שתף קטע נבחר

אירוע נדיר: אסטרואיד חלף ליד כדור הארץ

לאחר האירוע ברוסיה, עוד אירוע אסטרונומי נדיר בשמי הלילה: גוף שמיימי בגודל 50 מטר בקרבה יחסית לכדור הארץ. באיזור השעה 9 הוא חלף מעל ישראל. בזמן המעבר בוצעו עליו בדיקות באמצעות מכ"מ

האסטרואיד 2012DA14 עבר ליד כדור הארץ. הוא חלף במרחק של יותר מ-27 אלף ק"מ מאיתנו בשיא קרבתו אלינו וכעת הולך ומתרחק לחלל. קצת לאחר השעה 21:00 הוא זרח ממש מעלינו מאיזור קבוצת הכוכבים בתולה לכיוון כוכב הצפון. את האסטרואיד לא היה ניתן לראות בעין בלתי מזוינת, והיה קשה להבחין בפרטים כלשהם על פניו גם בטלסקופים הגדולים ביותר. 

 

 

גודלו של האסטרואיד כ-45 מטרים והוא גדול אך במעט מהסף התחתון של אסטרואידים שאנו יכולים כיום לגלות כאשר הם במרחק יחסית גדול מכדור הארץ. לכן, כאשר יש אסטרואידים קטנים יותר אין לנו כרגע האמצעים לגלותם בטרם יפגעו בכדור הארץ, אם הם מצויים במסלול התנגשות. מאידך מכיוון שהם קטנים, הנזק שהם גורמים לו אינו גדול יותר ממה שראינו אתמול ברוסיה.

  

בעת מעבר האסטרואיד ביצעו האסטרונומים בדיקה באמצעות מכ"מ כדי לבדוק האם כוחות הכבידה של כדור הארץ גורמים למעין רעידות אדמה על פני האסטרואיד הקטן בעת המעבר שלו ליד כדור הארץ. דוגמה לאירוע כזה היתה בעת המעבר של השביט שומייקר לוי 9 ליד כוכב הלכת צדק לפני כשני עשורים, אז כוחות הכבידה האדירים של צדק פירקו את השביט לרסיסים רבים. כעת לא צפוי שהאסטרואיד שמבנהו קשיח יותר מזה של שביט, יתפרק, אך לימוד של הרעידות של פניו, אם תהיינה כאלה בעת המעבר, עשויות ללמדנו רות על מבנהו וטבעו.

 

צפו בשידור מנאס"א

 

 

חלק 2

 

 

חלק 3

 

 

מי אתה A14?

אסטרואיד 2012DA14 הוא גוף הנע בחלל והוא בקוטר של כ-45 מטרים. בנקודה הקרובה ביותר שלו הוא היה במרחק של כ-27 אלף ק"מ מפני כדור הארץ. מרחק שהוא היטב מחוץ לאטמוספירה אך קרוב מאוד ללווינים המקיפים את כדור הארץ במרחק 35 אלף ק"מ. האסטרואיד התגלה על ידי La Sagra Sky Survey, שאותו מפעיל המצפה האסטרונומי במיורקה שבספרד, ב-23.2.2012. האסטרואיד היה במרחב של כ-4.3 מיליון קילומטר בזמן הגילוי.

 

אימה ברוסיה

על פי האתר הרשמי של נאסא, מעבר האסטרואיד 2012DA14 אינו קשור לאירוע של פגיעת המטאוריט מוקדם יותר ברוסיה, ומסלולו היה שונה משמעותית מ-2012DA14. מניתוח ראשוני של הסרטים ושל העדויות באשר לפגיעה שם, עולה כי גודלו של העצם אינו עולה על מטרים ספורים וכי הוא התרסק בעת כניסתו לאטמוספרה לשברים רבים, כאשר הגדול או הגדולים שבהם יצרו גל הדף חזק בעת כניסתם לאטמוספרה וזה הגורם העיקרי למאות הפצועים, שנפגעו בעיקר מרסיסים ומזכוכיות שהתנפצו.

 

 

מידע נוסף על ההתקבצויות בין כוכבי הלכת וכן מפת כוכבים מסתובבת להורדה ואת ספר השנה האסטרונומי לשנת 2013, הכולל את כל האירועים האסטרונומיים לשנת 2013 אפשר למצוא בלוח השנה האסטרונומי לשמי ישראל .

 

ד"ר יגאל פת-אל, קוסמוס טלסקופים , יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה, מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים ומנהל פורום אסטרונומיה ב-ynet. סיוע בהכנת הכתבה: שחר שושן ואביב מזרחי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז ארליכמן
יגאל פת-אל - קוסמוס טלסקופים
 האגדוה הישראלית לאסטרונומיה
קוסמוס
מומלצים