שתף קטע נבחר

הקרן לרווחת נפגעי השואה תקצץ בשעות סיעוד

ביום השואה הבינלאומי נודע ל-ynet כי 5,000 ניצולי שואה שזכאים לשעות סיעוד על פי הביטוח הלאומי ייאלצו להסתפק בפחות מהן כיוון שלקרן לרווחת ניצולי השואה חסר כסף. "זו פגיעה בכבשת הרש של הניצולים", הזהירו. שר הרווחה לשעבר הרצוג: "אטימות וחוסר רגישות"

ברחבי העולם מציינים היום (א') את יום השואה הבינלאומי, אך נדמה שדווקא בישראל תנאי חייהם של הניצולים היו למרמס: הקרן לרווחת נפגעי השואה תקצץ בשעות הסיעוד שהיא מקצה לכ-5,000 ניצולי שואה. כך נודע ל-ynet.  

 

דיווחים נוספים בחדשות ynet:

בודדים, חולים, מזדקנים, עניים. חיי ניצולי השואה

יום השואה באו"ם: "ממשלות מפיצות אנטישמיות"

בזכות מזוודה באושוויץ, גילו מה עלה בגורל הוריהם

 

על פי ההסדר בין משרד האוצר לקרן, שמתוקצבת על ידי ועדת התביעות ומשרד האוצר, היא מעבירה מאות מיליוני שקלים ליותר ממאה חברות סיעוד שזכו במכרז של הביטוח הלאומי, כדי שאלו יספקו שעות סיעוד לניצולי שואה זכאים - על פי קריטריונים שקבע הביטוח הלאומי. שעות הסיעוד שמספקת הקרן לניצולים מתווספות לאלו שהם מקבלים מהביטוח הלאומי. בשנה האחרונה העבירה הקרן 370 מיליון שקלים לטובת שעות סיעוד לכ-23 אלף ניצולים. 300 מיליון שקל מתוכם הגיעו מתקציב ועדת התביעות והשאר מתקציב משרד האוצר.

 

במכתב ששלח מנכ"ל הקרן רוני קלינסקי לחברות הסיעוד בשבוע שעבר, נמסר כי החל מחודש מרס תקצץ הקרן שלוש שעות סיעוד הניתנות לניצולי שואה המוכרים כנכים בשיעור של 150% ומטופלים על ידי עובד ישראלי. המשמעות: מעתה יקבלו ניצולים אלו מהקרן שש שעות שבועיות בלבד במקום תשע שלהן היו זכאים עד כה. מדובר בניצולים שמקבלים 19 שעות שבועיות מהביטוח הלאומי. 

 

בשעות הסיעוד שמקבלים ניצולים המטופלים על ידי עובד זר לא חל שינוי, כיוון שממילא הם זכאים לפחות שעות סיעוד. גם בשעות הסיעוד לניצולים המוכרים כנכים בשיעור של 168% אין שינוי כי מצבם מוגדר קשה יותר.

 

בקרן הסבירו כי המחסור התקציבי נובע מעליית תעריפי הסיעוד המשולמים לחברות הסיעוד ובעקבות עליית המע"מ.

 

"ההחלטה נעשתה בהתייעצות עם הוועדה האקדמית של הקרן, נוכח מחסור של 50 מיליון שקל בתקציב שלא גדל השנה", אמר ל-ynet רוני קלינסקי מנכ"ל הקרן. "הקרן מתריעה כבר זמן רב בפני משרד האוצר שהגידול בצורכי הניצולים ובכניסה של ניצולים חדשים למעגל הזכאות יאלץ אותנו לקצץ מחוסר ברירה". קלינסקי הדגיש כי "הקרן תפעל השנה לחקיקה שתחזיר את שעות הסיעוד ותעגן את התקציבים לטובת הניצולים". לדבריו, ההודעה לניצולים עצמם תתפרסם בימים הקרובים. 

 

משרד האוצר: מצפים מהקרן לא להפקיר ניצולים

גורמים במשרד האוצר מסרו כי הקרן לרווחת נפגעי השואה מקבלת 142 מיליון שקל בשנה, מהם כ-80 מיליון עבור סיוע סיעודי לניצולים. "הקרן מקבלת את תקציביה כמו גופים אחרים שפועלים למען ניצולי השואה מתוך סל השירותים בראשות מנכ"ל משרד הרווחה. יש לזכור כי רק לפני זמן קצר פורסם דו"ח של רואה חשבון חיצוני, שקבע כי על הקרן להתייעל מבחינה כספית. הקרן עצמאית להחליט כיצד לחלק את הכספים העומדים לרשותה".

 

עוד אמרו הגורמים כי "בשנה האחרונה גדל הסיוע לניצולים בעשרות מיליוני שקלים. מבדיקות שנערכו במשרד האוצר עולה כי יש אפשרות שיותר ניצולי שואה סיעודיים יקבלו סיוע אם ייעשה קיצוץ מזערי במספר השעות המופנות לטובת סיוע לניצולים סיעודיים. אנו מצפים מהקרן לא להפקיר את הניצולים הנזקקים".

 

שר הרווחה לשעבר ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) אמר ל-ynet: "מזעזע לראות את האטימות וחוסר הרגישות בקיצוץ שמייצר פגיעה קשה באלפי ניצולי שואה.

 ביקור המטפל בביתם הוא עבורם סם חיים", אמר הרצוג. "עצוב במיוחד לגלות שהדבר נעשה בסמוך ליום הזיכרון הבינלאומי לקורבנות השואה. הדבר מחייב את הקרן לרווחת נפגעי השואה ומשרד האוצר למצוא פתרון שיבטל את הסנקציה החריפה הזאת עוד היום". 

 

לדברי עו"ד אביבה סילברמן, מנכ"לית עמותת "אביב" העוסקת במיצוי זכויותיהם של ניצולי השואה, "עבור ניצולים רבים שעות הסיעוד הן הדרך היחידה לתפקוד יום יומי. עבור אחרים מדובר בקשר היחיד עם העולם החיצון". סילברמן הדגישה: "מדובר בקיצוץ לניצולים שנמצאים במצב הסיעודי הקשה ביותר. אלו אנשים שעבורם שלוש שעות הן עולם ומלואו. אסור לקבל מצב שבו מתקיימת פגיעה בכבשת הרש של הניצולים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים