שתף קטע נבחר

צילום: MCT

האפיפיור פורש: "אמשיך לשרת הכנסייה בתפילה"

התפטרות האפיפיור נמסרה במפתיע לחשמנים, שבכלל התכנסו מסיבה אחרת. "המשרה דורשת חוזק של הגוף, וזה הידרדר אצלי בחודשים האחרונים", הודה בנדיקטוס ה-16, שהבטיח להקדיש חייו לתפילה. חסידיו גילו הבנה: "לא צריך להידבק לכיסא בכוח"

גילו המתקדם, כוחו הגופני שתש והדרישות הייחודיות של משרת האפיפיור - אלו הסיבות שציין בנדיקטוס ה-16 בהודעת הפרישה הלא צפויה שלו היום (ב'). הבשורה התקבלה בתדהמה גדולה גם מצד מועצת החשמנים שלה הוא מסר את התפטרותו, אשר התכנסו לדיון בעניין אחר וגילו שהאב הקדוש מבקש מהם למצוא לו מחליף.

 

רעידת אדמה בוותיקן - דיווחים נוספים ב-ynet:

מורשת ומוסר: כהונתו המוכתמת של הכס הקדוש

"אפיפיור לא עוזב פשוט את התפקיד באמצע!"

פעם ב-600 שנה: כשהאפיפיור תולה את המגבעת

  

"אחרי שבחנתי שוב ושוב את מצפוני בפני האל, הגעתי למסקנה שכוחי, נוכח גילי המתקדם, לא מספיק עוד כדי למלא כראוי את משרת האפיפיור", הסביר בנדיקטוס ה-16 לחשמנים (קרדינלים) שהתכנסו כדי לאשר את ההכרה (קנוניזציה) בשלושה קדושים חדשים. "אני מודע לכך שהתפקיד הזה, נוכח טבעו הרוחני, כרוך לא רק במילים ובמעשים, אלא במידה לא פחותה גם בתפילות ובסבל.


הוותיקן היום (צילום: אייל להמן) (צילום: אייל להמן)
הוותיקן היום(צילום: אייל להמן)
 

"עם זאת, בעולם של היום, שנתון לכל כך הרבה שינויים מהירים ושמזועזע על ידי שאלות מעמיקות בעלות רלוונטיות לחיים של אמונה - כדי לעמוד באחריות האפיפיור נדרשים הן חוזק של המחשבה והן חוזק של הגוף - חוזק שבחודשים האחרונים הידרדר אצלי עד כדי כך שאני נאלץ להכיר בחוסר יכולתי למלא כראוי את התפקיד שהוענק לי", הודה האפיפיור.

 

"מסיבה זו", הוא המשיך, "מתוך מודעות לחומרת המעשה ובחופש מלא, אני מכריז כי אני מוותר על משרת הבישוף של רומא (מילה נרדפת לאפיפיור) ויורשו של פטרוס הקדוש, שהוענקה לי על-ידי הקרדינלים ב-19 באפריל 2005". האפיפיור הוסיף כי "החל מ-28 בפברואר 2013, בשעה 20:00, כסאו של פטרוס הקדוש יהיה פנוי ומועצת הקרדינלים תבחר אפיפיור חדש".

 

 (צילום: AFP, shutterstock) (צילום: AFP, shutterstock)
(צילום: AFP, shutterstock)

 

האפיפיור סיכם את דבריו בפנייה אישית לחשמנים: "אחים יקרים, אני מודה לכם בכנות על האהבה והעבודה שבהן תמכתם בי ואני מבקש מחילה על כל מגרעותיי. וכעת, הבא נשים את גורל הכנסייה הקדושה בידיו של אדוננו ישו הנוצרי ונבקש מאמנו מריה הקדושה לסייע לקרדינלים בבחירה שלהם". ביחס לעצמי, אני מייחל להמשיך לשרת נאמנה את הכנסייה הקדושה בעתיד באמצעות חיים שיוקדשו לתפילה".

 

לפי הדיווחים, בשנה האחרונה סבל האפיפיור בנדיקטוס ה-16 מקשיים גוברים בהליכה לעתים קרובות הוא נעזר במקל ותמיד נזקק לסיוע בעלייה ובירידה במדרגות. עם זאת, הוותיקן מעולם לא פרסם מידע לגבי מצבו הרפואי שירמוז כי הוא סובל ממחלה כלשהי, מלבד כאבי מפרקים הנובעים מגילו המתקדם. מחליפו ייבחר לכל המאוחר בסוף חודש מרס.

 

"מעריכים את זה שהוא מודה בחולשתו"

"צריך לדעת להעריך את העובדה שהאפיפיור מודה בחולשתו ואומר 'איני יכול להמשיך'", הדגיש אלברטו, גבר איטלקי בגיל העמידה שביקר בכיכר פטרוס הקדוש בוותיקן שעות ספורות לאחר היוודע ההחלטה הדרמטית. "גם מנהיג הכנסייה הקתולית לא צריך להידבק לכיסא בכוח".

 

לצד ההערכה למודעות העצמית של האפיפיור הפורש, היו גם כאלה שהודו כי רוב האיטלקים הצעירים לא יתאכזבו מדי מהחלטתו. "בניגוד לאפיפיור הקודם, יוחנן פאולוס השני, בנדיקטוס ה-16 נחשב לשמרן מאוד", הסבירה ולנטינה, תושבת רומא בת 32. "אם האפיפיור המנוח ידע לתקשר היטב עם ההמונים, אצל בנדיקטוס ה-16 היה ניכור מסוים".

 

כיכר פטרוס הקדוש, אתמול. "אצל בנדיקטוס ה-16 היה ניכור מסוים" (צילום: אייל להמן) (צילום: אייל להמן)
כיכר פטרוס הקדוש, אתמול. "אצל בנדיקטוס ה-16 היה ניכור מסוים"(צילום: אייל להמן)

 

האפיפיור במשרדו. קיבל ההחלטה "בחופש מלא" (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
האפיפיור במשרדו. קיבל ההחלטה "בחופש מלא"(צילום: Gettyimages)

 

איטליה היא אומנם מדינה קתולית מאוד, אולם בעשורים האחרונים יותר ויותר צעירים מתחילים למאוס בנוכחות הערה שיש לכנסייה בחיי היום-יום - ובעיקר בהשפעתה הגדולה על הפוליטיקה, הבנקים

והתקשורת. אלדו, תושב רומא בן 34, ציין גם הוא כי לבנדיקטוס ה-16 לא עזרה שמרנותו הרבה, אולם הניכור של רבים כלפיו נבע לא רק מהעובדה שרבים מהצעירים נוטים חסד לקודמו בתפקיד.

 

"בנדיקטוס ה-16 נטה הרבה יותר לדבר על איסורים: לא להפלות, לא לקונדומים, לא ליחסים חד-מיניים". ריקרדו, בן 31, מוסיף: "בניגוד לאפיפיורים האחרונים שלפניו, בנדיקטוס ה-16 החליט לחזור לקיים את המיסה גם בלטינית ולא רק באיטלקית. גם הצעד הזה נתפש כשמרני מאוד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים