שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הדמוקרטיה הישראלית מתחילה בקלפי
  "התחושה שהציבור הישראלי הפסיק להאמין בנבחריו ואדישותו שרק גוברת מהווה תמרור אזהרה לדמוקרטיה בכלל, ולעתידה של מדינת ישראל בפרט. הירידה באחוזי ההצבעה של אזרחי ישראל משקפת תופעה מדאיגה שמתחברת לאדישות העולה בקרב הציבור ומחלחלת גם לבני הנוער". קריאה לסדר

  סיקור הבחירות בכלי התקשורת דן השנה, יותר מתמיד, באחוז המתלבטים הגדל והצפי לירידה נוספת באחוזי ההצבעה. התירוצים לירידה בכוחה של ההצבעה רבים - "כלום ממילא לא ישתנה", "תוצאות הבחירות ידועות מראש" וכדומה הפכו לאמרות שבשגרה. נדמה כי אף אחד לא מתרגש אם מישהו אומר בגאווה שהוא לא ילך להצביע וכאן טמונה הסכנה המרכזית לדמוקרטיה.

   

  התחושה שהציבור הישראלי הפסיק להאמין בנבחריו ואדישותו שרק גוברת מהווה

  תמרור אזהרה לדמוקרטיה בכלל, ולעתידה של מדינת ישראל בפרט. הירידה באחוזי ההצבעה של אזרחי ישראל משקפת תופעה מדאיגה שמתחברת לאדישות העולה בקרב הציבור ומחלחלת גם לבני הנוער. האדישות מתבטאת בתחומים נוספים ביניהם סרבנות לגיוס, האלימות הגואה, תרבות דיון שמתדרדרת, היחס לחלש ובחוסר סולידריות חברתית.

   

  על המצביעים הצעירים אנחנו שומעים רק באמצעות קלפיות הדמה בתיכונים השונים. קולם לא נשמע. את בני הנוער אנו רואים בדרך לקלפי ולו רק כעובדים בשכר עבור המפלגות שמשלמות להם לחלוקת סטיקרים, תליית שלטים ופיזור מצעי המפלגות. אך את האנרגיות האלה היה צריך לתעל לכיוון אחר, אם בני הנוער רק היו עושים זאת מתוך רצון להשפיע ולקדם את המטרות שהם מאמינים בהן.

   

  חגיגה דמוקרטית, לא חגיגת קניות וחופש

  תפקיד מערכת החינוך הוא להדגיש את חשיבות יום ההצבעה ובעקבותיה את יום השבתון כחגיגה דמוקרטית ולא כחגיגת קניות וחופש. תפקידנו הוא לעודד את הצעירים לגבש דעה מושכלת, לתמוך בה בטיעונים רציונאליים ובכך ליצור אכפתיות ולהעלות את אחוזי ההצבעה.

   

  תנועת הצופים, בראשה אני עומד, דוגלת בחינוך לערכים דמוקרטיים. כ-80,000 חניכי הצופים עברו בימים האחרונים מערכי פעולה המדגישים את ערכי הדמוקרטיה ובראשם את חשיבותה של החובה האזרחית הבאים לידי ביטוי בהליכה לקלפי ובמעורבות חברתית.

   

  כתנועה א-מפלגתית, איננו נוקטים עמדה מפלגתית אך בהחלט מחנכים לחשיבה ביקורתית ומעורבות פוליטית. הבחירות הקרובות נותנות לנו הזדמנות לשים במרכז את מצבה של מדינת ישראל ולדון בחשיבות

  ערכי היסוד שלה. נכון שרוב החניכים לא יכולים עדיין להצביע, אך אני מאמין שאנו נותנים להם את היסודות וההבנה בחשיבות ההשתתפות הפוליטית והמעורבות החברתית.

   

  יסודות אלה יישאו פרי בעוד מספר שנים, כשיהפכו לאזרחים פעילים בחברה הישראלית. יתרה מכך, חניכים אלה בוודאי מספרים בבית את שספגו בפעולה ומבקשים מהוריהם להיות שותפים בהצבעה.

   

  הציבור הישראלי מפגין יכולות הצבעה גבוהות כשמדובר בתכניות ריאליטי שונות, אך כעת הגיע הזמן להצביע לריאליטי שישפיע על חיינו בארבע השנים הקרובות. הקול שאנחנו נותנים ישפיע על כמות המנדטים שיקבלו המפלגות, על מי מהן שירכיבו את הקואליציה, על הנבחרים שייצגו את עמדותינו ויתמודדו עם האיומים שעומדים מול מדינת ישראל מבחינה חברתית, כלכלית וביטחונית. אנו בתנועת הצופים קוראים לכל הציבור הישראלי לא להיכנע לאדישות, ללכת לקלפי ולהצביע כי זוהי חובתנו האזרחית הגדולה ביותר.

   

  • הכותב גל בן-שימול, הוא מזכ"ל תנועת הצופים.
  • מעוניינים לפרסם מאמרים, הגיגים, מחשבות ודעות על החברה בישראל ובעולם? שלחו ל shlomit-sh@y-i.co.il וציינו בנושא - עבור "קריאה לסדר". החומרים יפורסמו בהתאם לשיקולי המערכת.
  • לקריאות נוספות לסדר לחצו כאן.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חינוך לחשיבה ביקורתית ומעורבות פוליטית
  צילום: אוהד צויגנברג
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים