שתף קטע נבחר

צפו בסרטון הגנוז של אילון: כיפת הסלע "קורסת"

סרטון "האמת על" של משרד החוץ נועד להציג את ההיסטוריה היהודית בהר הבית. אבל האנימציה הייתה עלולה לעורר סערה - וה"התמוטטות" הוחלפה באבקת קסמים. זה יספיק? צפו והחליטו

הכוונה הייתה טובה: הפקת סרט הסברה מושקע במיוחד לקידום סובלנות בירושלים. אולם התוצאה כמעט השיגה את המטרה ההפוכה - ולבסוף נגנזה והוחלפה בגרסה מרוככת.

 

עוד בחדשות:

 

סגן שר החוץ דני אילון ואגף ההסברה של משרד החוץ יזמו את הפקתם של סדרת סרטונים שכותרתם "האמת על". עד כה עלו לאוויר הסרטונים "האמת על הפליטים היהודים", "האמת על הגדה המערבית" ו"האמת על תהליך השלום", בהפקת חברה חיצונית הנותנת שירותים למשרד החוץ ובשיתוף עם ארגוני הסברה יהודיים הפועלים למען ישראל.

 

הסרטונים זכו להצלחה גדולה, נצפו ברשת על ידי כמיליון וחצי איש ואף תורגמו לעשרות שפות. בעקבות ההצלחה הופק סרט רביעי בשם "האמת על ירושלים" - אולם הוא כמעט גרם לסערה גדולה.

 

בסרטון, שצולם לאחרונה, מככב אילון בתפקיד הראשי ומתאר את ההיסטוריה של ירושלים כדי להציג את הקשר הבלתי ינותק בינה לבין העם היהודי. בנוסף מדגיש הסרטון את העובדה שתחת הריבונות הישראלית זוכות שלוש הדתות - היהדות, הנצרות והאיסלאם - לחופש דת שלא היה כדוגמתו בהסיטוריה של ירושלים.

 

אלא שלאחר המסרים הללו, ובניסיון להמחיש את החיבור בין היהדות לעיר הבירה, מופיע איור של כיפת הסלע בעודה מתמוטטת לתוך עצמה, ומתוכה קם ועולה בית המקדש. כשראו במשרד החוץ את הסרטון, חששו שהמסר עלול להתפרש כפוגעני כלפי האוכלוסייה המוסלמית ואף לעורר תסיסה בקרב ערביי ישראל והפלסטינים - ולכן הוחלט לגנוז את הסרטון. במקומו הופק סרטון חדש, שבו נראה הר הבית נעלם באבקת קסמים לצד שעון כרונולוגי המציג חזרה בזמן והסבר שלפני הקמת כיפת הסלע עמד על ההר בית המקדש.

 

"מטרת הסרט הייתה להראות ירושלים הרמונית וסובלנית לכל הדתות תחת ריבונית ישראלית", הסביר אמש אילון. "תמונה של הר בית מתמוטט הייתה מייצרת מהומות. בניגוד למדינות ערב המדכאות זכויות מיעוטים, ישראל גאה בחופש הדת שממנו נהנים מוסלמים, נוצרים ויהודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילון בסרטון
אבק הקסמים העלים את כיפת הסלע
מומלצים