שתף קטע נבחר

שנתיים למהפכה: משרדי האחים המוסלמים הוצתו

נמשכות המהומות של מתנגדי מורסי בקהיר ובערים נוספות, במלאות שנתיים למהפכה שבה הודח מובארק ועלה השלטון האיסלאמיסטי. בתחריר מיידים אבנים, באלכסנדריה גז מדמיע ובאיסמעיליה נשרף מטה האחים: "רוצים להפיל את המשטר"

בכיכר תחריר בקהיר נמשכות הערב (יום ו') ההפגנות המהומות, אחרי שאלפי מצרים יצאו לרחובות להפגין במלאות שנתיים לתחילת המהפכה שבה הודח הנשיא הקודם, חוסני מובארק. הפגנות נערכות גם בערים אחרות ברחבי המדינה, בהן אלכסנדריה וסואץ, שבהן השתמשה אחר הצהריים המפגנה בגז מדמיע כדי לפזר מפגינים שהתפרעו. עדי ראייה דיווחו כי באיסמעיליה הציתו צעירים מתנגדי השלטון את משרדי האחים המוסלמים אחרי שפרצו אליהם. גם ליד ארמון הנשיאות בקהיר השתמשו הערב כוחות הביטחון בגז מדמיע כדי לפזר מפגינים. מאז תחילת המהומות אתמול נפצעו במצרים לפחות 110 בני אדם.

 

כל העדכונים, ההצבעה המלאה והפרשנויות באתר הבחירות של ynet

 

"יש כאן עשן רב בגלל צמיגים שהועלו באש", סיפר תושב אלכסנדריה לסוכנות הידיעות AFP. "אנשים שוכבים על הקרקע ולא יכולים לנשום בגלל הגז המדמיע". בסואץ יידו מפגינים אבנים על בנייני הממשלה, והמשטרה שם הגיבה גם כן בירי גז מדמיע. שוטרים וחיילים הגנו על הכניסה לבנייני הממשלה, והכביש הראשי הסמוך למקום נחסם לתנועה.

 

עשן בצהריים בבירה קהיר. "תסתלק, תסתלק", צעקו למורסי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עשן בצהריים בבירה קהיר. "תסתלק, תסתלק", צעקו למורסי(צילום: רויטרס)

תופסים מחסה בבירת מצרים, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תופסים מחסה בבירת מצרים, היום(צילום: רויטרס)

וכמו תמיד, גם מקומן של ישראל וארה"ב לא נפקד מהמחאה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
וכמו תמיד, גם מקומן של ישראל וארה"ב לא נפקד מהמחאה(צילום: AFP)
 

מפגינים מילאו כאמור גם את כיכר תחריר בקהיר, שבה החלה ב-25 בינואר 2011 ההתקוממות שהביאה להדחת מובארק, ואת הרחבה שמול ארמונו של הנשיא האיסלאמיסט מוחמד מורסי ברובע הליופוליס בקהיר. קהלים קטנים יותר התאספו בכיכרות מרכזיות בפורט סעיד, במחלה, באסיוט, בלוקסור ובפיום. המפגינים השמיעו קריאות הזכורות מימי המהפכה נגד מובארק, אולם הפעם הפנו אותן לעברו של מורסי: "תסתלק, תסתלק" ו"העם רוצה להפיל את המשטר". בעיר מנוף חסמו מפגינים קווי רכבת ושיבשו את תנועת הרכבות לקהיר וממנה.

 

עימותים פרצו ברחובות הסמוכים לכיכר תחריר בקהיר והמשטרה ירתה גז מדמיע כדי לפזר צעירים שיידו שם אבנים. בתמונות ששודרו מהאזור נראה עשן אופף את סביבות הכיכר, ולמרות זאת צעירים נראו ממשיכים ליידות אבנים. כאלפיים מפגינים הקיפו גם את בניין הטלוויזיה והרדיו במרכז קהיר, והשמיעו קריאות נגד מורסי ותנועת "האחים המוסלמים" שאליה הוא משתייך.

 

מפגינה בקהיר בצהריים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינה בקהיר בצהריים(צילום: AFP)

מיידים אבנים על כוחות הביטחון (צילום: AP) (צילום: AP)
מיידים אבנים על כוחות הביטחון(צילום: AP)

 

תפילת יום השישי בצהריים בקהיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תפילת יום השישי בצהריים בקהיר(צילום: AFP)

שוטר מצרי, לבד, מול האבנים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שוטר מצרי, לבד, מול האבנים(צילום: רויטרס)

 

מטרתם העיקרית של המפגינים היא להפגין כוח כדי לגרום למורסי להכניס שינויים בחוקתה החדשה של מצרים, חוקה שקודמה על-ידי בני בריתו האיסלאמיסטים ואושרה במשאל עם שלטענת מתנגדיו נערך בחופזה. מטרתם הרחבה יותר של המפגינים היא לבטא את הזעם הציבורי נגד שלטון האחים המוסלמים, שלטענתם מחזק את אחיזתו במדינה במקום לייסד דמוקרטיה נרחבת יותר מזו שהייתה בימיו של מובארק.

 

שנתיים למהפכה: הכלכלה קורסת

"אני קורא לכולם לצאת ולהפגין כדי להראות שהמהפכה חייבת להיות מושלמת ולהימשך", אמר אחד ממנהיגי האופוזיציה, מוחמד אל-בראדעי, שהוא גם ראש סבא"א לשעבר וחתן פרס נובל לשלום. "חייבת להיות חוקה לכל המצרים. חוקה שכל אחד רואה את עצמו חלק ממנה". "המהפכה שלנו נמשכת. אנחנו אומרים 'לא' למדינת האחים המוסלמים", אמר חמדין סבאחי, אחד ממנהיגי השמאל לסוכנות הידיעות רויטרס בדרכו לכיכר תחריר.

 

בניגוד להפגנות דומות שנערכו בשנת 2012, הפעם לא יצאו אנשי האחים המוסלמים לרחובות ונמנעו מעימותים עם מתנגדי התנועה האיסלאמיסטית. הארגון אמר כי במקום זאת הוא יכבד את היום המיוחד בפעילויות ציבוריות למען החברה כמו טיפול בחולים ושתילת עצים. גם תומכי התנועה הסלפית האיסלאמיסטית הקיצונית, בת בריתם של האחים המוסלמים, התרחקו היום מהרחובות.

 

למרות זאת, האחים המוסלמים מנסים לצייר את האופוזיציה כאנטי-דמוקרטית, וטוענים כי היא מנצלת את הרחובות כדי להפיל את מנהיגי מצרים שנבחרו בבחירות חופשיות. בסימן נוסף למתיחות פרסמם ארגון דמוי-מיליציה המתנגד לאיסלאמיסטים סרטון וידאו ברשתות החברתיות, שבו הבהיר כי בכוונתו להגן על מפגיני האופוזיציה אם הם יותקפו. נזכיר כי לפחות עשרה בני אדם נהרגו ומאות רבות נפצעו במהומות בדצמבר ברחובות קהיר, כשתומכיו של מורסי התנגשו עם אלפים ממתנגדיו שהכריזו על שביתת שבת מחוץ לארמונו. בעימותים שנמשכו שעות יודו אז בקבוקי תבערה, נורו קליעים ונעשה שימוש בחרבות ובסכינים.

 

ההמולה בבירה המצרית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההמולה בבירה המצרית(צילום: AFP)

אל-בראדעי קרא: "בואו להפגין" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אל-בראדעי קרא: "בואו להפגין"(צילום: AFP)

 

מאז הדחת חוסני מובארק, שהודיע על פרישתו ב-11 בפברואר 2011 ולאחר מכן נידון למאסר עולם בגין חלקו בהרג יותר מ-800 בני אדם על-ידי כוחות הביטחון במהלך ימי המהפכה, נקלעה מצרים לפילוג עמוק בין תומכי האחים המוסלמים, הארגון הפוליטי החזק ביותר במדינה שדוכא במשך שנים על-ידי מובארק והנשיאים שקדמו לו, לבין תומכי הליברליזציה והדמוקרטיזציה של מצרים. האחרונים טוענים כי האיסלאמיסטים מנסים לנצל את הדמוקרטיה כדי להשתלט על מצרים ולהשליט שלטון עריצות כמו בימי מובארק, שהפעם יתבסס על עקרונות האיסלאם. מאז המהפכה ידעה מצרים התנגשויות רבות בין שני הצדדים, שבהן נהרגו מאות בני אדם ואלפים נפצעו.

 

ברקע המתיחות הגדולה במצרים מתמודדת ארץ הנילוס גם עם צניחה חופשית של הכלכלה המצרית, המאיימת להוסיף לחוסר שביעות הרצון בציבור. ענף התיירות שהיה עורק חיים חשוב עבור המדינה התכווץ משמעותית, ההשקעות פחתו ועתודות מטבע החוץ התרסקו גם הן. מחירי מוצרים שונים נמצאים בעלייה, ובחודשים הקרובים צפוי לגבור הסבל של האזרחים אם הממשלה תיאלץ לנקוט צעדי צנע חדשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מפנים פצוע בצהריים בקהיר
צילום: AFP
המהומות בבירה המצרית
צילום: AFP
צילום: AFP
יידוי אבנים באזור כיכר תחריר
צילום: AFP
מומלצים