שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחד ב-פ', אחד בלב: עוד מפלגות "גונבות" מלפיד
  ביישוב החילוני קדרון נדהמו לגלות שבקלפי אחת זכה הרב אמנון יצחק לניצחון סוחף. הסיבה: בלבול בין האותיות של כוח להשפיע (פז) ויש עתיד (פה). בתל-אביב נרשם הישג מפתיע לחיים בכבוד (הפ), וגם הפיראטים (פ) כובשים יישובים נוספים. ובשכונה חרדית בירושלים - 488 מ-499 המצביעים בחרו במפלגת העבודה

  לא רק הפיראטים שודדים את יאיר לפיד: גם מפלגת כוח להשפיע בראשות הרב אמנון יצחק וחיים בכבוד בראשות סער עמית ורות דנינו זכו להישגים מפתיעים בכמה קלפיות, ככל הנראה בזכות בלבול הנובע מאותיות דומות על פתקי ההצבעה. בנוסף, נרשמו נתוני הצבעה חריגים גם בקלפיות אחרות - באחת מהן לדוגמה זכתה מפלגת העבודה ליותר מ-97% הצבעה - באזור המזוהה עם המגזר החרדי.

   

  עדכוני הבחירות האחרונים:

   

  בקלפי שברחוב סורוצקין בירושלים, בשכונה החרדית בעלז, 488 מתוך 499 הקולות ניתנו למפלגת העבודה - אחוז הצבעה מדהים של 97.8%. בשאר 11 הקולות הכשרים זכו ש"ס (5), כוח להשפיע, עוצמה לישראל, יש עתיד ומרצ. יהדות התורה, שניצחה בפער ענק בקלפיות הסמוכות, לא זכתה אף לא בקול בודד. ככל הנראה, מדובר בטעות רישום של ועדת הקלפי.

   

  במושב קדרון שבשפלה שתי קלפיות: באחת נרשמו 158 קולות לטובת מפלגת יש עתיד, שתפסה את המקום הראשון, ואילו בקלפי השנייה גברה עליה דווקא מפלגתו של הרב אמנון יצחק, עם 123 קולות - לעומת אפס קולות לזכותה של יש עתיד. הבלבול ככל הנראה הוא של ועדת הקלפי: האותיות הדומות של שתי המפלגות - "פז" של כוח להשפיע (שלא עברה את אחוז החסימה), ו"פה" של יש עתיד.

   

  488 מ-499 בחרו בעבודה - בשכונה חרדית ()
  488 מ-499 בחרו בעבודה - בשכונה חרדית

   


   

  "קשה להאמין שמישהו בקדרון הצביע עבור הרב יצחק", אמר ל-ynet משה מילר, מזכיר המושב. "זה ממש לא מושב דתי - רוב רובם של התושבים הם חילונים, ומרקע סוציו-אקונומי בינוני ומעלה. האנשים כאן אינטליגנטים, אין מצב שיותר ממאה בני אדם הצביעו בטעות עבור מפלגת כוח להשפיע. מה, כולם התבלבלו?"

   

  מילר מספר כי עוד קודם לכן הבחינו תושבי קדרון ב"בלבול ובלגן" בקלפי אחת, לעומת סדר מופתי שהתנהל בקלפי השנייה: "והנה, יום למחרת אנו רואים שבקלפי המבולגנת חלה הטעות הבולטת לעין - אבל אני מאשים את ועדת הבחירות, שמלכתחילה אישרה למפלגות אותיות כה דומות".

   

  תוצאות ההצבעה בקדרון. "מה, כולם התבלבלו?" ()
  תוצאות ההצבעה בקדרון. "מה, כולם התבלבלו?"

   

  לדבריו, הסיפור כבר הפך לבדיחה בקרב תושבי המקום: "הם צחקו על כך שכעת הרב אמנון יצחק יחשוב שיש לו אחיזה במושב, ויבוא להחזיר אנשים בתשובה". לדבריו, הוא כבר ניסה להגיע לאחראי מטעם ועדת הבחירות המרכזית, אך ללא הועיל. "הוא כנראה כיבה את הנייד שלו, כי הוא לא זמין כל היום", אמר מילר, והבטיח כי ימשיך לטפל בעניין מחר.

   

  גם בת"א התבלבלו: מעוז התומכים של חיים בכבוד

  גם אסף (29) מתל אביב, שעבר אתמול (יום ד') במקרה על רשימות הקלפיות בבית הספר שבו הצביע, גילה שבאחת מהן יש מספר לא הגיוני של הצבעות עבור מפלגת חיים בכבוד, שאותיות הפתקים שלה הן "הפ".

   

  במקום השני: חיים בכבוד. ואיפה יש עתיד? ()
  במקום השני: חיים בכבוד. ואיפה יש עתיד?

   

  "ניסיתי לדבר עם חברים, ובהתחלה חשבנו שאולי מדובר בהצבעה מאורגנת של תושבי בית אבות שנמצא אולי קרוב לקלפי, או שיש באזור פעיל מטעם המפלגה שהביא את חבריו להצביע", הוא מספר. "אבל אז בדקתי וראיתי שלפיד קיבל שם אפס קולות, ובנוסף ראיתי שיש עוד חמש קלפיות שבהן יש מספר גבוה של הצבעות למפלגת חיים בכבוד, ואפס ללפיד. זה לא הגיוני".

   

  לאחר מכן התקשר אסף לוועדת הבחירות, ושם נאמר לו כי ישנם מקרים רבים הדומים לזה שמצא ושהעניין בבדיקה: "אמרו שאשלח להם מייל, ושזה יתוקן. אני אמנם לא מאמין שהתיקון ישפיע על מספר המנדטים, כי בסך הכול מדובר במאות קולות בלבד, אבל חשוב שזה יתוקן. אדם שעושה מאמץ להצביע - חשוב שקולו יישמע ולא יילך לפח".

   

  הפיראטים כבשו גם את גבעת אבני ()
  הפיראטים כבשו גם את גבעת אבני

   

  וגם את שכונת בת גלים בחיפה ()
  וגם את שכונת בת גלים בחיפה

   

  עוד קודם לכן פורסם כי בכמה יישובים בארץ נרשמו תוצאות מפתיעות לטובת מפלגת הפיראטים ("פ"), גם כאן על חשבונה של יש עתיד ("פה"): חברי הקיבוץ רמת דוד גילו כי 63 מצביעים העניקו קולם לפיראטים (שזכתה לכאלפיים קולות בסך הכול), וגם בכפר קאסם זכתה המפלגה לשלושה אחוזים מהקולות.

   

  מאז התברר כי גם באחת הקלפיות ביישוב הקהילתי גבעת אבני נרשם ניצחון לפיראטים - שזכו ל-99 קולות, שהם כ-26 אחוזים מקרב המצביעים. גם פה, כצפוי, הסתפקה מפלגת יש עתיד באפס קולות. בקלפי בבת גלים בחיפה דורגו הפיראטים במקום השני, וגם שם לא הופיעה מפלגתו של לפיד ברשימת מקבלות הקולות. בכל מקרה, מדובר כפי הנראה בבלבול של ועדות הקלפי המקומיות.

   

  בוועדת הבחירות המרכזית בודקים את הקלפיות שבהן נרשמו נתונים חריגים. בשל טעויות אלה ואחרות, התוצאות הסופיות צפויות להתפרסם רק בעוד כשבוע. חברי ועדת הבחירות צפויים לעבור על כלל הפרוטוקולים ולבחון כיצד התפלגה ההצבעה ואם נעשו טעויות בקלפיות. שיטת הספירה הידנית עלולה לגרום לטעויות שנובעות מסימון לא מדויק של קולות. במקרה של בלבול שכזה, שיגובה בפרוטוקול ההצבעה, יועברו הקולות לרשימה שאליה היו מיועדים מלכתחילה.

   

  הדיווח הראשוני הגיע במייל האדום


  פורסם לראשונה 23/01/2013 23:55

   

  בהכנת הידיעה השתתפו נועם (דבול) דביר, אחיה ראב"ד ותלם יהב
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כוח להשפיע. ניצחון ב(חצי) קדרון
  צילום: אסף רותם
  יאיר לפיד. הקורבן
  צילום: EPA
  מומלצים