שתף קטע נבחר

צילום: EPA

עפר שלח על האסיר X: "שימוש קל בכלים כבדים"

חברי ועדת חוץ וביטחון הזמנית התכנסו לראשונה, בישיבה שעמדה בצל מאורעות פרשת האסיר הביטחוני האוסטרלי. "ח"כ שלח: "קשה לחסום מידע כזה. אי אפשר לבלום אותו". ליברמן נבחר ליו"ר: "מרגש למרות שזה זמני"

פרשת האסיר הביטחוני X עמדה היום (ד') במוקד ישיבת ועדת חוץ וביטחון הזמנית, שהתכנסה לראשונה בכנסת ה-19. "נעשה פה שימוש קל ומהיר בכלים מאוד כבדים", התלונן חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד), בעוד עמיתו, צחי הנגבי (הליכוד ביתנו) הזהיר מפני פגיעה פוטנציאלית בביטחון המדינה, וקרא להפסיק את הדיון הפומבי בנושא.

 

לדברי שלח, "ישנם בפרשה הזאת אספקטים שראויים להתייחסות ציבורית, כמו כינוס ועדת העורכים. ההחלטה להטיל צנזורה או לכנס גוף כזה אלו דברים שצריך לשקול מאוד ברצינות. קשה לחסום מידע כזה. אי אפשר לבלום אותו".

 

הנגבי הביע תקווה שחבריו "יסתפקו במה שעלה, והוסיף כי "הנושא הזה איננו ראוי לדיון ציבורי מטעמי ביטחון המדינה. כל הנושאים הביטחוניים נחשפים בועדת חוץ וביטחון ולכנסת תמיד יש מנגנונים מפקחים משלה. יש כאן פוטנציאל לפגיעה בביטחון המדינה ולכן ראוי שהשיח ייפסק".

 

חברי הוועדה הזמנית, שתפעל עד להרכבת הממשלה וקביעת הרכב הוועדות הקבועות, אישרו את מינויו של אביגדור ליברמן ליו"ר זמני של הוועדה, החלטה שלוותה בביקורת מצד ח"כ זהבה גלאון (מרצ). האחרונה קשרה בין מעמדו המשפטי של ליברמן למינוי וביקשה לעכבו עד לקבלת חוות דעת של היועץ המשפטי בנושא. "הוא עומד למשפט, זה עלול להלך אימים על עובדים במשרד החוץ שאמורים להעיד נגדו. זה בעייתי". לאחר שהיועצת המשפטית אישרה את המהלך, אושר המינוי בוועדה.

 

"אנחנו ניצבים בפני אתגרים שלא מחכים להרכבת קואליציה, הקמת ממשלה או השבעת ממשלה", אמר ליברמן בפתח הישיבה. "מספיק לדפדף בעיתונים ולראות מה קורה סביבנו. אני רוצה לציין שלמרות שזה מינוי זמני, הוא מרגש כי הוא אחד התפקידים המרתקים שיש בכנסת. אני מציע להשאיר מחלוקות מפלגתיות פוליטיות בצד ולעבוד מהר ככל האפשר".

 

אתמול שידרה רשת הטלוויזיה האוסטרלית ABC תחקיר שבו נחשף כי אזרח אוסטרלי ששהה בבידוד מוחלט מת בשלהי 2010 בתאו בכלא איילון שברמלה, ולפי המסמכים הרשמיים התאבד. על פי הפרסום, בשנים שקדמו למעצרו עבד האיש במוסד. המדינה, כך נטען, הסתירה באופן מאומץ את המקרה ועוד לפני כן את עצם קיומו של אותו עציר.

 

בתוכנית בת 28 הדקות מתואר כל מה שידוע על סיפורו של בן זיגייר, שהשתמש בישראל בשם בן אלון, נשוי ואב לשניים בשנות ה-30 לחייו. מאז האירוע הוא כונה בעולם "האסיר X". הוא נמצא תלוי בתאו בכלא אף ששהה תחת השגחה מרבית ומעקב צמוד, כך תואר בתחקיר. מאז שמת ועד היום לא התקבלו אישור או התייחסות לפרשה משום גורם ישראלי.

 

על פי התחקיר של הרשת הציבורית באוסטרליה, מדובר באחת הפרשות הסודיות והרגישות ביותר של קהילת המודיעין הישראלית, והממשלה משקיעה מאמצים רבים למנוע סיקור תקשורתי או טיפול בפניות של ארגוני זכויות אדם המבקשים לחשוף את הפרטים. גם בני משפחתו ומכריו של זיגייר, שהתבקשו להגיב לכתבה, סירבו לשתף פעולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן זיגייר
צילום: אוהד צויגנברג
עפר שלח
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: גיל יוחנן
אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים