שתף קטע נבחר

מגיבות לנתן אשל: "הוא משקר, וביבי שותק"

שדולת הנשים פנתה ליועמ"ש בדרישה להדיר את אשל לאלתר מכל תפקיד ציבורי. על רקע דבריו ל-ynet ש"לנשים אין בעיה לשקר", הן הזהירו: "החזרתו פוגעת בביטחון האישי של נשים". מרב מיכאלי: "הבעיה היא נתניהו. הוא שותק, אנחנו לא נשתוק"

מעשיו ודבריו של המוציא והמביא בלשכת ראש הממשלה, נתן אשל , ממשיכים לעורר הדים: לאחר שאמר ל-ynet כי לנשים "אין בעיה לשקר" וכי בהסדר הטיעון אין נגדו טענה על הטרדה ולא מופיעה בו המילה "מין", הבהירו בארגוני הנשים עד כמה מסוכנת שהותו של האיש במסדרונות השלטון בכלל ובמגעים הקואליציוניים בפרט. בעקבות הכוונה למנותו לראש צוות המו"מ הקואליציוני, פנתה הבוקר (יום ג') שדולת הנשים לראש הממשלה, ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה בדרישה להדירו לאלתר מכל תפקיד ציבורי ומדיני ולמנוע את שילובו כיום ובעתיד במהלכים מסוג זה.

 

 

פרשת אשל - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

נתן אשל במייל תועה לשלי: רוצים שאנהל המו"מ

זנדברג לווינשטיין: אל תאפשר לנתן אשל לחזור

 

הח"כית המיועדת ממרצ תמר זנדברג, שאף היא פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה למנוע את מעורבותו של אשל במו"מ הקואליציוני וספגה איומים מכיוונו, אמרה: "הטענה הזו שלו היא טענה עם ניחוח שוביניסטי שמעידה בעיקר עליו. כמי שביומיים האחרונים כבר נתפס בשני שקרים, במקומו הייתי שותקת ועוזבת את החיים הציבוריים כפי שנדרש ממנו ציבורית. לפחות במקרה שלי, האיום שלו בדיבה מופיע בכתובים ופורסם ברשתות החברתיות, כך שהציבור יכול להיווכח בעצמו אם מדובר באמת או שקר. ולגבי הנשים שנפגעו, אני מאמינה קודם כול למתלוננות". 

 

הסטטוס שכתבה מרב מיכאלי ()
הסטטוס שכתבה מרב מיכאלי

 

גם הח"כית המיועדת ממפלגת העבודה, מרב מיכאלי, הגיבה לדברים בעמוד הפייסבוק שלה ותקפה אף היא את נתניהו: "לביבי אין בעיה לשתוק, אבל לנו יש. בואו נבהיר משהו - הבעיה היא לא נתן אשל. הוא כבר סולק וגורש מהשירות הציבורי לצמיתות כי הטריד. הבעיה היא נתניהו. זה האיש שמעודד דיכוי והשפלה של נשים כשהוא מתעלם באופן שיטתי ובוטה מהחלטת היועמ"ש, זה האיש שמעודד גזענות כלפי ערבים כשהוא שותק מול ההסתה נגדם, זה האיש שמעודד דיכוי נשים כשהוא שותק שתיקה מטרידה מול ההתבטאויות הגזעניות של מקורבו אשל. נתניהו אולי שותק, אבל אנחנו לא נשתוק".

   

מנכ"לית שדולת הנשים ד"ר גלית דשא אמרה ל-ynet כי "התבטאויותיו הקשות

 והמבזות של נתן אשל כלפי ציבור הנשים והתיאור של נשים כמי ש'אין להן בעיה לשקר' מצביעות על תפיסה מעוותת ואלימה כלפיהן". היא הבהירה: "אנו רואות בראש הממשלה, ביועץ המשפטי לממשלה ובנציב שירות המדינה אמונים על שמירת שלטון החוק, הגנה על טוהר המידות ועל זכותן של נשים לביטחון אישי במרחב התעסוקתי ומחוצה לו. החזרתו של נתן אשל בדלת מסתובבת כל פעם מחדש פוגעת ישירות בביטחון האישי של נשים ובהגנה על טוהר המידות בשירות המדינה".

 

לדבריה, "מר אשל טוען כי נעשה לו עוול וכי הוא מואשם בעבירות שלא הורשע בהן, אבל הוא עצמו בוחר להתבטא במילים שכולנו קיווינו שעברו מן העולם". דשא הדגישה ש"מן הראוי היה כי מי שעל פי הודאתו הורשע בהתנהלות שאינה ראויה לעובד שירות המדינה, ובפרט מי שמילא תפקיד כה בכיר, יבין כי מקומו לא יכירנו עוד בכל מהלך ציבורי שמהותו השפעה על סדר היום של מדינת ישראל".  

 

באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית אמרו: "נתן אשל ממשיך לפגוע בציבור הנשים, ולא ייתכן שיחזור לתפקיד ציבורי. ניצול כוחו בתפקידו מעביר מסר בעייתי וקשה לגבי היחס שיש לנקוט לגבי כל ביטוי של ניצול מיני. הוא לא יכול לחזור לתפקיד שמשפיע כאילו לא היה דבר. האמירה שלו משקפת את יחסו לנשים ולנפגעות".

 

שולה קשת מנכ"לית תנועת "אחותי", שבו חברה גם רויטל מדר אשר יזמה את העצומה נגד אשל, ציינה: "אנו רואות בחומרה רבה את התנהלותו. ידוע לכל שהוא הורחק מהעשייה הציבורית כתנאי לעסקה שנסגרה מולו. כעת באמירותיו הוא מוסיף חטא על פשע".

 

בעקבות האי-מייל התועה שהעביר אשל לשלי יחימוביץ', ובו נחשפה כוונתו של ראש הממשלה לאשרר את מעורבותו במו"מ הקואליציוני, התעוררו שאלות בנוגע להתייעצות של אשל עם היועצת המשפטית בלשכת נתניהו, אשר השיבה לאשל על פנייתו. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "היועצת המשפטית של משרד רה"מ, עו"ד שלומית ברנע-פרגו, בחנה את הנושא לאור הסדר הטיעון מבחינה משפטית בלבד ולא מכל היבט אחר, על מנת לראות אם חלות על אשל מגבלות בכל הנוגע לפעילותו, אם כעובד מדינה ואם מחוץ לשירות המדינה. עו"ד ברנע-פרגו מצאה שאין מגבלות משפטיות על פעילותו מחוץ לשירות המדינה. למען הזהירות הציעה לאשל להתייעץ עם נציבות שירות המדינה".

 

נתן אשל עצמו אמר בתגובה כי מעולם לא אמר ואיננו חושב כי לנשים כציבור קל לשקר. "דבריו של אשל עוותו באופן מוחלט כאשר התייחס אך ורק לאותן מספר נשים שתקפו אותו בימים האחרונים תוך שימוש בשקרים בדברים שלא היו ולא נבראו. נתן אשל מכבד כל אדם ישר, גברים ונשים כאחד", נמסר בשמו.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשל. השפעה על סדר היום
צילום: אבישג שאר-ישוב
צילום: מוטי קמחי
מיכאלי. ממליצה לשתוק
צילום: מוטי קמחי
זנדברג. ניחוח שובינסטי
צילום: גיל לביא
מומלצים