שתף קטע נבחר

"גורם ישראלי: היה פיצוץ במתקן הגרעין באיראן"

בכירים בטהרן הכחישו את הדיווח על פיצוץ אדיר במתקן ההעשרה בפורדו, אבל "הטיימס" הבריטי מצטט גורמי מודיעין ישראלים שאישרו כי באתר הגרעין אכן אירע פיצוץ בשבוע שעבר. הם לא ידעו לומר אם הוא נגרם מחבלה או מתאונה

אימות ראשון לפיצוץ במתקן הגרעי באיראן? גורמי מודיעין מישראל אמרו שפיצוץ אירע במתקן פורדו באיראן המשמש להעשרת אורניום, כך דיווח היום (ב') "הטיימס" הלונדוני.

 

כל העדכונים, ההצבעה המלאה והפרשנויות באתר הבחירות של ynet

 

המקורות הוסיפו כי הפיצוץ אירע בשבוע שעבר, בהתאם לדיווח באתר אמריקני. לפי העיתון, הממשלה בודקת דיווחים שלפיהם הפיצוץ גרם לנזק נרחב ו-200 עובדים נלכדו במקום. הגורמים סבורים שהאיראנים לא פינו את האזור, אולם לא ברור אם זה נובע מכך שלא הייתה סכנה לדעתם או מכך שאיראן מנסה למנוע פאניקה בקרב אזרחיה.

 

גורם ישראלי אמר לעיתון: "אנו עדיין בשלבים ראשונים של ניסיון להבין מה אירע". הוא הוסיף כי אינו יודע אם הפיצוץ נגרם "מחבלה או מתאונה", וסירב להגיב על דיווחים שלפיהם מטוסים ישראליים נצפו באזור בשעת הפיצוץ.

 

מתקן פורדו               (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתקן פורדו (צילום: AFP)

 

העיתון מוסיף ציטוט מוקדם יותר של השר להגנת העורף אבי דיכטר: "כל פיצוץ באיראן שלא פוגע בבני אדם אך פוגע בנכסים במדינה הוא מבורך".

 

יו"ר ועדת החוץ והביטחון באיראן, עלא א-דין בורוג'רדי, אמר אתמול כי הטענה בדבר פיצוץ במתקן פורדו היא תעמולה תוצרת המערב שקשורה לתזמון המשא ומתן בנושא הגרעין. כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית אירנא. בורוג'רדי אמר: "התקשורת המערבית רוצה להשפיע על השיחות הקרבות בין איראן למעצמות ולכן היא מפיצה שקרים כאלה". סגן יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן, סיד שמס א-דין ברברודי, הכחיש גם הוא את הדיווח.

 

לפי הדיווח שלשום, אירע פיצוץ במתקן התת קרקעי שליד העיר קום ורובו נהרס. לפי אותו דיווח, הפיצוץ אירע לפני שבוע. מקור הדיווח באתר חדשות אמריקני, שמצטט לכאורה קצין מודיעין לשעבר במשטר האיראני.

 

שלשום דווח שאיראן ביקשה משש המעצמות להותיר את המועד שנקבע להמשך המשא ומתן על כנו, עוד החודש. באיחוד האירופי הציעו לאיראן לדחות את השיחות על הגרעין ל-12 בפברואר, כיוון שאינם ערוכים להן.

 

בספטמבר דווח שבאוגוסט אירע פיצוץ שהסב נזק לקווי המתח הגבוה שמספקים את החשמל למתקן הגרעין בפורדו. ראש סוכנות הגרעין של איראן, פריידון עבאסי, הודה בכך במהלך ישיבה בווינה. הוא האשים אז כי "ייתכן שטרוריסטים וחבלנים חדרו לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית". ניתוק חשמל הוא אחת הדרכים להזיק לצנטריפוגות. ראש סוכנות הגרעין האיראנית אמנם לא האשים מדינה ספציפית בחבלה, אך תקף בחריפות את סבא"א.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 28/01/2013 01:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן פורדו באיראן
צילום: AFP
מומלצים