שתף קטע נבחר

צילום: EPA

חבר של זיגייר: "לא הסכמנו בנושא הפלסטינים"

פטריק דורקין התמחה כעו"ד יחד עם האיש אשר דבר מאסרו והתאבדותו מחוללים סערה. "הוא התגאה בשירות בצה"ל וסיפר שנורה ונפצע באחוריו". ואיזו מוזיקה אהב לשמוע?

הידיעה על מותו של בן זיגייר, האזרח האוסטרלי שהתאבד בכלא הישראלי אך בארץ אסרו לפרסם פרטים על כך, ממשיכה להכות גלים באוסטרליה. ב"פייננשל ריביו" האוסטרלי סיפר חברו, פטריק דורקין, על ימיהם המשותפים בעת שעבדו יחד במשרד עורכי הדין נורטון רוז ב-2001.

 

האסיר X - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

"הביון האוסטרלי חקר את זיגייר על ריגול לישראל"

דיווח בקנברה: השגריר הישראלי נדרש להסברים

גלאון: "משתמשים בתירוץ הביטחוני לסתום פיות"

דודו של "האסיר X": לא יודע מה נכון ומה לא נכון

 

"אנחנו זוכרים אותו מהעבודה ומהבילויים המשותפים שלנו במלבורן. באחד מהם יצאנו לשתות באחד הבארים בעיר. הוא סיפר את אחד הסיפורים המפורסמים שלו, על פציעה שעבר בעת שירותו בצה"ל. הוא השתחרר זמן קצר לפני שהצטרף לחברה שלנו", סיפר דורקין.

 

לדבריו, זיגייר תיאר כיצד במהלך סיור שגרתי של הכוח נפתחה לעברו אש וממנה נפצע באחוריו. "הוא היה גאה בשירות שלו", הוסיף, "למרות חילוקי הדעות בינינו בדבר הסכסוך הישראלי פלסטיני. בן היה בקי מאוד בפרטים".

 

דורקין נזכר בחברים שסיפרו על "חיבתו למוזיקה של דבורה קונוואי (זמרת אוסטרלית), שגם הייתה שותפה של דודו, ווילי זיגייר. חברים נוספים הזכירו שלמרות קומתו הנמוכה הוא היה חזק מאוד ושלט במגרש במשחקי פוטבול".

 

הוא סיפר כי זיגייר הצטרף לקבוצת עורכי הדין המתמחים במשרד באמצע השנה. "רובנו זוכרים אותו כבחור רציני, מרוחק מעט מהחבורה המלוכדת. הוא למד במכללת ביאליק שבפרברי מלבורן". לפני כעשור שב לישראל, והקשר עם החבורה נותק.

 

התאבד תחת השגחה מרבית

בתחקיר שפרסמה רשת ABC האוסטרלית, תואר כל מה שידוע על זיגייר, שהשתמש בישראל בשם בן אלון, נשוי ואב לשניים בשנות ה-30 לחייו. מאז האירוע הוא כונה בעולם "האסיר X". הוא נמצא תלוי בתאו בכלא אף ששהה תחת השגחה מרבית ומעקב צמוד. מאז שמת ועד היום לא התקבלו אישור או התייחסות לפרשה משום גורם ישראלי.

 

זיגייר ביום חתונתו ()
זיגייר ביום חתונתו

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

על פי התחקיר של הרשת הציבורית באוסטרליה, מדובר באחת הפרשות הסודיות והרגישות ביותר של קהילת המודיעין הישראלית, והממשלה משקיעה מאמצים רבים כדי למנוע סיקור תקשורתי או טיפול בפניות של ארגוני זכויות אדם המבקשים לחשוף את הפרטים.

 

בכתבה נמסר כי "האסיר X" הוחזק בבידוד מוחלט משלב כלשהו בתחילת 2010 באגף מבודד לחלוטין. הוא היה בן 34 כשהתאבד ב-15 בדצמבר אותה שנה (לפי משרד החוץ האוסטרלי הוא החזיק גם בדרכון תחת השם בן אלן). אחרי שלמד בבית ספר יהודי במלבורן ולמד משפטים, הוא עבר לפני כ-12 שנים להתגורר בישראל, נישא לישראלית, ולשניים נולדו שני ילדים.

  

בחייו החדשים, כך נטען, אלון הגדיר את מקצועו כעורך-דין, אך לפי המקור שמצטט הכתב האוסטרלי הוותיק טרבור בורמן - למעשה עבד במוסד. "משהו רע מאוד קרה לקריירת הריגול שלו", מציין הכתב. אלון נעלם במהלך החודשים הראשונים של 2010 ומצא עצמו בבידוד בתא המעצר.

  

התאבדותו של זיגייר רק הוסיפה לתעלומה, מאחר ששהה תחת פיקוח צמוד ומצלמות אבטחה שנועדו במיוחד למנוע מקרים מסוג זה. על פי הדיווח, אחרי שהתגלתה גופתו ניסו סוהרים להציל אותו אולם ללא הצלחה. גופתו הוטסה לקבורה שבוע לאחר מכן במלבורן על-ידי זק"א והוא נקבר בבית העלמין של חברה קדישא ב-22 בדצמבר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים