שתף קטע נבחר

יאיר לפיד, מנע מלחמת אחים

נפלה עליך אחריות גדולה מאוד - האם תהיה מלחמת אחים במדינת ישראל או לא, פשוטו כמשמעו. מכתב פומבי

שלום יאיר. אני מרשה לעצמי לפנות אליך כך משום שהרושם שהנהגת בכל מערכת הבחירות הוא שאתה "אחד משלנו", אחד מהעם. למען האמת אני מעריך מאוד, אף שאני מגדיר עצמי כחרדי, את היושרה האישית שהקרנת במהלך הבחירות האחרונות. בניגוד לאחרים, מיעטת לתקוף והתעסקת בעיקר במה שאתה מציע - וזה היה הנכון ביותר.

 

אני כותב לך את המכתב הזה כמורה לאזרחות (כן, אני יודע שנראה מוזר שחרדי הוא מורה לאזרחות) מתוך תובנה פוליטית שהמפתח לניהול המדינה נמצא בידיך. אהיה מדויק, נפלה עליך אחריות גדולה מאוד - האם תהיה מלחמת אחים במדינת ישראל או לא. פשוטו כמשמעו.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

מהפכות לא קורות ברגע אחד / שלמה קראוס

משקרים על ימין ועל שמאל / יוני כהן-אידוב

 

יאיר לפיד, אחריות כבדה מוטלת על כתפיך (צילום: EPA) (צילום: EPA)
יאיר לפיד, אחריות כבדה מוטלת על כתפיך(צילום: EPA)

 

אני בטוח שמאחר שאתה אדם אינטליגנט מאוד, אתה מבין כי סוגיית השוויון בנטל, או בשמה האחר "גיוס בחורי הישיבות", היא סוגיה גדולה מאוד וכבדה מאוד והיא רובצת לפתחה של הממשלה החדשה. סוגיה זו עלולה להחריף את השסע הדתי-חילוני בישראל ולהוביל למלחמת אחים. האם זה הזמן לפתור את זה?

 

הכי קל להחליט כמובן שצריך לגייס את כולם ובזה לגמור לכאורה את הסיפור. השאלה היא כמובן מה יהיה המענה של "יש עתיד" לגבי עשרות אלפי החילונים המשתמטים בכל שנה משירות צבאי, לזה טרם קיבלתי תשובה מגורם כלשהו. המשמעות של "לגמור את הסיפור" תהיה מלחמת אחים תוך כמה חודשים. החרדים, וזאת אתה יודע היטב, לא יוותרו. יתרה מזאת, ככל שהגיוס ייעשה בכפייה - כך ההתנגדות תהיה רבה יותר.

 

לכן אתה זה שתצטרך למצוא איך מצד אחד אנחנו מגייסים את מי שצריך - בעיקר אלו שמסתובבים ברחובות, שגם דעת הרבנים לא נוחה מכך - ומצד שני מאפשרים לבחורים שבאמת לומדים - ללמוד. עליך למצוא את המנגנון הנכון והטוב לבדוק מי מהם נכנס להגדרה "תורתו אומנותו" ומי לא. תוכל לעשות זאת רק באמצעי אחד - הידברות.

 

אם תשכיל להיות מנהיג של אמת כדי להמשיך להנהיג בפוליטיקה הישראלית ולא להיזרק אל פח האשפה של ההיסטוריה הפוליטית בישראל, עליך להגיע להסכמות עם החרדים. רק אם תתיישב לצדם של גפני ודרעי, הרב שטיינמן והרב עובדיה - תצליח לגבש הבנה. אני משוכנע שנפתלי בנט ישמח לסייע לך ליצור את הקשרים הנכונים עם העולם החרדי, ואני משוכנע שגם במפלגתך יש אנשים שיכולים לסייע בכך, כמו למשל הרב שי פירון.

 

יאיר, עליך לדעת ולזכור שהמפתח להמשך קיומה של המדינה נמצא בידיך. התפקיד שלך מכריע ביותר. אני חושב שדווקא עכשיו זו שעת כושר טובה להגיע באמת להסכמות בין חרדים לחילונים. גם החרדים מבינים היום שצריך להגיע לפתרונות, אבל פתרון טוב הוא רק פתרון שמגיע מתוך תובנה שמדובר באוכלוסייה שונה מהעולם החילוני, עם תפישה שונה, אמונה שונה וגם צרכים שונים. כדאי לחשוב ובעיקר להיות יצירתי כדי להבין איך לשלב בין שני העולמות הללו.

 

אחרי שתצליח להגיע להסכמה בנושא המהותי כל כך הזה, תוכל להגיע בהמשך להסכמות על דברים אחרים עם העולם החרדי, ובוודאי לקדם את האג'נדה שלך. אם לא תפעל כך, ידיך יהיו אחראיות למלחמת האחים שעלולה לפרוץ, חס וחלילה.

 

אוהד שקד, מורה להיסטוריה ולאזרחות, עורך עלון האינטרנט שולחן השבת .

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים