שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נתוני הלמ"ס: עליה חדה במספר הפצועים קשה
  הנתונים שהצביעו במהלך 2012 על עליה חדה במספר הפצועים קשה, לצד הירידה המשמעותית במספר ההרוגים, מקבלים כעת אישור רשמי וסופי. במקביל לירידה המבורכת במספר ההרוגים, נרשמה בשנה החולפת עליה דרמטית במספר התאונות הקשות והפצועים באורח קשה

  נתונים שמפרסמת היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מאשרים לראשונה באופן רשמי: מספר ההרוגים בתאונות דרכים ירד אמנם אשתקד ב-24% לעומת 2011, אך במקביל חלה עליה חדה של 24% במספר התאונות הקשות, ואילו מספר הנפגעים באורח קשה עלה אף הוא אשתקד ב-17%.

   

  2012: עלייה של 24% במספר התאונות הקשות (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
  2012: עלייה של 24% במספר התאונות הקשות(צילום: חגי אהרון)

   

  על-פי הלמ"ס, מספר ההרוגים בתאונות בשנה שעברה היה הנמוך ביותר ב-49 השנים האחרונות - 292 לעומת 382 ב-2011. בהתאמה, מספר התאונות הקטלניות

  ירד ב-25%. אלא שמספר התאונות הקשות, בהן נפגע לפחות אדם אחד באורח קשה, עלה ל-1,466 מ-1,180 ב-2011, ומספר הנפגעים קשה עלה ל-1,705 מ-1,452.

   

  "אגף התנועה השקיע מאמצים"

  את האחריות לירידה במספר ההרוגים מייחסים לעצמם חלק מהעוסקים בבטיחות. במשטרה אומרים כי "אגף התנועה השקיע מאמצים רבים שמטרתם הצלת חיים, בסיוע משרדי המשפטים, התחבורה, החינוך והבריאות. התוצאות לא איחרו לבוא. ב-2012 נרשמה ירידה דרמטית במספר ההרוגים".

   

  אלא שמרבית מומחי הבטיחות - בעולם וגם בישראל - מסכימים כי השיפור בבטיחות הוא תהליך רב-שנים, ושותפים בו גורמים רבים. יו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, יעקב שיינין, הסביר לאחרונה כי שיפור בבטיחות החל בישראל לפני כעשור, ותרמו לו הגורמים הבאים:

   

  • שדרוג תשתית הכבישים
  • מודעות ציבורית
  • שיפורים טכנולוגיים בכלי הרכב
  • אכיפה אפקטיבית מבעבר
  • שיפור במערכי הטראומה והחילוץ  

   

  יש לציין כי מחקר שערך המרכז הלאומי לחקר הטראומה, מצא כי בתוך עשר שנים נרשמה ירידה של כשליש בשיעור התמותה לאחר אשפוז של נפגעי התאונות. על-פי המחקר, בסוף שנות ה-90 נפטר אחד מחמישה נפגעים קשה או אנוש בבית חולים, ובתוך עשור ירד המספר לאחד מעשרה.

   

  עורכי המחקר גם ציינו כי ללא שיפורים שהוכנסו במערך הטראומה הלאומי החל בשנות ה-90, היה מספר ההרוגים בתאונות בסוף העשור הקודם גבוה משמעותית מזה שנרשם בפועל. להערכתם, ב-2008 לבדה היו עלולים להתווסף יותר מ-100 בני אדם למספר ההרוגים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים