה לעבודות בניין ופיתוח בע"מ - המזוהות עם ש"ס. גורמים המעורבים בפרשה סיפרו ל-ynet כי הקבלנים אינם מחויבים למכור את הדירות לחרדים - ולכן פני היישוב ישתנה.

 

חברות קבלניות שזכו במכרז הכחישו כי קיים הסכם עם עמותה חרדית כלשהי, ומבחינתן מדובר בשיווק רגיל שיכוון גם לזוגות צעירים. מנגד, טענו הקבלנים כי אם וכאשר תגיע הצעה לרכישה מרוכזת של מאות יחידות מעמותות חרדיות - זאת תהיה בהחלט אופציה כלכלית נכונה עבורם.

 

עוד סיפרו כי כעת המחיר הממוצע של דירה מקבלן בחריש יעמוד על כ-800 אלף שקל. זאת לפני ההטבות של מסלול "מחיר למשתכן" והטבת אזור עדיפות לאומית א', להם יהיו זכאים הרוכשים שהם זכאי משרד השיכון שיעמדו בתנאים.

 

עו"ד יואב זהבי, ממשרד זהבי בלאו ושות' , שייצג את עמותת "נאות חריש" אמר אז ל-ynet כי "ועדת המכרזים נהגה בניקיון כפיים ופסלה קרטל אסור. הוועדה הוכיחה כי אי אפשר לסגור את חריש באמצעים פסולים לחרדים בלבד ואישרה כי חריש פתוחה לכולם. בתוך שבועות או חודשים בודדים נגיש בשם 'נאות חריש' היתרים, ובתוך כשנתיים מהיום תעמוד חריש כיישוב מעורב לכל מי שרוצה לגור בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ששון תירם
אריאל אטיאס בחריש. "איך שאתה לא הופך את המפה - חריש תהיה חרדית"
צילום: ששון תירם
מומלצים