שתף קטע נבחר

ברירת המחדל החדשה: לימודי קואצ'ינג

שוק המאמנים העסקיים נמצא באינפלציה של מנחים וגורואים בהתהוות, שמחזיקים בתעודה על הקיר אחרי מספר מצומצם של הרצאות. אבל מכאן ועד לאימון עסקי אמיתי - המרחק עצום. יכול להיות שהסיבה היחידה שהם פנו לתחום היא שגם הם, כמו רבים מאיתנו, לא מצאו את עצמם מבחינה מקצועית?

תחום ההנחיה והליווי, או בשמו השני האימון/הקואצ'ינג העסקי, הפך לברירת המחדל של רבים החווים טלטלה תעסוקתית. התחום גם קורץ לאלה אשר לאו מתלאות החיפושים אחר הייעוד המקצועי שלהם, ולאחר לימודים קצרים הם סבורים כי צוידו במסת ידע וביכולת מבצעית לטפל במכאוביהם הנפשיים-עסקיים של אחרים.

 

כתבות נוספות על קואצ'ינג בערוץ הקריירה :

 

הקואצ'רים הללו מייעצים לרבים תחת כל בוטקה רענן לעבור דרך ארוכה להגשמה עצמית. זאת אף שבמקרים רבים הפנייה לתחום הקואצ'ינג מוכיחה שדווקא להם אין את האומץ לעבור את אותה הדרך בכוחות עצמם.

 

שיטוט קצר במנועי החיפוש מעלה עשרות שמות של מכוני למידה, המציעים הכשרות שונות בתחום הקואצ'ינג. צר לי לנפץ את האשליה: השוק נמצא במצב רוויה של מנחים ושל מורי דרך ובאינפלציה של גורואים בהתהוות, שנכחו במספר הרצאות מצומצם וכבר מחזיקים בתעודה על הקיר. מכאן ועד לספק אימון אפקטיבי ולהעניק ייעוץ אמיתי בנושאים עסקיים - המרחק עצום.

 

כאשר שוק רווי וחוסר ניסיון אמיתי בעסקים מתערבבים, וכבר לא ברור מה תפקידו של הקואצ'ר, איזו תועלת מביא עמו המנטור, מה התכלית של היועץ העסקי ואיזו בשורה נושא המאמן - יותר ויותר אנשים נכווים ממומחים שרלטנים. אלה נאלצים לשלם בשל כך מחיר גבוה - עוגמת נפש וכסף רב שירד למצולות העובר ושב שלהם.

 

איבדו את הרציונל

כך, למשל, באחרונה הובא לידיעתי מקרה של זוג צעיר אשר פנה לקואצ'ר עסקי, במטרה לבחון איתו את האפשרות של השניים לפתוח עסק משותף לממכר פרטי ריהוט. תוך כחודש ימים, לאחר שהשלושה קיימו סדרת פגישות, קבע חד משמעית היועץ כי ההרמוניה הזוגית הנפלאה בין בני הזוג מלמדת על פוטנציאל עסקי משמעותי, ודחף אותם באופן אקטיבי לפתוח את העסק.

 

בני הזוג מספרים כי יחסי האמון שנרקמו עם היועץ, והתחושה שהוא יצר כאילו הדרך להצלחה סלולה ורשומה על שמם בטאבו, עיוורה אותם. העסק נפתח לפני כשנה, אולם באחרונה נסגר בשל חוסר מינוף זוגי.

 

כלומר: לאף לא אחד מבני הזוג הייתה ההבנה הממשית בעסקים, כל שכן בשיווק. למעשה מדובר היה בזוג נגרים מוכשרים אך ללא יותר משמץ של הבנה בניהול עסק. אין ספק שזה היה מתכון בטוח לכישלון, אולם בתוך הסחרור אליו נכנסו השניים תוך כדי פגישות הייעוץ - הם פשוט איבדו את הרציונל.

 

צריך להרחיק את השרלטנים

חשוב לציין: חלילה מצדי מלהכליל את כל העוסקים בתחום תחת מטריית הבינוניות וחוסר ההבנה. ישנם מאמנים לא מעטים שהם מוכשרים ומקצועיים, אשר יודעים את מלאכתם נאמנה. אולם ישנם רבים עוד יותר שמהלכים קסם ומוליכים שולל את אלו שרוצים לחיות ברווחה, שנאבקים מדי יום לא לרדת בסולם שרשרת המזון, בלא שהם מבינים את גודל האחריות ומידת ההשפעה שיש להם על זה שמבקש לקבל תשובה והולך לא אחת שבי אחר כל אלומת אור של תקווה.

 

אני מודה בפה מלא: בלתי אפשרי לעשות עסקים כשמתנהלים כשק חבוט של רגשות. ללא עמוד שדרה, הגוף לא יחזיק את מעמסת תלאות הדרך להצלחה עסקית. אבל חשוב להבין שאימון אישי אינו בא כתחליף לרכישת מסת בקיאות קריטית שנדרשת על מנת לפתוח עסק בתחום המבוקש. רק הבנה משמעותית ובחינה מציאותית על שלל מרכיביו, תייצר סיכוי אמיתי להצלחה.

 

כמובן שמותר ואף מומלץ להתייעץ עם מומחים בתחומים שונים. רק לפני זה כדאי להבין מהו בדיוק תחום מומחיותם, והאם התחום הזה באמת עוזר לקדם את העסק - או שמא מדובר רק בקידומם בלבד, שסופו - עוגמת נפש והתרסקות נפשית וכלכלית. במציאות הנוכחית נדמה כי על הרגולטור לעשות סדר: להרחיק את השרלטנים או את אלו שגורמים נזק מתוך חוסר מודעות והבנה באמצעות רישוי, כמו שנדרש ממנהל השקעות.

 

יתר על כן, קואצ'ר אינו נושא באחריות בכל הקשור לעצות אותם הוא משיא. למילים אמנם יש כוח והן יכולות לחולל מהפיכות, אבל עדיין לא כזה שיכול להפוך במטה של קסם מינוס לפלוס בחשבון, וביום בהיר אחד אזרח מן השורה - לאיש עסקים מבריק שמגלגל מיליונים בעסקאות סיבוביות. לכן אין זה סביר שכל בן של שכן יציע מרכולתו, בטרם רכש כלים וידע של ממש שיאפשרו לו לגרום לשינוי ממשי במצבו הכספי והתודעתי של הלקוח - ולא רק בחשבונו שלו.

 

הכותב הוא רו"ח ושותף בפירמת שוורץ-צדקיה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: גיל טופז
רו"ח רמי שוורץ
צילום: גיל טופז
מומלצים