שתף קטע נבחר

הכוח להשפיע: הורים דורשים מהפיכה בחינוך

"הבחירות אמנם הסתיימו, אבל עכשיו זהו הזמן של כולנו להתחיל לחשוב כמו הורים - ולדרוש שמשרד החינוך, שאמון על הנכס הכי יקר לנו, יתפקד כמו שצריך". על מיזם חדש שקורא לכם, ההורים, לפעול למהפיכה אמיתית במערכת החינוך

מערכת הבחירות הנוכחית הפיחה בי תקווה אדירה. פתאום קלטתי שאזרחי ישראל אינם רדומים כמו שחשבתי. שיש להם עדיין מה להגיד - והרבה. פתאום הבנתי שהתעוררנו, שאנחנו רוצים שינוי וגם מוכנים לקום מכורסת הטלוויזיה שלנו ולצאת מהבית, מאזור הנוחות, כדי להגיע לקלפי ולדאוג שהשינוי הזה יקרה.

 

עוד חינוך בערוץ הורים:

 

סחתיין על אזרחי ישראל! אבל אם זה ככה, אז למה להסתפק בפתקים שבחרנו מאחורי הפרגוד? למה שלא נשלים את העבודה שלנו עד הסוף? הרי עזבנו הכול וניגשנו להצביע מתוך מטרה להשפיע.

 

ומבחינתי, עד שהממשלה הזו לא תורכב - הבחירות האלה טרם הסתיימו, הן רק התחילו. מבחינתי, עד הרגע

שבו שרי הממשלה לא ייכנסו למשרדים שלהם ויסגרו את הדלת מאחוריהם, העם לא סיים להגיד את דברו. לא ניצלנו עד תום את ההזדמנות שלנו להשפיע.

 

לכן הימים הללו, כן, ממש עכשיו, הם הזמן המושלם עבור כל ההורים בישראל לרדת מהעץ הזה שנקרא "ימין", "שמאל" ו"מרכז" ולהתחיל לחשוב כמו הורים. איך הורים חושבים? לפני הכול, הורים החיים במדינה הזו יודעים שיש משרד אחד שחייב לתפקד באופן הראוי ביותר בשל היותו אמון על הנכס שהכי יקר לנו (אם כהורים ואם כחברה העתידית) – הלוא הם ילדי ישראל.

 

המטרה: שיתוף פעולה בין הורים ומורים

מערכת החינוך עברה ימים טובים יותר ופחות, אך אני מניחה שרוב אנשי החינוך וההורים יסכימו עמי שמצבה כיום אינו מזהיר מבחינות רבות. איני מבקשת בשלב הזה לבוא בהאשמות לגורם כזה או אחר, ברור לי שמכלול נסיבות הוביל למצב הקיים.

 

משרד החינוך פעל רבות בשנים האחרונות כדי להוביל את המערכת לקידמה הטכנולוגית של המאה ה-21, וגם הנתונים מצביעים על הצלחה יפה: שיפור בחלק מתוצאות מבחני המיצ"ב, הישגים גבוהים בבגרויות, אפילו חלה "ירידה באחוז התלמידים המדווחים על מקרי אלימות בבתי הספר". נשבעת לכם, יש מחקרים וסקרים שמראים זאת. ויש רפורמות כמו "אופק חדש", או "עוז לתמורה" שמביאות עמן גם דברים טובים.

 

אלא מה? בינתיים הולכות ונוצרות במערכת בעיות חדשות, ומתחזקת התחושה שהטיפול בהן לוקה בחסר. רוצים דוגמאות? התלמידים משוחחים, מסמסים או גולשים בפייסבוק באמצעות הסלולרי שברשותם בזמן שיעור והמורים ניצבים מולם חסרי אונים; תלמידים מתעללים באופן קיצוני בחבר/ה לכיתה בפייסבוק ובחיים הממשיים, או מפעילים אלימות כלפי מורים; במקרים מסוימים הורי התלמידים מפעילים אלימות כלפי מורים, ובמקרים אחרים מורים מורידים פרופיל רק כדי לא להתעמת עם הורים הנוהגים בבריונות.

 

אני יכולה להמשיך עוד הרבה (בעיות כמו "תשלומי הורים", תנאי תברואה מחפירים בשירותים ועוד), אך אעצור כאן. מכיוון שבעיניי אחת הבעיות המרכזיות כיום במערכת החינוך היא שהורים ומורים עומדים משני צדי המתרס במקום לשתף פעולה.

 

לעתים אף נדמה כי לכל צד ישנם אינטרסים מנוגדים, ובתווך עומדים הילדים ובני הנוער שחשים בהכרח בעוינות הזו. ראו איך התבלבלו היוצרות: בעבר ההורה בבית היה מספק גיבוי למורה ומבהיר לילדו שהמורה הוא הסמכות העליונה במוסד החינוכי.

 

המורה מצדו כיבד את ההורה על עצם העובדה שהוא עושה כמיטב יכולתו כדי לחנך ולגדל את ילדיו. היום לעומת זאת, לא זו בלבד שסמכות ההורה נשחקה עד כדי אובדן גבולות – ברור לכול כי גם סמכות המורה ירדה לטמיון. הוסיפו לכך עומס וצפיפות של 40 תלמידים בכיתה, תנאי שכר שעדיין רחוקים מלתגמל כראוי את המורים, תלמידים עם קשיים שונים אשר "נופלים בין הכיסאות" – והרי לכם מערכת חינוך לא אידיאלית בעליל, שאף אחד מאתנו ההורים לא היה מאחל לילדיו להשתלב בה.

 

אנחנו כאן כדי לדווח מהשטח!

שר החינוך החדש טרם נכנס לתפקיד ולעת עתה אנחנו יכולים רק להעלות רעיונות לגבי זהותו, אך אין לי ספק שמי שזה לא יהיה – קרוב לוודאי שהוא אבא בעצמו. שגם הוא היה מייחל לכך שילדיו ילמדו במערכת חינוך טובה יותר.

 

כדי להקל עליו במשימה המורכבת והסבוכה הזו חברנו יחד - צוות מגזין "עשר פלוס" ומקימות קבוצת הפייסבוק "הורים רוצים מהפך בחינוך" (אפרת מונשרי גורן וטלי בריל) - למיזם אשר יאפשר לכם, הורים ואנשי חינוך, להשמיע את דעותיכם בנושאי חינוך ולנסות להשפיע על תהליכי קבלת ההחלטות.

 

כל הורה, מורה ואפילו תלמיד תיכון מוזמן לכתוב לנו נושא אחד הבוער בעצמותיו, בעיה אחת שבעיניו יש לשים בראש סדר העדיפויות של מי שינצח על מערכת החינוך. אנחנו מצדנו מתחייבים להעביר את המכתבים לשר הנבחר על מנת שיוכל לעיין בכל מה שעומד מעבר לפוליטיקה ומלחמת התקציבים.

 

על מנת שהוא יבין מה אנחנו, הורים ואנשי חינוך (אלו שלמעשה אפשרו לו להיבחר) רוצים וצריכים, וכיצד אנחנו חשים את המערכת מקרוב. אנחנו נהיה הרגליים שלו, הדופק והלב. אנחנו נספר לו מה קורה בשטח, מעבר לתאוריות, ונהווה כוח אחד. מאוחד.

 

שלא יהיה לכם ספק, המיזם הזה לא נוצר נגד משרד החינוך אלא בעד ההורים, ובעיקר בעד הילדים - האוצר היקר ביותר למדינה ולנו. כי הגיע הזמן להתעורר, לדאוג לעתיד של ילדינו ואף להיות שותפים לו. אנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו.


הכותבת היא מייסדת ומנהלת פורטל "עשר פלוס ", מגזין אינטרנט חדש וייחודי שעוסק בגיל ההתבגרות
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בואו להמשיך את המומנטום. כתבו לשר החינוך
צילום: מוטי קמחי
מומלצים