שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock
  תל-אביב: פיצל דירה - ונקנס רק ב-12 אלף שקל
  בעל דירה בת"א הורשע שפיצל דירה לשתי יחידות - ושילם 12 אלף שקל בלבד. למרות זאת הגיש ערעור לעליון וטען שרכש את הדירה בתום לב כשהיא כבר מחולקת, ושמדובר בעוול שעלול לגרום לחוסר ודאות בקרב רוכשי הדירות. מה החליט ביהמ"ש?

  בעוד שבשנים האחרונות בעלי דירות שפיצלו דירות נקנסו במאות אלפי שקלים , בעל דירה בתל-אביב נקנס ב-12 אלף שקל בלבד. נגד בעל הדירה הוגש כתב אישום בגין עבירה של שימוש חורג ללא היתר, לאחר שהתגלה כי הדירה מחולקת לשתי יחידות דיור נפרדות עם כניסה נפרדת, שירותים, מטבח ואמבטיה בכל אחת.

   

  עוד על פיצולי דירות בערוץ הנדל"ן :

   

  בכתב האישום נטען כי למרות שהיתר הבנייה המקורי לא נמצא, בתיק הבניין ישנו היתר לתוספת מרפסת בדירה, עם תשריט שמתאר אותה כדירת מגורים אחת. בית המשפט לעניינים מקומיים בתל-אביב הרשיע את בעל הדירה, ובמסגרת הסדר טיעון הוטל עליו הקנס - זאת בהתחשב בכך שיחזיר את המצב לקדמותו.

   

  ואולם, בעל הדירה לא השלים עם הרשעתו, והגיש עליה ערעור לבית המשפט המחוזי. הערעור נדחה, ולפיכך הגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון. המבקש טען כי רכש את הדירה בתום לב כשהיא כבר מחולקת, מבלי לדעת שהדבר נעשה ללא היתר. לטענתו, נוכח העובדה כי ההיתר המקורי לא נמצא, ההרשעה היא עוול ועלולה לגרום לחוסר ודאות בקרב כלל רוכשי הדירות. לפיכך, ביקש מבית המשפט לקבל את בקשתו ולזכות אותו.

   

  המדינה טענה כי אין הצדקה להעניק רשות ערעור למי שכבר הורשע בשתי ערכאות, והודה בפני שתיהן כי כלל לא בדק את תיק הבניין לפני שרכש את הדירה. עוד נטען כי ההרשעה לא תוביל לחוסר ודאות, שכן בעל נכס שיוכיח כי לאחר עיון בתיק הבניין לא מצא כל ראיה שנעשה בו שימוש אסור - לא יעמוד בפני סכנה של העמדה לדין.

   

  "איש הישר בעיניו יבנה"

  השופט שהם דחה את הבקשה, בקובעו כי אינה מצדיקה דיון שלישי בנושא - לאחר ששתי ערכאות קבעו בזו אחר זו כי המבקש אשם בשימוש חורג. נפסק כי אילו המבקש היה טורח לעיין בתיק הבניין, היה רואה כי ישנו מסמך המעיד על כך שהדירה אמורה לשמש כיחידת דיור אחת בלבד, ולכן אינו יכול לטעון שנגרם עוול לו או לכלל רוכשי הדירות.

   

  פסקי דין נוספים בערוץ הנדל"ן :

   

  "(...) כל שנותר הוא לחזור ולהזכיר את הצורך להיאבק בעבירות של בנייה בלתי חוקית, לנוכח הפגיעה החמורה שהן מסבות לשלטון החוק ולסדר הציבורי", כתב השופט. "לצערנו, הפכו עבירות נגד חוקי התכנון והבנייה לחזון נפרץ, ורבים גם טובים איש הישר בעיניו יבנה", ציטט שהם את דברי שופט בית המשפט העליון בעבר, מנחם אלון, ודחה את הבקשה. לא נפסקו הוצאות.

   

  עו"ד צבי וישנגרד, העוסק בתחום המקרקעין, מציין כי "בית המשפט קבע בצדק כי הנטל לבדוק אם השימוש בנכס הוא בניגוד להיתר או לא מוטל על כתפי הבעלים, וכי מקום שבעל הנכס אינו בודק את מצב תיק הבניין טרם הרכישה, עליו לשאת בתוצאות - מקום בו השתמש בנכס בניגוד להיתר".

   

  לעיון בהחלטה

   

  לאתר המשפט הישראלי "פסקדין "

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים