שתף קטע נבחר

צילום: AP

הסרטון הסורי אישר: טילי נ"מ הופצצו בתקיפה

לאחר הדיווחים על הפצצה ישראלית בשטחה, הודתה סוריה כי הותקפה וטענה כי המטרה הייתה "מרכז מחקר" ליד דמשק, אולם סרטון שפרסמה הטלוויזיה הסורית סותר את הטענות של ממשל אסד - ומוכיח כי כנראה הותקפו טילים ניידים ולא בניינים

תקפו מבנים? לא נראה ככה. בחינה מקצועית של הסרטון שפרסמה אמש (שבת) הטלוויזיה הסורית ממקום התקיפה ליד דמשק מאשרת את הטענה שהמטרה הייתה שיירה שהובילה טילים נגד מטוסים - ולא מרכז מחקר של צבא סוריה. בניגוד להצהרות מדמשק, שהתעקשה כי המכון בג'מראיה היה יעד התקיפה, הסרטון מספק תימוכין דווקא לטענה של מרבית כלי התקשורת במערב, לפיה שיירת הנשק היא שהותקפה, ליד או בתוך המתקן של צבא סוריה.

 

העדכונים האחרונים מסוריה:

 

הרכב שהופצץ (כנראה טילי SA-8) לצד מערכת טילי SA-17 ()
הרכב שהופצץ (כנראה טילי SA-8) לצד מערכת טילי SA-17

 

הקטע המדהים ביותר מופיע בסוף הסרטון, ובו רואים במפורש כלי רכב של מערכת טילים נגד מטוסים ניידת, או SA-17 או  SA-8 (הדגם הישן) - כפי שטענו כלי תקשורת מערביים. בקטעי הווידאו רואים את כלי הרכב שבצורתם אין לטעות, את אנטנות המכ"ם ופריטים אחרים שמעידים כי מדובר בסוללת טילי קרקע-אוויר ניידת מתוצרת רוסיה. לסורים היה אינטרס להסתיר את הטילים המתקדמים יותר, שכן אם אלו היו נחשפים, היו מסתבכים עם הרוסים.

 

בתחילת הקטע אפשר לראות בניינים, שלטענת הסורים שימשו את המעבדה ושאותם התקיפו, כנטען, מטוסי חיל האוויר. עם זאת, בתמונות רואים בבירור שהבניינים עצמם לא נפגעו ולא נהרסו אלא רק היו בהם פגיעות הדף, ששברו חלונות והפילו חפצים בתוך חדרי המעבדות. מכאן, שההדף נגרם מפגיעה במשהו - כנראה בכלי הרכב שהיו על יד הבניינים האלה - ולא במבנים עצמם.

 

רואים גם מכוניות פרטיות שנפגעו ומשאיות של צבא סוריה (צילום: AFP, SYRIAN TV) (צילום: AFP, SYRIAN TV)
רואים גם מכוניות פרטיות שנפגעו ומשאיות של צבא סוריה(צילום: AFP, SYRIAN TV)

 

בסרטון אמנם ניתן לזהות מכוניות שרופות, בהן מכוניות פרטיות, אך בעיקר נראה כי נפגעו גוררים ומשאיות המשמשים את צבא סוריה, כנראה כדי להעביר מטענים כבדים. כך, חרף הטענות של סוריה על תקיפת מכון המחקר, התמונות ששידרה הטלוויזיה הסורית מעידות בדיוק ההיפך - הן מראות כי הבניינים עצמם נפגעו מהתפוצצות שהייתה בקרבתם, וכי הפגיעה הממשית, כנראה של טילים שנורו מהאוויר, הייתה בשיירת טילים נגד מטוסים וציוד אחר.

 

טילי SA-17 הם בעל יכולת לפגוע במטוסי קרב, כולל במטוסים מנמיכי טוס. יתרונה העיקרי של המערכת הוא הניידות שלה, שמעניקה לה יכולת תפעול עצמאית, והופכת אותה לקשה לאיתור ומאפשרת לה להפתיע מטוסים הנמצאים בטווח הפעולה שלה. עובדה זו מעניקה למערכת יתרון ותסכן את מטוסי חיל האוויר, אם יצטרכו לפעול בלבנון נגד מערך הרקטות של חיזבאללה.

 

הסרטון ראה אור בשל רשלנות?

יממה אחרי התקיפה הצהירה סוריה כי היעד שנפגע היה מכון מחקר שהיה אמון על "חיזוק ההגנה העצמית", אולם גורמי ביטחון באזור ובמערב סירבו לאמץ את הגרסה הזו. הסורים המשיכו להתעקש והוסיפו מאוחר יותר כי מטוסי הקרב לא חגו ישירות מעל היעד אלא הפציצו אותו מרחוק, מיד לאחר שחדרו למרחב האווירי הסורי. הגורמים טענו כי כלי הטיס הישראליים לא הצליחו לפגוע במעבדות הצבאיות שנמצאות מתחת לפני האדמה, אלא הסבו נזק למבנים אדמיניסטרטיביים ולמבני שירות.

 

מסרים אלו נועדו כנראה לטשטש את העובדה שהסורים העבירו לחיזבאללה את טילי קרקע-אוויר החדישים שאותם, לפי מקורות זרים, קיבלו באחרונה ממוסקבה. לסורים ולרוסים יש אינטרס משותף להסוות את תקיפת השיירה משום שהרוסים התחייבו באחרונה בפני ישראל שנשק רוסי מתקדם שנמכר לסוריה לא יגיע לידי חיזבאללה - ובעיקר נשק נגד מטוסים. לאסד חשיפת האמת תסב מבוכה גדולה משום שאם אכן העביר את הנשק לחיזבאללה, הוא הפר בכך הסכם חתום בינו לבין הרוסים, ואילו מוסקבה חוששת שהתקיפה הזו תשמש תקדים לתקיפות נוספות בעתיד שיבצעו כוחות נאט"ו. 

 

 

 

השאלה שעולה נוכח פרסום הסרטון היא כיצד התירו הסורים, אולי מתוך רשלנות, להקרין את התמונות הסותרות את טענתם כאילו נפגע מתקן בנוי של צבא סוריה ולא שיירת נשק. בקטע אחר ששודר בטלוויזיה הסורית ראיינו "עדי ראייה" לתקיפה. אחד מהם סיפר כי נפגע, ואמר כי שני בני אדם נהרגו: "בזמן ההפצצה רסיס פגע לי ברגל. רצתי כדי להתחבא ונפלתי על הרצפה, שברתי את הכתף ועוד רסיס פצע אותי ביד.

כשנגמרה ההפצצה ניסיתי לעזור לאלה שנפצעו. שניים נהרגו. קוסאי חסון, שנפגע בראשו, וויסאם חליל שנפצע בצוואר".

 

"נכנסנו למשרד וראינו את הנזק. קשה לראות את ההריסות", אמר עד ראייה אחר שהתראיין, "לא משנה מה, סוריה תישאר חזקה בזכות אנשיה ומנהיגה, והניצחון קרוב". מרואיין נוסף טען: "כשראיתי את התקיפה, באתי למשרד וראיתי נזק אדיר. הבניין התקיים כדי לעזור לאנשים. לא נשכח את מה שקרה".

 

יש להזכיר את הדיווח בשבועון "טיים", שלפיו מקורות מערביים סיפרו שמטוסי צה"ל תקפו כמה מטרות, בהן מרכז מחקר לפיתוח נשק ביולוגי. ב"טיים" הסבירו כי עד כה, התפרסמו דיווחים על שתי תקיפות: במרכז מחקר שנהרס בג'מראיה שליד דמשק, ונגד שיירה שנשאה טילי נ"מ מדגם SA-17 שיועדו לחיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים