שתף קטע נבחר

ייסגר מרכז שיקום לגברים מכים: "חוסר אחריות"

חילוקי דעות בין עיריית חיפה למשרד הרווחה על תקצוב המקום יביאו לסגירתו ככל הנראה. אחד המטפלים: "במקרה שנשים נרצחות, כולם מצקצקים. אבל עכשיו באופן ציני המדינה שואלת כמה שווים חיי אדם ומסרבת לשלם את המחיר"

עיריית חיפה הודיעה כי תסגור בסוף החודש את בית של"ב, אחד משלושת המרכזים היחידים בארץ לטיפול בגברים מכים. את המרכז מפעילים יחד משרד הרווחה והעירייה, וההחלטה על סגירתו התקבלה בעקבות סירובו של משרד הרווחה להעביר 200 אלף שקל מתוך תקציב של מיליון שקלים בסך הכול, הדרוש להפעלת המרכז מדי שנה.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

לילדים עם צרכים מיוחדים יש מקום חדש לכיף

מנהל ביה"ס במעצר בית, ההורים משביתים

 

גורם בכיר במשרד הרווחה סיפר ל-ynet כי כיוון שתקציב המדינה ל-2013 טרם אושר, ונוכח דרישות תקציביות נוספות של עיריית חיפה, מתקשה המשרד להעביר את התקציב הדרוש להפעלת המרכז. הודעה על סגירתו נמסרה לשמונת עובדיו ולגברים המטופלים בו.

 

בית של"ב פועל בשלוש השנים האחרונות ועד כה טופלו בו מאות גברים אלימים שהורחקו מבתיהם בצו בית משפט. עבור מי שהורחקו ונותרו ללא קורת גג המרכז מהווה פתרון דיור ושיקום באמצעות עובדים סוציאליים ומטפלים בתהליך שאורך כמה חודשים ל-15 גברים בו זמנית לכל היותר.  

  

נ' הוא אחד מהגברים הללו. לאחר שנים שבהן הפעיל אלימות פיזית כלפי אשתו וילדיו, ובתום תקופת מאסר בת חצי שנה, הוא הגיע למרכז, ובו הוא שוהה בחמשת החודשים האחרונים בהוראת בית המשפט. "הגעתי לכאן כתחנה אחרונה, רגע לפני התהום. המטפלים כאן הצילו את החיים שלי ושל המשפחה שלי", אמר ל-ynet. לדבריו, "בני המשפחה שלי עברו סבל שאי אפשר לתאר, וכאן למדתי להבין את זה, להיות מודע לאחריות שלי". צו ההרחקה שהוצא נגדו עדיין בתוקף ונ' אינו יודע היכן יגור בסוף החודש אם המרכז ייסגר. "הרחוב זו האופציה היחידה שאני יכול לחשוב עליה כרגע. אני מתחנן שמקבלי ההחלטות יחשבו שוב. לא יכול להיות שיתעלמו מאתנו ויזרקו אותנו לצד הדרך", אמר.  

 

בזמן שהרשויות עסוקות בוויכוח סביב התקציב, התגייסו עובדי המרכז להצלתו. "אנחנו מטפלים בגבר המכה בדיוק בשלב שבו הוא מקבל צו הרחקה שמעמיד אותו במצב של תסכול, כעס וחוסר ודאות. כל אלה מגבירים את המסוכנות שלו. היינו עדים למקרים רבים שבהם נשים נרצחו בדיוק בשלב הזה", הסביר איתמר דהן, מדריך במרכז.

 

לדבריו, "אנחנו עסוקים במניעת הרצח הבא, אבל סגירת הבית מותירה אותנו ללא כלים. מאות גברים יישארו ללא מענה". חברו, גיא יוחאי רוטמן, פסיכותרפיסט המשמש כמטפל במקום, הוסיף: "עצוב ומדהים לראות איך הרשויות מגלגלות את הכדור אחת אל השנייה. אף אחד לא לוקח אחריות. זו דוגמה נוספת להתנערות של המדינה משירותי רווחה בסיסיים". הוא הזהיר: "אחר כך במקרה שנשים נרצחות, כולם מצקצקים. אבל עכשיו באופן ציני המדינה שואלת כמה שווים חיי אדם ומסרבת לשלם את המחיר". 

 

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "בית של"ב הוא פרויקט ארצי של משרד הרווחה המעניק שירות חיוני וחשוב ביותר לכל תושבי הארץ, אבל לא ניתן לספק אותו ללא תקציב הולם. אין לצפות כי עיריית חיפה תממן או תסבסד שירות למי שאינם תושבי חיפה". לפיכך, על פי התגובה, "תובעת מערכת הרווחה בעיריית חיפה ממשרד הרווחה תקצוב מותאם להוצאות הכרוכות בהפעלת מסגרת זו. יצוין כי ראשי מערכת הרווחה בחיפה פועלים זה יותר משנה מול משרד הרווחה בניסיון להסדיר את הנושא. אנו מקווים כי התקציב המתאים יאושר לצורך המשך הפעלת בית של"ב".

  

ממשרד הרווחה נמסר: "ההחלטה התקבלה על ידי עיריית חיפה ולא על ידי המשרד. משרד הרווחה גיבש תעריף עבור הפעלת הדירה ואף הוקצה תקציב ראשוני עד אשר יעבור תקציב המדינה. עיריית חיפה אינה מוכנה לשאת בעלות הגירעון הצפוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
(אילוסטרציה)
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים