שתף קטע נבחר

אל תמיתו את הקישורים

תארו לכם שכל החברים שלכם היו מחליפים את מספרי הטלפון והזכרונות בסמארטפון פשוט לא היו רלוונטיים. בעולם האינטרנט לא מנומס לעשות את זה עם קישורים, אבל זה מה שקרה באתר החדש של רשות המסים (דעה)

נניח שכל החברים שלכם החליפו מספר טלפון ביום אחד - ספר הטלפונים בטלפון שלכם יפסיק לעבוד. ונניח שמשרד ממשלתי פתאום יעבור למען אחר, ולא ישים שום הודעה במשרד הישן על המעבר. אתם תעמדו מול בניין שומם. המקבילה של זה בעולם האינטרנט היא קישורים, אם שמרתם לעצמכם כתובות בסימניות, או שאתם נעזרים במדריכי רשת שמקשרים לכל מיני מקומות, והחליפו לכם את הקישורים בלילה - אתם תגיעו למבוי סתום.

 


 

זה מה שקרה ברשות המסים בישראל, שהשיקה לפני ימים אחדים עיצוב מחודש של אתר האינטרנט שלה. מטרתו של האתר, על פי הודעתה לעיתונות, "להציג את המידע הנכון, בזמן הנכון, לאדם הנכון". האתר נאה ונגיש, ומי שזה ביקורו הראשון באתר בוודאי ייהנה מעיצובו. למי שזה ביקורו השני באתר, ובפרט למי שאי פעם יצר קישור לאתר זה, נכונה אכזבה גדולה – במסגרת העיצוב מחדש שונו כל הכתובות של הדפים באתר, כך שכל הקישורים לדפים אלה הפכו ל"קישורים מתים".

 

לך חפש את הדפים שלך

אתר רשות המסים, יש לדעת, הוא אתר שימושי מאוד, בוודאי לכל מי שעיסוקו במסים (רואי חשבון, עורכי דין, יועצי מס ועוד), וגם לקהל הגדול יותר של משלמי המסים. יש בו חוזרים והוראות ביצוע של רשות המסים, מחשבונים וכלים שימושיים ומידע חשוב נוסף. לא פלא שגוגל מצביע על 7,830 דפים  ברחבי האינטרנט המקשרים לכתובות הישנות באתר רשות המסים. כל אלפי הקישורים הללו הפכו לקישורים מתים, המובילים לדף הראשי של אתר רשות המסים.

 

הגולש הנבוך אינו זוכה אפילו למילה אחת של הסבר מדוע לא הגיע למחוז חפצו. מרבית הדפים האבודים לא נעלמו, הם נמצאים באתר של רשות המסים, אך בכתובת אחרת, ועכשיו, רומזת רשות המסים לגולש, לך תחפש את הדפים שלך.

 

רשות המסים אינה מיוחדת בגישה שגויה זו לשדרוג האתר. לפי שבועות אחדים שודרג גם האתר של "גלי צה"ל", וגם שם הפכו אלפי קישורים לדפי האתר לקישורים מתים. גרוע מכך – במקרה של גלי צה"ל הדפים לא שינו כתובת, הם נעלמו כליל, הושלכו לפח האשפה.

 

כל קישור לטובה

כדי להבהיר שתופעה זו אינה בגדר רע הכרחי, אזכיר לטובה את אתר "נזכור את כולם" – אתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל, שאף הוא עבר שדרוג לפני יותר משנה. גם שדרוג זה כלל שינוי של כתובות הדפים באתר, אך משדרגי האתר דאגו שכל הכתובות הישנות ימשיכו לתפקד – פנייה לכתובת ישנה מובילה את הגולש אל הכתובת החדשה המתאימה, בלי שיחוש בכלל שהכתובת השתנתה.

 

כלל ידוע באתיקה הרפואית הוא "פרימום נון נוקרה" - ראשית, אל תגרום נזק. ראוי לכלול כלל זה גם באתיקה של מעצבי אתרי אינטרנט: כאשר אתה יוצא למשימה של שדרוג האתר, ראשית אל תגרום נזק. דאג שכל הקישורים, הפזורים ברחבי האינטרנט, אל דפי האתר שלך ימשיכו לתפקד. זהו אינטרס שלך, הרי השקעת עמל רב כדי לגרום לגולשים להגיע אל האתר וליצור קישורים אלה. זהו גם שירות נאות לכל מי שיצר קישור לאתרך או שמר סימנייה לדף הנמצא בו.  

 

דוד שי הוא פעיל מרכזי בוויקיפדיה העברית

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שחר שושן
לא יעזור לך ללחוץ כאן
צילום: שחר שושן
מומלצים