שתף קטע נבחר

המצב בצפון נפיץ

בישראל שותקים לנוכח הדיווחים על תקיפה בסוריה, אבל כבר הזהירו בעבר: יש קו אדום, והוא נשק "שובר שוויון". הטיסות אתמול ובלילה מעל לבנון - מעקב הדוק

המצב בצפון לפי כל הסימנים הוא כעת רגיש ואולי אפילו נפיץ. על פי הדיווחים בסוכנויות ובאתרים זרים, ישראל תקפה בסוריה שיירת נשק שחיזבאללה, כנראה באישור המשטר הסורי, ניסה להעביר ללבנון. איננו יודעים אם הדיווח הזה נכון שכן אין לו שום אישור מגורם ישראלי מוסמך, לא ממערכת הביטחון וגם לא מגורמים מדיניים.

 

בכל מקרה, די ברור שלפחות שבוע קיימת מתיחות חמורה בזירה הצפונית. זו קשורה לחשש בישראל שחיזבאללה ינצל את הכאוס בסוריה כדי להעביר לרשותו נשק חדיש, בין היתר טילי קרקע-אוויר, טילי חוף-ים (מתוצרת רוסית) וטילי סקאד D ארוכי טווח שסוריה פיתחה בעצמה וכבר העבירה כמה מהם ללבנון.

 


 

הערכה היא שלמשטר הסורי יש עניין כעת לסייע לחיזבאללה כדי שמערכות נשק אלה וגם נשק כימי לא ייפלו לידי המורדים שתוקפים מחנות צבא סוריים. אם נכונים הדיווחים מלבנון שמטוסי חיל האוויר חגו בשמי לבנון כמה פעמים אתמול ובמשך הלילה, סביר להניח שהדבר נעשה במסגרת המעקב ההדוק שמקיימת ישראל אחרי הנעשה בגבול סוריה-לבנון כדי למנוע העברת "נשק שובר שוויון" לידי חיזבאללה.

 

שר הביטחון אהוד ברק וראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הכריזו כמה פעמים שישראל לא תתיר לחיזבאללה להעביר לרשותו מערכות נשק כאלה.

 הנשק הזה גם מאפשר לחיזבאללה לפגוע במטרות ימיות ישראליות וגם להנחית מאות קילוגרמים של חומר נפץ על מטרות בכל שטח ישראל באמצעות טילי סקאד D. 

 

דברים אלו שפורסמו בעבר, יחד עם הפרסומים במקורות זרים שלא אושרו, בדבר תקיפה ישראלית של שיירת נשק בשטח סוריה, הם שמעלים את המתיחות בצפון לדרגה גבוהה. במערכת הביטחון ובצה"ל, כמו גם במשרד ראש הממשלה בירושלים, שומרים על שתיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים