שתף קטע נבחר

החרדים לא מוותרים: עתרו נגד פסילתם בחריש

לאחר שמינהל מקרקעי ישראל פסל הצעות של עמותות חרדיות במכרז הקרקעות בחריש, בטענה כי פעלו כקרטל, הגישו נציגי העמותות עתירה לביהמ"ש בבקשה לבטל את הפסילה. טוענים: שיקולים זרים הביאו לפסילה, קבוצות אחרות גם תיאמו הצעות

העמותות החרדיות שהתמודדו על המכרז לבניית דירות בעיר חריש משיבות אש: בסוף השבוע הגישו עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה, נגד החלטת ועדת המכרזים במינהל מקרקעי ישראל לפסול את הצעותיהן במכרז. מדובר במכרז שבמסגרתו ניתן יהיה לבנות אלפי יחידות דיור במחירי רצפה - פחות מ-600 אלף שקל.

 

חריש - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

העמותות החרדיות הגישו את העתירה נגד משרד השיכון, מינהל מקרקעי ישראל, ועדת המכרזים של המינהל והעמותות והקבלנים שזכו במכרז - בעקבות פסילתן. במקביל הוגשה בקשה לצו ביניים בדרישה להקפאת הליכים.

 

בשלב הזה הבקשה נדחתה, אולם דיון נוסף בנושא ייערך לקראת סוף החודש. אם צו הביניים יתקבל, הבנייה בחריש תוקפא עד לבירור משפטי באשר לגורל תוקפן של ההצעות שנפסלו.

 

עתירת העמותות נחלקת לשתי טענות מרכזיות: האחת טוענת כי לא רק הקבוצות החרדיות התנהלו בתיאום, ואם אכן היה תיאום כלשהו - הוא היה גלוי ונעשה בשאר הקבוצות שהתמודדו במכרז ביתר שאת. בעתירה טענו העמותות כי חומר המצוי בידן מוכיח שהקבוצות האחרות תיאמו ביניהן הצעות כדי לזכות במחיר מינימלי בקרקע.

 

הטענה השנייה תוקפת את סבירות ההחלטה של ועדת המכרזים, שהביאה להפסדים עצומים לקופת המדינה - ומשום כך דינה להתבטל.

 

"בסופו של יום חריש תהיה חרדית"

בסביבה החרדית סיפרו ל-ynet כי אין כל ספק שחריש תהיה בסופו של יום חרדית. הפגנת הביטחון באשר לזהות היישוב כחרדי אינה חדשה, והגיעה מיד לאחר הודעת הפסילה של המינהל על ידי שר השיכון, אריאל אטיאס. מתנגדיו טענו כי אטיאס אומר את הדברים לצורך עשיית הון פוליטי, ימים ספורים לפני הבחירות.

 

לדברי אותם גורמים, קבלנים שזכו במכרז לבניית כ-2,000 יחידות דיור בחריש, פנו מיד עם זכייתם לעמותות חרדיות. מכיוון שמחירי הזכייה של הקבלנים היו נמוכים, קניית הדירות מראש במחיר זול (השווה בקירוב להצעות שכיוונו אליהן העמותות החרדיות) משתלם גם לקבלנים.

 

עוד אמרו בסביבה החרדית בשיחה עם ynet כי מדובר בקרב ללא מעצורים, שיגיע אם צריך גם אל פתחו של בית המשפט העליון, וילווה במאבק ללא פשרות. בנוסף, סיפרו גורמים במגזר כי הם ממליצים שהעמותות הזוכות ישיבו את הכספים לרוכשים, משום שההליך המשפטי נמצא רק בתחילתו - והוא "ייתקע" עד שתתקבל החלטה בבית המשפט.

 

עו"ד יהודה זהבי, המייצג את הקבוצה החילונית "חריש הירוקה" שעמדה מאחורי בקשת פסילת העמותות, אמר בתגובה כי "לאחר שקראתי את העתירה ואת המסמכים, אני חייב להודות שרווח לי. אם בעבר נזהרתי להוסיף כי התיאום בהצעות נעשה לכאורה, כיום אין ספק שיש תיאום פסול והתנהלות כקרטל - שאף מצריכה התערבות של גורמי חקירה פלילית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים