שתף קטע נבחר

צילום: EPA

אביו של זיגייר: עדיין כואב לנו מדי, לא נדבר כעת

ג'פרי זיגייר, אביו של "האסיר X", מסביר לראשונה את שתיקת המשפחה בנוגע לתחקיר על מעצרו והתאבדותו של בנו בכלא הישראלי. "אנחנו מבינים את העניין, החלטנו לא לדבר". מכרים בקהילה היהודית: "היו שמועות שהוא במוסד, אבל איש לא ידע"

משפחתו של בן זיגייר/אלון שמרה עד כה על שתיקה בכל הנוגע למותו של בנה, "האסיר X", שתואר בתחקרי רשת ABC האוסטרלית. אביו, ג'פרי זיגייר, הסכים היום (יום ד') לומר לאתר חדשות אוסטרלי: "עדיין פשוט כואב לנו מכדי לדבר כרגע".

 

עוד על תעלומת "האסיר X":

דיווח: זיגייר ביקר באיראן, בסוריה ובלבנון

חבר של זיגייר: "לא הסכמנו בנושא הפלסטיני"

הורוביץ ב-2010: הדעת אינה סובלת העלמת אזרח

עופר שלח על ההשתקה: "שימוש קל בכלים כבדים"

 

"אנחנו מבינים את העניין שזה מעורר, אבל החלטנו לא לדבר עם אף אחד, לא כרגע, אני מצטער", אמר האב על פי הדיווח באתר האוסטרלי news.co. סוכנות הידיעות היהודית JTA הביאה מדבריהם של מכרים של המשפחה, שסיפרו על מצבה הקשה לאחר מותו של הבן. "הם היו המומים לחלוטין, זה היה פשוט נורא", סיפר דני לם, נשיא מועצת יהדות אוסטרליה. לם אמר כי אין לו מידע אקטואלי על הפרשה.

  

הסוכנות ציטטה עוד מכרים שסיפרו על תגובת המשפחה. "הייתה התנתקות מוחלטת. אף אחד לא ידע מה היה הסיפור. ההורים קרסו. הם התנתקו מהחיים. הם היו שבורים. במשך שנתיים הם לחלוטין התנתקו מהכול".

 

הסוכנות מציינת כי שני ההורים, ג'פרי ולואיז, שכיהנו במשרות קהילתיות, עזבו את תפקידיהם הציבוריים. "ההורים המסכנים סבלו די עד עכשיו", אמר ל-JTA אחד ממנהיגי הקהילה לשעבר. "אף אחד לא הכיר בכך שזו התאבדות. היו שמועות שהוא היה במוסד, אבל איש לא ידע, הייתה סודיות".

 

שכנה של זיגייר סיפרה לאתר החדשות האוסטרלי news.com.au כי הוא היה מצטיין המחזור בבית ספרו ודיבר עברית שוטפת. "הוא תמיד היה מוכן לעזור, תמיד שמח וחייכן. המשפחה הייתה הרוסה כשהוא מת".

 

האב נגד אסאנג'

אביו של זיגייר, אישיות מוכרת בקהילה היהודית שכיהן בראש הוועדה נגד השמצה של ארגון "בני ברית", הוזכר היום גם בהקשר אחר, הנוגע בעקיפין לסודיות סביב גורלו של בנו. ב-2010 פורסם מכתב מאת ג'פרי זיגייר באתר העיתון "דה אוסטרליאן" בהתייחסות לפרשת ההדלפות של מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג'. במקרה, תאריך הפרסום היה גם יומיים לפני שבנו בן התאבד בכלא הישראלי, לפי הפרסומים באוסטרליה.

 

אסאנג'. דרישתו ראויה להערכה, אך צריך לשמור על הדמוקרטיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אסאנג'. דרישתו ראויה להערכה, אך צריך לשמור על הדמוקרטיה(צילום: רויטרס)

 

 

הדלפת אלפי המסמכים שפרסם אסאנג' עוררה אז דיון עולמי נרחב, וגם אביו של בן זיגייר נטל בו חלק – אך התייצב דווקא בצד שתמך בזכות כל מדינה להגן על סודותיה. "אם האידיאולוגיה של אסאנג' הייתה מנצחת לפני 75 שנה, היטלר לא היה מובס", הצהיר האב.

 

במכתבו ציין זיגייר האב כי "אף שהדרישה של ג'וליאן אסאנג' לחופש המידע ראויה להערכה, מה שהוא והתומכים בו צריכים להבין הוא שהחירויות שאנו נהנים מהן בדמוקרטיה נשמרות במידה רבה בזכות היכולת של הנציגים הנבחרים שלנו ושל בעלי הברית שלנו לשמור על סודות מפני משטרים עוינים".

  

הוא המשיך בהשוואה למלחמת העולם השנייה, והוסיף שאם חזונו של מייסד ויקיליקס היה הופך למציאות באותה תקופה, "מדינות הציר, שכללו את איטליה של מוסוליני ואת יפן, היו כמעט בוודאות מצליחות לנצח ולהרוס את הדמוקרטיה המערבית. ואז - הקץ לחופש".

 

את מכתבו הוא סיכם בעצה ידידותית לאסאנג': "עכשיו כשהוא כמעט בן 40, ייתכן שזה זמן טוב לבטא את כישרונותיו בצורה חדשה ובוגרת. מה לגבי 'היסטוריה-ליקס?'"

 

בני משפחתו ומכריו של זיגייר התבקשו להגיב בימים האחרונים לתחקיר שהתפרסם באוסטרליה, אך סירבו לשתף פעולה. לפי התחקיר, זיגייר שהה בבידוד מוחלט בכלא איילון שברמלה והתאבד בשלהי 2010 בתאו. הוא השתמש בישראל בשם בן אלון, והיה נשוי ואב לשניים בשנות ה-30 לחייו. על פי הפרסום, בשנים שקדמו למעצרו עבד האיש במוסד.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן זיגייר. "היו שמועות שהוא במוסד"
מומלצים