שתף קטע נבחר

דיווח: האיראני שחוסל שיקם את ארסנל חיזבאללה

בתקשורת הערבית דווח כי תחת שם בדוי ריכז בכיר משמרות המהפכה חסן שאטרי את הפעילות האיראנית בלבנון, שכללה העברת נשק וכסף לחיזבאללה, בניית בתים לשיעים ושיתוף פעולה עם סוריה. רה"מ הסורי שערק: "איראן שולטת בסוריה"

חסן או חוסאם? לפי העיתון א-שרק אל-אווסט, היוצא לאור בלונדון, שמו של בכיר משמרות המהפכה בלבנון שחוסל הוא חסן שאטרי, ו"חוסאם חוש נוויס" הוא שמו המחתרתי. שאטרי שימש ראש רשות השיקום האיראנית בלבנון, והיה גנרל בכיר במשמרות המהפכה של איראן.

 

עוד עדכונים בנושא:

הבכיר האיראני שחוסל בלבנון נקבר בטהרן

 

עוד נאמר כי גם היה נציגו האישי של נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד בלבנון. בעיתון ציטטו גורמים מעורים בנושא, שטענו כי שאטרי (58), היה אחד מהמפקדים הבכירים ב-"כוח קודס" במשמרות, האחראי על הפעילות החשאית מחוץ לאיראן, ומשימתו המעשית הייתה "לייצא את המהפכה האסלאמית".


שאטרי הופקד על שיקומו הצבאי של חיזבאללה לאחר המלחמה ב-2006 (צילום: AP) (צילום: AP)
שאטרי הופקד על שיקומו הצבאי של חיזבאללה לאחר המלחמה ב-2006(צילום: AP)

 

 (צילום מסך מתוך mashreghnews.ir) (צילום מסך מתוך mashreghnews.ir)
(צילום מסך מתוך mashreghnews.ir)

 

במותו, כך נטען, הוא נהפך למפקד הבכיר ביותר במשמרות המהפכה שנהרג

 בתקיפה מחוץ לאיראן. הוא נשלח ללבנון לאחר מלחמת לבנון השנייה, ומטרת שליחתו הייתה לשקם את התשתית המבצעית של חיזבאללה. תחת שמו המחתרתי, נטען בעיתון, הוא שימש בגלוי נציגו של אחמדינג'אד בלבנון, שמטרתו המוצהרת הייתה "לשקם את דרום לבנון".

 

בעיתון גם נטען כי הממשל האמריקני הכניס את שאטרי לרשימה השחורה שלו של האישים שיש להפעיל נגדם הסנקציות המוטלות על בכירי המשטר האיראני, אולם תחת שמו המחתרתי.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

לשאטרי היו כמה משימות בלבנון, על פי הדיווח. הוא קיבל תקציב שהגיע ל-200 מיליון דולר בשנה, והיה אמון על שיקום מאגר הנשק של חזבאללה, בנוסף לשיקום משגרי הטילים שאיבד הארגון במהלך מלחמת לבנון השנייה. משימה שנייה שהייתה לשאטרי הייתה לפעול בשקידה על מיזם מגורים גדול. במהלך שמונה השנים האחרונות הוא סייע בהקמת בתי מגורים חדשים ללא פחות מ-600 משפחות שיעיות.

 

משימה נוספת של שאטרי הייתה לחלק את הכספים האיראניים למנהיגים פוליטיים, חברי פרלמנט, אנשי תקשורת ואישי ציבור בלבנון. בנוסף, נטען כי מתוקף היותו נציג של משמרות המהפכה בלבנון הוא היה חבר השותף להנהגה המרכזית של חיזבאללה, והיה שותף להתוויית המדיניות של הארגון.

 

"איראן שולטת בסוריה", אמר רה"מ שערק חיג'אב (צילום:  SANA ,EPA) (צילום:  SANA ,EPA)
"איראן שולטת בסוריה", אמר רה"מ שערק חיג'אב(צילום: SANA ,EPA)

 

שאטרי גם מילא תפקיד פעיל בסיוע למשטר הסורי המדמם בשנתיים האחרונות. בכתבה נאמר כי סייע לגייס יחידות מיוחדות ולאמן אותן ללחימה. בנוסף, גייס כ-400 לוחמים של משמרות המהפכה כדי לפעול יחד עם לוחמי חזבאללה. בהקשר הסורי שאטרי, כך נטען, היה גם אמון להבטיח שלחיל הים של משמרות המהפכה תהיה זכות לעגון בנמל הסורי בטרטוס - היכן שאיראן, כך דווח, בונה מתקנים צבאיים ואזרחיים.

 

חיזוק לדברים על מעורבותו של שאטרי בסוריה, הגיע מכיוון ריאד חיג'אב, ראש ממשלת סוריה שערק, שאמר הבוקר (יום ו') בראיון לרשת "אל-ערבייה" שבשאר אסד לא יעזוב את תפקידו בדרכי נועם, ואמר כי איראן היא זו ששולטת בסוריה כיום.

 

ישראל חיסלה או המורדים?

נסיבות מותו של שאטרי עדיין מעורפלות. על פי הדיווחים בלבנון ובאיראן, הוא נהרג בעת שחזר מדמשק ללבנון במארב של "חמושים", שם נרדף למורדים הסורים. ב-"א-שרק אל-אווסט" טענו כי הוא היה בדמשק בביקור שארך שבוע. במסגרתו ערך התייעצויות עם בכירי צבא בסוריה. המורדים מצדם, בניגוד למצופה, אינם נוטלים אחריות על ההתנקשות בבכיר האיראני.

  

דובר של חטיבת "סיף א-שאם" בצבא המורדים בדמשק אמר לכתבה כי גדודי צבא סוריה החופשי לא ביצעו ביומיים האחרונים פעולה כלשהי שפגעה באישיות איראנית.

 

דובר הפיקוד המשותף של המורדים, פהד אל-מסרי, אמר כי הבכיר האיראני נהרג בתקיפה הישראלית, לכאורה, לפני כשבועיים באזור ג'מראיה שליד דמשק, היכן שלפי דיווחים זרים תקפה ישראל מהאוויר. לטענת הדובר, הגורם הבכיר שהה בסוריה כדי לפקח על העברות טילים ונשק ללבנון. 

 

Read this story in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך מתוך mashreghnews.ir
200 מיליון דולר בידיו. שאטרי
צילום מסך מתוך mashreghnews.ir
לטענת המורדים, כאן חוסל שאטרי
מפה: Google Maps
מומלצים