שתף קטע נבחר

השערוריה בבריטניה: לזניה "בקר" - 100% סוס

הסקנדל בתעשיית המזון באיים הבריטיים רק הולך ומתרחב - ובעקבות גילויים נוספים של בשר סוס וחזיר במוצרי בקר, נפתחה חקירה לבירור מקור הבשר בכל המוצרים בממלכה המאוחדת. בינתיים, הפרשה התפשטה עד צרפת ושבדיה

רשויות פיקוח המזון בבריטניה החליטו לבחון את כל מוצרי הבקר בממלכה, בעקבות הגילויים האחרונים בשערוריית בשר הסוס, שבמסגרתה נמצאו בין היתר בשר חזיר וסוס בהמבורגרים וסופקו שיירי חזיר לאסירים מוסלמים בבתי כלא. ה"דיילי מייל" הבריטי דיווח אמש (ו') כי במסגרת החקירה התגלה כי בחבילות לזניה שאמורות היו להכיל בשר בקר, התגלה כי רוב הבשר שבהן הוא בשר סוסים.

 

במקביל דיווחה רשת CNN כי השערוריה הגיעה גם לשבדיה ולצרפת, שבהן נחשדים גם מוצרים שאמורים היו להכיל בשר בקר כמכילים בשר סוסים. החברה הבריטית שמייצרת את חבילות הלזניה, שבבדיקות נמצאו כמכילות בין 60% ל-100% בשר סוסים, אספה מהחנויות ברחבי הממלכה את חבילות הלזניה כבר ביום שני, בעקבות חשש שהביעה ספקית הבשר שלה מצרפת לגבי סוג הבשר שהועבר ליצרנית. כעת נבדק אם אותן חבילות שווקו גם באירלנד.

 

תועבת בשרים - דיווחים אחרונים ב-ynet:

שערוריית בשר הסוס בבריטניה: הפולנים אשמים

בריטניה: שרידי חזיר בבשר לאסירים מוסלמים

בריטניה: הפתעה בלחמניה - בשר סוס בהמבורגר

  

בצרפת החברה אספה באופן זמני שלושה מוצרים של מזון מוכן בגלל גילוי בשר סוסים במוצרי בקר. בשבדיה הודיעו שלוש חברות המזון הגדולות במדינה כי הן מורידות מהמדפים לצורך בדיקה חבילות של לזניה בקר, החשודות כמכילות בשר סוסים. הרשויות בשבדיה מסרו ל-CNN כי הן עוקבות אחר פעילות החברות.

 

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר בעקבות השערוריה כי "זה מקרה שהוא לחלוטין בלתי מקובל. לא מדובר פה בבטיחות המזון, אלא בתיוג נאות של מוצרי מזון מוכנים ובאמונם של הצרכנים ביצרנים". בעקבות הזעם הציבורי הנרחב בבריטניה הורתה רשות המזון הבריטית על כל החברות במדינה לבדוק את תכולת מוצריהן במעבדות עד לסוף השבוע הבא.

 

בשר סוסים לכשעצמו אינו מסוכן לבריאות בני אדם, אף שאינו כשר, אבל השימוש בו באופן בלתי מפוקח עלול לסכן בני אדם בגלל סוגי תרופות וטרינריות המשמשות לטיפול בסוסים, וששרידיהן עשויים להימצא בבשר. הבריטים אינם נוהגים לאכול בשר סוסים, אך הוא נפוץ יחסית במאכלים שונים בצרפת, בסין, ברוסיה, בקזחסטן ובאיטליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המבורגר מסוס? אילוסטרציה
צילום: sutterstock
מומלצים