שתף קטע נבחר

צילום: EPA

כבל: גורמי ביטחון בכירים לחצו שלא אדבר על X

בסטטוס בפייסבוק מספר ח"כ איתן כבל שלאחר שנודע לו בסוף 2010 על התאבדות האסיר X, ביקש הסברים, אבל בכירים במערכת הביטחון ביקשו ממנו "לוותר על התשובות". הוא קורא לחקור את הפרשה באמצעות גורם חיצוני ובלתי תלוי

פרשת האסיר X, שפוצצה השבוע בתחקיר רשת ABC האוסטרלית, התגלגלה במערכת הפוליטית כבר לאחר מותו של בן זיגייר בכלא איילון. נוסף לח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) שפנה בשעתו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מגלה הערב (שבת) ח"כ איתן כבל ממפלגת העבודה שדרש הסברים אך בכירים במערכת הביטחון ביקשו ממנו "לוותר על קבלת התשובות".

 

בסטטוס שהעלה בדף הפייסבוק שלו, כתב כבל: "עד היום לא התבטאתי בפרשת האסיר X, אבל היום החלטתי לחשוף בפניכם בפעם הראשונה כיצד התגלגל סיפור עגום זה לפתחי כבר לפני יותר משנתיים".  הוא סיפר שקיבל מחברו כתבה שפורסמה בנושא והתבקש להגיש שאילתה בעניין, "הסיפור נשמע מעניין ובעקבות כך שלחתי שאילתה ישירה לשר לביטחון הפנים, המופקד על שירות בתי הסוהר".

 

כבל מספר כי למרות פרק זמן שחלף ולמרות לחצים שהפעיל לא התקבלה כל תשובה לפניותיו. "כעבור זמן ולאחר שהגברתי את לחציי על המערכת לקבל תשובות, קיבלתי באופן לא שגרתי פנייה מגורמים ביטחוניים בכירים ביותר לוותר על קבלת התשובה לשאלותיי. לטענת גורמים אלה, פרסום הנושא או התעסקות בו עלולים לגרום נזק כבד ובל ישוער הן למערכת הביטחון והן ליחסי החוץ של ישראל".

 

הוא הודה שהיה קשה לו לקבל את התשובה הזו שסתמה את הגולל על השאילתה וגם מנעה כל אפשרות לחשוף את הסיפור. לבסוף הודיע לאותם גורמים ביטחוניים שהוא מוותר על קבלת התשובות. הוא מציין שבדיעבד אינו מצטער על האופן שבו נהג, אך בעתיד אולי ינהג אחרת. לדבריו, פעל כך "בגלל אהבת העם והמולדת" ובשל הבנתו ש"יש גם מקרים שבהם ביטחון המדינה גובר על זכותי ועל זכות הציבור לדעת. אני לא אדם שמקבל אוטומטית כל תפישה של מערכת הביטחון, אך גם אינו קופץ באופן אוטומטי ויוצא נגד המערכת".

 

עם חשיפת הפרשה, קורא כבל לחקור ולבדוק אותה על-ידי גורם חיצוני בלתי תלוי, "כי אסור בשום פנים ואופן שתתקבע בחברה הישראלית התפישה שהמערכת עושה מעשים חמורים שיכולים להגיע עד העלמת אנשים". הוא אומר כי הפרשה הנוכחית חייבת להוביל ל"טלטלה מערכתית בכל זרועות הביטחון שלצערי, למרות שמשרתים בהן הטובים ביותר, הרי שבכל הנוגע לתפישת המרחב התקשורתי מתגלה שמרנות או בורות או שניהם גם יחד. בחורינו אולי לא שמו לב אך העולם השתנה ומשתנה באופן קיצוני והרשתות החברתיות עושות שמות בכל הנוגע לשמירת מידע ולחשיפתו".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן זיגייר
איתן כבל
צילום: עופר עמרם
מומלצים