שתף קטע נבחר

שוויון בנטל: עתר לבג"ץ בדרישה שלא להסתפר

נער תל אביבי הגיע לבקו"ם לאחר שעתר לבג"ץ: בשם השוויון בין המינים הוא מבקש לבטל את דרישת התספורת לגברים, כיוון ש"נפגעת זכותם לביטוי עצמי, נפגע כבודם ונפגע גופם"

עומרי דובוסק-כהן (18) מתל אביב סיים לאחרונה את לימודיו בתיכון והתייצב היום (ד') בבקו"ם כדי להתגייס לצה"ל, אך כבר ביומו הראשון בצבא הוא עלול להיענש: ללשכת הגיוס הוא הגיע ובידו העתק של עתירה שהגיש לבג"ץ: הוא מבקש שימנעו מצה"ל לכפות עליו להסתפר, בשם ערך השוויון.

 

דיווחי חדשות נוספים בחדשות ynet:

צפו בסרטון הגנוז של אילון: כיפת הסלע "קורסת"

מכונאי בצה"ל לכד מחבל: "רדפתי ותפסתי אותו"

 

מלבד הבקשה הנוגעת לו אישית, ביקש דובוסק-כהן שבג"ץ יבטל את דרישות התספורת מחיילי הסדיר, נשים וגברים כאחד, וישאיר דרישות "עיצוב שְׂער" בלבד, כך שחיילים בסדיר יורשו לעצב את שְׂערם כמו חיילות וכמו חיילי מילואים, ולמעשה ביקש להתיר להם להאריך את שְׂערם.

 

בסיס קליטה ומיון. "עיצוב אחיד לכול" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בסיס קליטה ומיון. "עיצוב אחיד לכול"(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)
 

בגוף העתירה טוען כהן שבקשתו הוגשה במסגרת שוויון בין דרישות עיצוב השְׂער מגברים ונשים בצה"ל. נשים רשאיות לשרת בצבא עם שׂער ארוך אסוף, אך גברים מחויבים לשׂער קצר. לטענתו הפקודה הנוגעת לתספורת בצה"ל "פוגעת בזכויות היסוד של משרתי הסדיר, כאשר נפגעת זכותם לביטוי עצמי, נפגע כבודם ונפגע גופם". הוא הסביר שזו פגיעה בזכויות בצה"ל של המשרתים בו, פגיעה שאינה סבירה ואינה מידתית, וכי הוא מבקש להביא לשוויון בין המינים ולתקן פגיעה בשני המינים.

 

עוד לפני שהוגשה העתירה לבג"ץ פנה כהן לצה"ל בבקשה שלא להסתפר. אז הובהר לו שהוא רשאי לפנות לקב"ן לצורך קבלת פטור מתספורת, אך הוא טען כי פנייה לקב"ן תתייג אותו כ"מופרע ובעייתי". לדבריו, "אני סבור כי דרישה זו של הצבא פוגעת בגופי ובכבודי, בזכותי לביטוי עצמי ולשוויון. בעוד אני נדרש לספר את שׂערי, בנות חיילות המשרתות בצבא גם בתפקידים קרביים וחיילי מילואים אינם נדרשים להסתפר כחלק משירותם", כתב כהן לצה"ל לפני כשבועיים.

 

היום כאמור הגיע ללשכת הגיוס עם העתק של העתירה וסירב להסתפר. ככל הנראה ייפתחו נגדו הליכי משמעת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תספורת שווה לכול?
צילום: אפי שריר
מומלצים