שתף קטע נבחר

תביעה פוצלה - מתלוננת על התעללות תעיד שוב

צעירה הלוקה בפיגור קל התלוננה כי עברה מסכת התעללויות מצד גברים שעבדו לצדה ברכבת ישראל. התלונה הוגשה ב-2008 ומאז, אף שהחשוד העיקרי כבר הודה והסכים לפצותה, הפרשה ממשיכה להיגרר: בית המשפט החליט לפצל את התביעה שהגישה, ובשל כך יתחיל ההליך מהתחלה. המתלוננת נאלצת להמשיך להמתין

טחונות הצדק טוחנות לאט: עובדת לשעבר ברכבת ישראל טוענת שתלונה שלה על התעללות מינית שחוותה במקום עבודתה הפכה למרדף מתיש בן חמש שנים אחר הצדק. המתלוננת, צעירה שאובחנה על רצף האוטיזם וסובלת מפיגור קל, טוענת שמאז הגשת התלונה הראשונה ב-2008 היא מכתתת רגליה בין המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט, אבל ללא הועיל. תביעה האזרחית שהגישה בסופו של דבר פוצלה לאחרונה בין שני בתי משפט, ומשמעות הדבר היא שהטיפול יתחיל עכשיו מהתחלה. חמש שנים חלפו, אבל המתלוננת חזרה כמעט לנקודת ההתחלה.

 

מכתב ההתנצלות שכתב המתעלל העיקרי ()
מכתב ההתנצלות שכתב המתעלל העיקרי

המתלוננת עברה לטענתה התעללות מינית ונפשית מתמשכת ומרובת אירועי תקיפות מיניות מצד קבוצת גברים שעבדו לצדה ברכבת. "מיום העבודה הראשון שלי התחילו לפגוע בי מינית ונפשית", היא כתבה בתצהיר שהוגש לבית המשפט. "זה היה מעליב ומשפיל. רציתי לעבוד ופחדתי שאם אגיד משהו יפטרו אותי. כל פעם הבטחתי לעצמי מחדש שמעכשיו לא אתן לזה שוב לקרות ובפעם הבאה אני אראה להם מה זה. אבל כל פעם הגיעה פעם נוספת ושוב תפסו אותי לא מוכנה, מופתעת, ושוב נגעו בי או הכריחו אותי לבצע אקט מיני שממש לא רציתי".

  

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

לבסוף אזרה אומץ והגישה תלונה בעניין, ובעקבותיה היא הועברה מעבודתה. המשטרה פתחה בחקירה שנמשכה כשנתיים ובסופה נקבע שאין ראיות להגשת כתב אישום. לטענת באת כוחה של הצעירה, עו"ד רוני אלוני סדובניק, החשודים אף לא עמדו לדין משמעתי.

 

עו"ד אלוני סדובניק: "פרקליטת המחוז מסרה לי שהסיבה האמיתית לסגירת התיק ואי הגשת כתב אישום הייתה שהמתלוננת לא התנגדה למעשים שבוצעו בה, אבל זאת שערורייה. היא הרי אמרה במשטרה שהיא לא הסכימה, בגלל זה היא הגיעה להגיש תלונה. התלונה טופלה ברשלנות מקוממת על ידי המשטרה, שלא התאימה את החקירה לצרכיה המיוחדים. היא קיבלה יחס קר ומנוכר שפירש את תגובתה האיטית לתקיפות כהסכמה למעשים שבוצעו בה".

  

ועכשיו: להתחיל התביעה מהתחלה

המתלוננת, שלטענתה סובלת מטראומה נפשית, בחרה להמשיך להיאבק והגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה אזרחית נגד המשטרה, הפרקליטות ורכבת ישראל, אולם לדבריה גם שם הסבל המשיך. במהלך המשפט, ולאחר דיונים בשלב ההוכחות, הושג הסכם פשרה עם הפוגע העיקרי שהגיש מכתב התנצלות ושילם לה פיצוי של כ-100 אלף שקל.

 

עו"ד אלוני סדובניק והמתלוננת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עו"ד אלוני סדובניק והמתלוננת(צילום: מוטי קמחי)

 

דווקא אז קבעה שופטת המחוזי דליה גנות לפצל את תיק התביעה לשניים: את התביעה נגד רכבת ישראל היא העבירה לבית דין לענייני עבודה, ואת התביעה נגד המשטרה והפרקליטות העבירה לבית משפט השלום. משמעות החלטה זאת היא ששתי מערכות משפט חדשות יתחילו את ההליך מהתחלה: שוב יוגשו כתבי הגנה, שוב יחלו תחשיבי הנזק, שוב יישמעו חוות דעת מומחים ושוב יוצגו המסמכים.

 

בעקבות זאת פנתה עו"ד אלוני סדובניק לבית המשפט העליון וערערה על ההחלטה לפצל את התביעה: "הנזק הנתבע בתביעה - כנגד כל מבצעי העוול - הוא נזק אחד. פיצול הדיון כך שאחריותו של כל מזיק תתברר במסגרת הליך נפרד, יגרום עיוות דין חמור הן כלפי התובעת והן בין הנתבעים לבין עצמם. הרי מדובר באותה מסכת עובדתית ואותה עילה של גרימת נזק. בנוסף, ההחלטה תגרום עומס מיותר על מערכת המשפט, עיכוב של שנים בבירור התביעה, עבודה כפולה ומכופלת לכל הצדדים ובעיקר מפח נפש ועינוי הדין למתלוננת.

 

"מערכת המשפט מנותקת מהשטח, מהציבור, ומהאנשים המוגבלים והמוחלשים בחברה. בית המשפט מתלונן על העומסים המוטלים עליו, בשעה שהוא עצמו התורם מספר אחת לעומס זה. היום משתלם כלכלית לכל עבריין ומעסיק להפר את החוק. יהיה לו הרבה יותר זול לשלם לסוללות עורכי דין ולמרוח את ההליכים בבתי המשפט על פני שנים רבות".

 

הפרקליטות: חומר הראיות נבדק באופן יסודי

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "בימים אלה נמצא המקרה בדיון בבית משפט ולפיכך לא ניתן לדון בפרטיו. רכבת ישראל חקרה ובדקה את האירוע מיד לאחר שנודע לה עליו.

העובדים המוזכרים בתביעה הועמדו בפני בירור משמעתי, כאשר לגבי הנתבע המרכזי הוחלט להשהות את הבירור המשמעתי עד לסיום ההליכים המשפטיים".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מאחר שקיימת תביעה אזרחית כנגד משטרת ישראל, לא נוכל להתייחס לגופו של עניין".

 

ממשרד המשפטים נמסר: "פרקליטות המחוז בחנה באופן יסודי ומעמיק את חומר הראיות - שהינו רחב ומעלה מספר סוגיות משפטיות מורכבות - וסברה כי אין די ראיות להעמדת החשודים לדין. לאחר סגירת התיק הוגש ערר על ידי באת כח המתלוננת, אשר נבחן באופן ענייני ויסודי, כמקובל, על ידי מחלקת העררים בפרקליטות המדינה. המחלקה דחתה את הערר מפאת העדר די ראיות להעמדת החשודים לדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתלוננת עם עו"ד אלוני סדובניק. "מיום העבודה הראשון שלי פגעו בי מינית ונפשית"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים