שתף קטע נבחר

יוזמה של לשכת עוה"ד: משרות מיוחדות לאמהות

לשכת עורכי הדין ואתר לחיפוש משרות אם החלו בשיתוף פעולה שמטרתו לאפשר לעורכות דין למצוא עבודה שבה ניתן לשלב גם את הקריירה וגם טיפול בילדים. אבל האם זה בכלל אפשרי?

צוות העצמת נשים בלשכת עורכי הדין ואתר ‭jobs4mom‬ החלו בשיתוף פעולה מיוחד, שמיועד לאפשר לעורכי דין (ובעיקר לעורכות דין) למצוא משרות שישלבו בין קריירה לבית . במסגרת שיתוף הפעולה שלח ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, המכהן גם כיו"ר הצוות להעצמת נשים, מכתב אישי לכלל עורכי הדין ובו קרא ליטול חלק בשיתוף הפעולה.

 

כתבות נוספות על קריירה והורות :

 

לדברי ברזילי, "אלפי עורכי דין מוכשרים יכולים להעניק ולתרום, אם רק יאפשרו להם משרות שישלבו בין הבית לקריירה. אני מזמין כל ארגון שמציע גמישות במשרותיו להצטרף ל-‭.jobs4mom‬ העדפת כישרון, כישורים ועמידה ביעדים עדיפה פעמים רבות על פני מסגרת משרה נוקשה‭."‬

 

האתר, שעלה לאוויר לפני כשנה והוקם על ידי נעה יעקובוביץ' ואפי הזנפרץ, יאפשר לחפש ולהציע משרות בחינם גם בתחום המשפט. לדברי השתיים, "זה הזמן להצטרף למהפכה ולחפש או להציע עבודות שאוהבות אמהות וגם אבות. אנחנו מברכות על הצטרפות לשכת עורכי הדין למהפכה, ומאמינות שמעתה נראה יותר משרדי עורכי דין מאפשרים להורים את השילוב הכל-כך הכרחי הזה‭."‬

 

כל מה שצריך זה קצת גמישות

בלשכת עורכי הדין הבהירו שמשרה המשלבת בין קריירה לבית היא כל משרה המאפשרת גמישות. "שיתוף הפעולה נולד כדי להעניק לכל אם ואב הזדמנות שווה ואיכותית. התכונות המגיעות עם ההורות, לרבות ניהול הזמן המדויק, המסירות, היעילות, היציבות, יכולת ההקשבה והנתינה, מציבות הורים לילדים כמועמדים איכותיים יותר בשוק העבודה‭,"‬ טוענים בלשכת עוה"ד.

 

"מדובר באפשרות לשלב ימים קצרים וארוכים, להגיע ולצאת מוקדם יותר ולהשלים עבודה מהבית. מחקרים מראים שאמהות מודרות משוק העבודה. הרעיון נולד כדי להעניק לכל אמא הזדמנות שווה ואיכותית בשוק, ולהביא לידיעת כולם שאמהות לא טובות פחות בעת ביצוע המטלות הנדרשות במקום העבודה. נהפוך הוא‭,"‬ מוסיפים בלשכה.

 

לדבריהם, "באתר ‭Jobs4mom‬ אין דרישות מיוחדות להורים, שהרי כל הרעיון הוא שלא נוצרת פה פשרה או אפליה. מדובר בפוטנציאל אדיר הטמון בידיהם של משרדי עורכי דין רבים, שיכולים ליהנות מעובדים איכותיים ומרוצים יותר".

 

"הגעתי למשרד ב-4 לפנות בוקר"

עו"ד רות דיין וולפנר מעסיקה רק נשים במשרדה. "אני מברכת על היוזמה, וכבר שנים רבות אני פועלת כך. יצא שאני מעסיקה רק נשים במשרד שלי, כמחציתן אימהות לפעוטות, שמטבע הדברים עובדות עד 16:00", היא אמרת. "היוזמה ריאלית לחלוטין - עו"ד היא משרת אמון, ואין שום בעיה לאפשר גמישות בשעות העבודה מבלי לפגוע באיכותה ובכמותה".

 

לדבריה, "כמובן שנדרש שיתוף פעולה משני הצדדים, ועורכות הדין במשרדי מגלות מחויבות רבה לתיקים, ללקוחות, וללוחות זמנים נוקשים שנקבעו בתקנות ובהחלטות בית המשפט. כפועל יוצא, במקרים רבים אימהות עובדות ממשיכות את עבודתן בבית ובסופי שבוע, קמות מוקדם יותר או הולכות לישון מאוחר מאוד, כשהמשותף לכולן הוא שהעבודה אינה נפגעת מהשילוב בין הקריירה לאימהות".

 

עוד אומרת דיין וולפנר כי "גם אני, כשילדי היו פעוטים, עבדתי עד ‭,16:00‬ ועל חוסר הזמן פיציתי בהשכמה ובהגעה למשרד לפחות פעם בשבוע ב-4:00 בבוקר. שנים אלו הוכיחו לי שאימהות יכולה להשתלב עם עריכת דין, ועל הזמן הקצר יותר מפצות תכונות שההורות מחדדת - מיקוד, חריצות, יעילות, בגרות ויכולת תמרון. על כן מיד כשהתחלתי להעסיק בעצמי צוות משפטי, אימהות מעולם לא היוותה מכשול, ועורכות הדין במשרדי הן דוגמה ומופת לאימהות שמשלבות באופן מופלא עבודה וקריירה".

 

"המשרדים לא ידידותיים להורות"

עו"ד נעמי לנדאו סבורה כי המשרדים לא באמת ידידותיים להורות. "משרדי עורכי הדין כיום אינם מקדמים משרות אם או אב. נכון שיש משרדים שפועלים אחרת, אך הם בטלים בשישים", היא אומרת. "המשרדים אינם ידידותיים להורות באשר היא. היכן נשמע בעולם, משרד לתיווך עבודה מקצועית לאמהות? ממתי נמדד היות עורכת הדין מוצלחת או לא בפרמטר זר של היותה אם?".

 

לנדאו מוסיפה: "הכל מתחיל ונגמר בדרישה לנוכחות פיזית מבוקר עד לילה במקום העבודה. נשים מרוכזות ואפקטיביות יותר בזמן העבודה הצפוף. אין להן זמן מיותר לשיחות מסדרון, לארוחות צהרים מתארכות, ולתחרות על תשומת הלב של הבוס".

 

לדבריה, "בקדנציה הקודמת בלשכת עורכי הדין התקבלה החלטה לפנות אל כלל המשרדים לאימוץ אמנה, שתאפשר שוויון הזדמנויות בעבודה לעורכי דין על בסיס מגדר והורות. אמנה זו היא פרי עבודה מעמיקה שעשתה הוועדה לקידום עורכת הדין בראשותי, ואשר הביאה לאשרור האמנה במוסדות הנבחרים של הלשכה.

 

"בקדנציה הנוכחית של הלשכה הוקם פורום מעמד עורכת הדין בראשות יו"ר הלשכה, אשר אישרר את הצהרת הכוונות והחליט לשתף פעולה למען קידום הרעיון לשוויון בין עורכי הדין לבין עצמם, תוך העדפה מתקנת לבוחרים לשלב בין מקום העבודה עם הורות או פנאי".

 

"לעבוד יותר, על חשבון יום אחר"

לדברי עו"ד שירה להט, "היוזמה להקל על עורכי דין המבקשים לאזן בין משפחה לעבודה היא ברוכה. עורכי דין עובדים שעות ארוכות מדי יום, ונאבקים שעה-שעה עבור לקוחותיהם, כך שאם יורידו מהם מאבק אחד ברמה האישית, זה יקל עליהם. עם זאת, אתר המפרסם משרות לאמהות חוטא בהנצחת הסטריאוטיפ, לפיו נשים בלבד נדרשות לאיזון".

 

עוד אומרת להט כי "המשרות המתאימות להורים מוגדרות גמישות, ואולי זו ההזדמנות גם לבקש את סיוע ועדת פז במשרד התמ"ת, העוסקת בהתאמת חוק שעות עבודה ומנוחה למאה הנוכחית. יש למצוא את הפתרון החוקי שיאפשר גמישות מקסימלית, כמו השלמת עבודה ביום אחד על חשבון יום אחר. הגמישות תאפשר להורים להתקבל למשרות רגילות, ולא תגביל אותם".

 

לדבריה, "הדיונים בבתי המשפט נערכים בדרך כלל בבוקר, וחלק גדול מעבודת עורכי הדין מאפשר עבודה בשעות גמישות. אם ראשי משרדי עורכי הדין יחליטו שהם מכירים בחשיבות של איזון משפחה ועבודה, הם יוכלו לעשות זאת גם מבלי להגדיר מראש משרות מסוימות כמתאימות להורים. הירתמות משרדים לנושא יכולה להיות צעד חשוב לקראת הבנת המשרדים שגם הם עסק, וצפויים להימדד על סמך רמת האחריות החברתית שלהם".

 

"לעבור לשבוע עבודה של 4 ימים"

עו"ד שירה דונביץ' מודעת לעבודה הקשה שמלווה את עורכי הדין. "מקצוע עריכת הדין מאופיין, לפחות כשמדובר בעבודה מול בתי המשפט, בלוחות זמנים נוקשים ובצורך לייצר מענה דחוף ואיכותי עבור הלקוחות", אומרת דונביץ'. "גם אנשים יעילים ומאורגנים היטב יתקשו לתת מענה מקצועי שלם כשזמנם מוגבל, בעולם שבו קיימים אילוצים ויש צורך להגיב במהירות ובאופן מעמיק".

 

לדבריה, "מקצוע עריכת הדין הוא תובעני ואינטנסיבי, וכל עוד רוב עורכי הדין זמינים לעבודה לאורך שעות ארוכות, יהיה קשה למי שמבקשים לעבוד הרבה פחות להתחרות בהצלחה. לצערנו, העולם שבו אנו חיים הפך יותר ויותר מיידי. בעקבות הפיכת הטלפון הסלולרי והנגישות לאינטרנט לחלק כל כך מהותי מחיינו, רבים מצפים כי מי שמספקים להם שירותים יהיו זמינים, ולפעמים מייחסים דחיפות גם לעניינים שאינם דחופים באמת".

 

דונביץ' מסבירה כי כדי להגיע לאיזון ראוי יותר בין עבודה, משפחה וחיים פרטיים - "נחוץ שינוי חברתי עמוק. בינתיים, מי שמבקש לפתח קריירה ולהשקיע בה ובאמת להיות חלק מהותי בחיי הילדים, מוצא את עצמו במרוץ מתמיד, מרוץ אכזרי. ואולי הפתרון צריך להיות שבוע עבודה אינטנסיבי בן 4 ימים לכולם, וסופי שבוע ארוכים בני 3 ימים, שיאפשרו הקדשת זמן למשפחה ולעצמנו".

 

הידיעה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבודה וילדים - רק צריך גמישות
צילום: Shutterstock
מומלצים