שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שגריר בעיר

  מייקל אורן, שגריר ישראל בארה"ב, התארח בשבוע שעבר בתיאטרון סבן

  תיאטרון סבן התמלא ביום שלישי האחרון בקהל שהגיע לשמוע את שגריר מדינת ישראל, ד"ר מייקל אורן, בהרצאה שעסקה במדינת ישראל ויחסיה עם האו"ם, השלטון החדש במצרים ושאלת הגרעין האיראני.

   

  את הערב הנחה איש הטלוויזיה סטיב אדוארדס, שפתח את השיחה עם השגריר בשאלה אישית: "על מנת להפוך לשגריר מדינת ישראל", אמר אדוארדס, "ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שאתה חייב לוותר על האזרחות האמריקאית שלך. אני מתאר לעצמי שעבורך זה היה קשה למדי?"

   

  "נולדתי באפ-סטייט ניו-יורק", הבהיר אורן, "וגדלתי בניו-ג'רזי. הגנתי יותר זמן על מדינת ניו ג'רזי מאשר על ישראל", אמר בחיוך. "אחת הסיבות

  שעברתי לישראל הייתה בגלל הערכים שקיבלתי כאמריקאי: חופש וזכויות שוות לכולם. אכן, הדרישות הישראליות עבור שגריר היו קשות. הייתי צריך ללכת לשגרירות האמריקאית, שם הייתי צריך להכריז שאני מוותר על האזרחות האמריקאית שלי. אחר כך הם לוקחים את הדרכון האמריקאי שלך ונוקבים בו חור ואני הרגשתי כמו שנקבו לי חור בלב. אז כן, הם יכולים לשים חור בדרכון שלי אבל הם לא יכולים לקחת את המבטא שלי ולא את האהבה שלי לפוטבול – אל תנסו להשיג אותי ביום ראשון! – והם לא יכולים לקחת את האהבה שלי למדינה הזאת וכל מה שהיא מייצגת והגאווה למדינה בה נולדתי, מדינת אבותי ומה שהיא מהווה עבורי. אבל אשתי סאלי מחזיקה בשתי האזרחויות ובשגרירות האמריקאית נאמר לי שאם היא תמשיך להיות נשואה לי, יום אחד אוכל לקבל גרין קארד".

   

   

  סטיב אדוארדס (משמאל) עם השגריר מייקל אורן. צילום: ג'וזף סקרניצ'י ()
  סטיב אדוארדס (משמאל) עם השגריר מייקל אורן. צילום: ג'וזף סקרניצ'י

   

  אדוארדס עבר לנושאים יותר מהותיים: "הנה ציטוט שאמרת פעם: 'ישראלים ואמריקאים גרים לא רק במדינות שונות, אלא גם בעולמות שונים ומציאות שונה', למה התכוונת?

   

  "אני לא זוכר את המשפט הזה, אבל אני מאמין לך", אמר אורן. "תראה, קשה מאוד לאמריקאים להבין מה זה לחיות בפחד תמידי כשרקטות נופלות עליך. לשים את הילדים על האוטובוס בירושלים בדרך לבית הספר ולא לדעת אם הם יגיעו בשלום לשם או ישובו בשלום הביתה. השכנים שלך בישראל הם לא מכסיקו וקנדה וראשי המדינות של השכנים שלך, רוצים להרוס אותך. לא קל לחיות במדינה שהיא קדושה ללמעלה ממחצית אוכלוסיית העולם".

   

  מיירה קלארק ודיוויד סיגל, סאלי ומייקל אורן ()
  מיירה קלארק ודיוויד סיגל, סאלי ומייקל אורן

   

  בנוגע לאביב הערבי והמצב במצרים, אמר אורן: "יש בחירות במצרים ואין לנו שום אשליות לגבי מה שהולך לקרות שם עם האחים המוסלמים. עדיין מוקדם לדעת לאן זה ילך. הדעות שלהם על הציונות ועל ישראל ברורים לנו".

   

  יחד עם זאת, אמר אורן, נשיא המדינה מוחמד מורסי מעוניין לשפר את כלכלת המדינה הרעועה ועל מנת לעשות זאת הוא צריך לחדש את התיירות במצרים. "הוא לא יוכל לעשות זאת בלי שקט באיזור ושלום עם ישראל. אנו לא מאושרים לשמוע את הדברים שהוא אומר על היהודים ועל ישראל, אבל מה שחשוב לנו יותר ממה שהוא אומר זה מה שהוא עושה". לדברי אורן, בזמן הפעילות האחרונה של ישראל בעזה, מורסי לא עמד לצד האחים המוסלמים והוכיח בכך שהוא מעדיף להיות מתון ולא מעוניין בסכסוך עם ישראל.

   

  בהמשך לדבריו של אורן על יחסן של מדינות אירופה ומנהיגיהן כלפי ישראל, שאל אדוארדס אם הוא לא היה מעדיף שהאו"ם פשוט יעלם לו. הקהל צחק ואורן ענה: "ישראל קיימת בין השאר בזכות האומות המאוחדות. קרה נס והאו"ם אף פסק לטובתנו לגבי פרשת המשט הטורקי. האו"ם פסק שהחיילים שלנו היגנו על עצמם. מה שכן, היינו רוצים שהאו"ם יפסיק להתרכז בצורה אובססיבית בישראל וענייני זכויות האדם במדינה ושהם יתחילו להתרכז בטבח של 60 אלף סורים, מה שהם לא עשו עד עכשיו".

   

  וכמובן שאין הרצאה של פוליטיקאי או שגריר ישראלי ללא התייחסות לאיראן: "אנו נמצאים בחצר האחורית שלהם ומאויימים יותר מכל אחד על ידם. אנו יודעים בדיוק איך המזרח התיכון יראה לאחר שהאיראנים ישיגו נשק גרעיני. אין מדינה שיש לה אינטרס להגיע להסכם אתם יותר מאשר ישראל. האיראנים השתמשו עד היום בדיפלומטיה על מנת לעכב דברים ולהשיג עוד אורניום. כן, הסנקציות נגדם פגעו באיראן אבל לא היו להן כל השפעה על הנושא הגרעיני".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים