שתף קטע נבחר

צילום: MCT

פרישת האפיפיור: "הזדמנות לכנסייה להתחדש"

במנזר השתקנים התבשרו הנזירים בדממה על פרישתו של בנדיקטוס ה-16. אב המנזר סיפר על הערכתו לאפיפיור, שביקר במקום בעבר ומבקר הביע תקווה למישהו נמרץ "מול המתירנות". אך יש חוקרים שמקווים שיורש מתאים ינער את האבק מהממסד המיושן

ללא מילים. כך קיבלו במנזר השתקנים בלטרון את הבשורה על פרישת האפיפיור בנדיקטוס ה-16 . "כתבתי שלט שהאפיפיור פורש ותליתי אותו במרכז. הנזירים לא האמינו. הם תקשרו איתי באמצעות סימנים וניתן היה לראות על הפנים שלהם שהם מתרגשים והמומים", סיפר אמש (יום ב') ל-ynet אב המנזר, לואיס, על האופן שבו בישר את החדשות לנזירים שגזרו על עצמם שתיקה.

 

עוד על הדרמה בוותיקן:

היורש של בנדיקטוס: אפיפיור שחור ראשון?

מורשת ומוסר: כהונתו המוכתמת של הכס הקדוש

האיטלקים בהלם: "אפיפיור לא עוזב באמצע!"

 

"גלשתי באינטרנט ופתאום ראיתי את הכותרת שהאפיפיור מתפטר. בהתחלה חשבתי שזו בדיחה ולא רציתי להאמין. המשכתי לחפש ואז ראיתי את ההודעה של דובר הוותיקן", סיפר האב לואיס, "הציפו אותי כל מיני תחושות. תמיד הערכתי אותו". הוא נזכר בביקור של בנדיקטוס ה-16 במנזר ב-1992, כשהיה עוד קרדינל, ותיאר אותו כ"אדם נחמד וצנוע שהפשטות שלו הרשימה אותי".

 

מבקר שהגיע למקום שיבח את האפיפיור היוצא על ה"אומץ" שהפגין לדבריו במעשה יוצא הדופן. "אני מאוד מקווה שהוא ייתן מקום למישהו אחר שיבוא עם הרבה כוח ומרץ כי יש היום יותר מדי מתירנות ואיומים כלפי הדרך שלנו".

 

אך יש מי שסבור כי תהיה זו דווקא הזדמנות לכנסייה להתחדש. "האפיפיור הנוכחי מאוד שמרן בנושאי דת, טקסים, תפילות, אינו פתוח לשינויים ולא יכול היה לתת יד לרפורמות שהיה צריך ליישם כדי להיתפש כיותר אטרקטיביים", הסביר אבי פרימור, ראש המרכז ללימודים אירופיים במרכז הבינתחומי בהרצליה, "אם תבוא רוח חדשה לכנסייה והאפיפיור הבא יהיה צעיר יותר, זה יאפשר לפתוח את הכנסייה לרפורמות חדשות, לעשות אותה יותר אטרקטיבית ולתת לגורמים בתוכה להבין שהחלה סוף סוף תחלופה בצמרת".

 

"הממסד הישן והמאובן הזה עומד בפני צעד שיכול להביא להתחדשות. זה לא בהכרח יהיה כך, אך זו הפעם הראשונה שיש לכנסייה סוג של תקווה לשנות מסורת מאוד מאובנת", אמר פרימור והוסיף כי לדעתו התפטרותו של האפיפיור תתקבל ברחבי תבל בחיוב. "הוא לא היה טיפוס כריזמטי ומלהיב כמו קודמו", הסביר.

 

 

בינתיים ברחבי העולם הביעו במיוחד תדהמה לנוכח הודעתו של האפיפיור, שבישר אתמול כי יפרוש מתפקידו בסוף החודש והסביר כי הוא חש שאין לו הכוחות להמשיך בתפקיד מפאת גילו המתקדם (85). הפעם האחרונה שהתפטר אפיפיור הייתה לפני 600 שנה.

 

"בניגריה, כמו בשאר העולם, אנחנו מקבלים את זה בקצת הלם", אמר מתיאס לבה, מזכיר הקהילה הקתולית בלאגוס, "אבל זה טבעי, האפיפיור אנושי ואם הגוף שלו אומר לו שהוא צריך לקחת את זה יותר בקלות, אז טוב, הוא צריך לעזוב".

 

 (צילום: AFP, shutterstock) (צילום: AFP, shutterstock)
(צילום: AFP, shutterstock)


תושב רומא אוחז בעיתון הערב המבשר על פרישת האפיפיור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תושב רומא אוחז בעיתון הערב המבשר על פרישת האפיפיור(צילום: רויטרס)

 

גם קלאודיה קאנו מקולומביה הביעה הבנה ללבו של הכס הקדוש. "הוא קצת זקן והוא רוצה לנוח. זה יותר מדי. הוא היה צריך להתמודד עם יותר מדי", אמרה והזכירה את שערוריית ההתעללות המינית בילדים בכנסייה שנחשפה בעת כהונתו של בנדיקטוס ה-16: "אני חושבת שמה שהשאיר אותו סחוט במיוחד היא ההתמודדות עם הורי הילדים שהתעללו בהם".

 

ג'פרי בדיה, קתולי תושב וושינגטון, אמר כי תגובתו הראשונה לנוכח ההפתעה הייתה "להתפלל ולהתקשר לחברים ולבקש גם ממי שלא קתולי ולא מאמין לחשוב עלינו ולהתפלל עבורנו". ואילו גודפרי סיוצ'י, תלמיד תיכון מהפיליפינים, התייחס כבר לבחירת מחליפו של האפיפיור, ולאפשרות שהוא יהיה לראשונה שחור: "הם (הקרדינלים שיבחרו בו) צריכים להיות ללא דעות קדומות ולא לבחור אותו על בסיס גזע כמו אסייתי או אירופאי. הם צריכים לבטוח באל ולהאמין בו". בין המועמדים האפשריים לרשת את הכס הקדוש שלושה אפריקנים וקרדינלים מהונדורס, מברזיל ומארגנטינה.

 

בנדיקטוס ה-16 הודיע אתמול במהלך ישיבה שגרתית של הקרדינלים בוותיקן כי יפרוש מתפקידו עד סוף החודש. בהודעת הפרישה של האפיפיור נמסר כי אין לו עוד את הכוחות המתאימים כדי להמשיך בתפקידו מפאת גילו המתקדם. בנדיקטוס ה-16 מסר כי הוא מודע לגמרי למשמעות החלטתו. "מסיבה זאת, תוך מודעות למשמעות המעשה ובחופש מלא אני מכריז כי אני מוותר על משרת הבישוף של רומא (מילה נרדפת לאפיפיור) ויורשו של פטרוס הקדוש", נמסר בהודעת האפיפיור.

 

בנדיקטוס ה-16 עוזב את כיסאו אחרי דרשת חג המולד ב-2010 (צילום: AP) (צילום: AP)
בנדיקטוס ה-16 עוזב את כיסאו אחרי דרשת חג המולד ב-2010(צילום: AP)

 

יש גם מי שתוהה מה עומד מאחורי ההודעה המפתיעה. תושבים ברומא אמרו לשליח ynet בוותיקן, אייל להמן, כי כעת יש לחכות לא רק לבחירת האפיפיור הבא, אלא גם למידע מעמיק יותר על נסיבות פרישתו של האפיפיור הנוכחי - רמז לתככים בתוך הוותיקן שאולי הביאו לצעד הנדיר.

 

"הפרישה הגדולה". מתוך שידורי הטלוויזיה האיטלקית אמש (צילום: אייל להמן) (צילום: אייל להמן)
"הפרישה הגדולה". מתוך שידורי הטלוויזיה האיטלקית אמש(צילום: אייל להמן)

כיכר פטרוס הקדוש גשומה וריקה, אמש (צילום: אייל להמן) (צילום: אייל להמן)
כיכר פטרוס הקדוש גשומה וריקה, אמש(צילום: אייל להמן)

 

גם פרופסור איוון פרידמן, ראש המחלקה להיסטוריה באוניברסיטת בר אילן, מביעה חשדנות. "בנדיקטוס ה-16 לא היה צעיר כשנבחר לכהן כאפיפיור ומעט קשה לי לקבל את הגיל ואפיסת הכוחות כסיבות להתפטרותו. אפיפיור אמור לכהן בתפקיד עד יום מותו,

זה לא תפקיד שמתפטרים ממנו. אינני מתמצאת בשערוריות הפנימיות בוותיקן, אבל ייתכן שהוא יודע שצפויה התפוצצות של פרשייה כלשהי, מה שגרם לו להעדיף להתפטר".

 

עם זאת יש לזכור כי בנדיקטוס ה-16 אינו בקו הבריאות. ב"לה רפובליקה", העיתון הנפוץ ביותר באיטליה, הזכירו כי בנובמבר האחרון הודה שהוא אינו רואה היטב. הוא נתמך בידי עוזריו אפילו כשעשה את דרכו בתום הודעתו. אף על פי כן, מי שציפה למצוא בלילה בכיכר פטרוס הקדוש בוותיקן מאמינים מתפללים לשלום האפיפיור, התאכזב. נמצאו שם רק כמה תיירים בודדים עם מטריות, שהעזו לצאת לגשם השוטף של רומא.


פורסם לראשונה 11/02/2013 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנדיקטוס ה-16 בחג המולד
צילום: MCT
מומלצים