שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אדום עולה: למה היא מסמיקה כשהיא איתך?

  מדוע אנשים מסמיקים, מה הקשר בין שקרים לטמפרטורת הגוף והאם ניתן למדוד ריגוש מיני בקרב גברים ונשים? רחלי לנגפורד על פוליגרף ההסמקה

  זה תמיד מגיע בזמן הכי לא מתאים. הדם עולה לראש, הלחיים מתחילות לבעור, ואת משכנעת את עצמך ומנסה לשכנע גם את האחרים, שבסך הכל נעשה לך חם מידי. למעשה את מסמיקה קשות וכולם רואים את זה, ואם את מסמיקה, סימן שמשהו קורה.

   

  אחת הפעמים האחרונות בהן הסמקתי התרחשה כשיצאתי עם איזה בחור למשך כמה שבועות. הוא היה בטוח בקשר שלנו כאילו כבר שלחנו הזמנות לחתונה, ואילו אני מצאתי את עצמי לקראת סוף הקשר בדעה הפוכה לחלוטין. גיליתי שעל אף שהוא מפגין בדיוק את האופי שאני מחפשת, הוא לא האיש שלי. העניין הוא שהוא עוד לא ידע את זה, ואני שאלתי את עצמי איך לסיים את העניין בצורה הכי פחות מכאיבה לשנינו.

   

   

  עוד לפני שמצאתי פתרון לכך, יצאנו עם כמה חברים יחד לקפה. כולם מסביב כבר הגדירו אותי בתור "החברה שלו" והתחילו להתייחס לעניין בשיא הטבעיות.

   

  בדיוק באותו הערב החלטתי סופית שאני אוזרת כוחות ונפרדת ממנו במהלך הימים הקרובים, והנה אחת מבנות החבורה פונה אלי, ובצחוק מהול ברצינות אומרת לי שאני חייבת, אבל חייבת לגרום לו לשנות את התסרוקת המזעזעת שלו. "אולי אם את תגידי לו זה יעזור", היא אומרת והוא מחייך בסלחנות.

   

  והנה הדם בוורידיי לוקח מעלית לראשי ואני מאדימה כסלק. כמה לא נוח שאני עומדת להיפרד ממישהו כשכולם, כולל הוא עצמו, בטוחים שאנחנו נשמות תאומות וזוג משמיים. כמה מביך. לא, זה לא עזר שהורדתי את הסוודר. זה לא הצליח לצנן את לחיי. כולם שמו לב, והואילו בנימוס להתעלם...

   

  למה מסמיקים ברגע הלא נכון?

  חוקרים מאוניברסיטת גראנאדה הדגימו בדצמבר האחרון איך זה עובד. קוראים לזה "אפקט פינוקיו" – כן, בגלל האף. כנראה שהסופר האיטלקי קרלו קולודי, מחברו של פינוקיו, ידע משהו גם מתחום המוח. במוח ישנו אזור שנקרא "אינסולה". איזור האינסולה הוא חלק ממערכת התגמול המוחית והוא מופעל רק כאשר אנו חווים רגש אמיתי.

   

  האינסולה מעורבת גם בוויסות ובקרת טמפרטורת הגוף. כשאדם חווה רגש לא נוח – למשל כאשר הוא משקר; נמצא תחת חקירה או מנסה לפתור אתגר מחשבתי, טמפרטורת הפנים שלו משתנה. כשאדם משקר למשל אודות רגשותיו, איזור האינסולה מופעל והטמפרטורה סביב האף שלו עולה. כן, לא סתם דווקא אפו של פינוקיו מעיד על שקריו.

   

  זה יכול להסביר מדוע כאשר אדם אומר משהו שאינו נכון, או מדבר על נושא שהוא לא מרגיש בנוח לדבר אודותיו, הוא בדרך כלל יגע באפו או יגרד אותו. באופן אוטומטי ובלתי נשלט משהו באף מעקצץ במצבים כאלו. אולי כי, כמו שגילו החוקרים לאחרונה, טמפרטורת האף עולה. כאשר אדם עושה מאמץ מחשבתי, טמפרטורת הפנים שלו יורדת, אך כשהוא חוטף התקף חרדה, היא עולה.

   

  נשים וגברים מתחממים בו זמנית

  תחום המחקר הזה קרוי טרמוגרפיה (Thermography) – טכניקה המתבססת על טמפרטורת הגוף ומשמשת חוקרים מתחומים שונים, כולל ברפואה ובתעשייה. תחום הטרמולוגיה פותח בארצות הברית במהלך מלחמת העולם השניה על מנת לגלות את האויב (מה שהיום ידוע כראיית לילה). החוקרים אמיליו מילאן ואלווירה סלזר-לופז הם החלוצים ביישום הטרמוגרפיה בתחום הפסיכולוגיה, והשילוב המקורי שלהם הניב תוצאות מרתקות ביותר.

   

  כך למשל, ניתן למדוד ריגוש מיני אצל נשים וגברים באמצעות טרמוגרם – חיישן טרמוגרפי. החוקרים מצאו שטמפרטורת בית החזה עולה בעת הריגוש המיני בקרב נשים וגברים כאחד. כך הסתבר שלמרות שנשים טוענות שהן "מתחממות" יותר לאט, לפחות מבחינה פיזיולוגית זה מתרחש אצלן בדיוק באותו הזמן כמו אצל גברים.

   

  עוד נמצא באמצעות טרמוגרפיה שלכל סוג של ריקוד יש "טביעת אצבע" טרמוגרפית משלו: כשאדם רוקד פלמנקו, יורדת טמפרטורת הישבן שלו ועולה חום אמות הידיים. לבלט יש תמונה טרמוגרפית שונה, וכן הלאה. באמצעות טרמוגרפיה ניתן גם למדוד תחושות אמפתיה והזדהות של אדם. חוקרים מצאו שכאשר אדם צופה במישהו אחר מקבל שוק חשמלי בזרוע, הוא מושפע מהסבל של האחר, ועולה אצלו טמפרטורת הזרוע, בעקבות הצפייה בלבד.

   

  לטענת מילאן וסלזר-לופז, העיקרון הוא פשוט: ברגע שיש אי התאמה בטמפרטורה של שני צידי הגוף, או אם יש שינוי מקומי בטמפרטורת איברים מסוימים - סימן שמתרחש שינוי פיזיולוגי, מחשבתי או רגשי באדם. כך, לדעתם, הם יכולים ממש "לראות" מה אדם מרגיש או חושב.

   

   

  פוליגרף ההסמקה

  הפוליגרף - "מכונת האמת" מבוסס גם הוא על ממצאים שכאלו - על העובדה שישנם רפלקסים פיזיולוגים בלתי נשלטים שמתרחשים בגוף כאשר אדם חווה רגש, וכיוון שקשה מאד ואפילו בלתי אפשרי לשקר באדישות גופנית מוחלטת, ניתן לראות מתי אדם חווה רגש לא נוח.

   

  אז אמנם הסמקה קלה מעלה ורדרדות בלחיים ונחשבת לתגובה נשית רכה וחיננית, אך למעשה היא מעידה על רגש של חוסר נוחות, ומסגירה בדיוק את מה שאנחנו לא רוצים להסגיר. "

   

  פוליגרף ההסמקה", או "פוליגרף פינוקיו", יכול לעזור לפענח את תגובות בן הזוג במערכת היחסים. חברי הוותיק יכול היה להסיק כאשר הסמקתי שאני לא בדיוק מוכנה לעלות לשלב הבא ביחסים בינינו. 

   

   

  בואו להיות חברים של ערוץ יחסים בפייסבוק  

   

  רחלי לנגפורד, MSc. Neuroscience, מחברת הספר "דרוש נסיך על סוס לבן", מנהלת שותפה ב גלים מרכז הציפה הישראלי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אני לא מסמיקה, סתם חם לי
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים