שתף קטע נבחר

הוזלה במחירי דירות יד שנייה: 7% ירידה בת"א

מתווכים: מתחילת השנה נרשמו ירידות מחירים של עד 7% בדירות יד שנייה. בת"א המחירים ירדו עד 7%, בפ"ת ב-6% ובהרצליה ב-4%. "הקונים מחכים לצעדי הממשלה החדשה"

הנה הבשורה שעשרות אלפים ציפו לה: מחירי דירות יד שנייה סוף-סוף יורדים, ובמקומות מסוימים גם בצורה דרסטית. נתוני לוי יצחק, winwin,‬ רשתות התיווך ואיגוד שמאי המקרקעין מעידים על השינוי המסתמן: אחרי ארבע שנות בועה, הירידה כבר כאן.

 

 

לטענת מומחי הנדל"ן, לירידת המחירים אחראי בעיקר אפקט פסיכולוגי. כיום כבר לא קיימים קונים "בכל מחיר‭,"‬ שמוכנים לשלם את המחירים ההזויים שאפיינו את השנה האחרונה. "גם מוכרי דירות יד שנייה מפנימים בהדרגה את המצב החדש, שלפיו קיים פער גדול יותר מבעבר בין המחיר שהם מבקשים על הנכס למחיר שהקונים מוכנים לשלם‭,"‬ מציינת עדינה חכם, מנכ"לית רשת אנגלו סכסון.

 

הבעיה של שוק הנדל"ן, מעידים המתווכים, היא שמוכרי הדירות דורשים מחירים לא ריאליים. "הירידות התחילו בחודשים האחרונים, כשגם משפרי הדיור מתקשים לעמוד במחיר השוק ולא יכולים לעמוד בפערים בין מחיר הדירה הנמכרת לדירה הנרכשת, ואז מתחיל סוג של קיפאון‭,"‬ מוסיף לוי יצחק, עורך מחירון השוק.

 

הנתונים הללו נכונים לשני החודשים הראשונים של ‭.2013‬ לעומת זאת, לפי מדד מחירי הדירות שפירסמה בסוף השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מחירי הדירות עלו בחודש דצמבר האחרון ב־‭1%‬ ובמהלך כל שנת 2012 ב־‭.6.7%‬ מחיר דירה ממוצעת בישראל עומד כיום על ‭1.146‬ מיליון שקל.

 

אבל גם לפי נתוני הלמ"ס העלייה במחירי הדיור משתנה מאזור לאזור. בעוד שבמחוז תל־אביב חלה ירידת מחירים של ‭5.4%‬ בממוצע ‭12.7%)‬ בתל-אביב עצמה‭,(‬ במחוז השרון ירדו המחירים ב־‭2.5%‬ ובמחוז חיפה ב־‭,0.5%‬ במחוזות אחרים, בעיקר בפריפריה, נצפתה ברבעון האחרון של 2012 דווקא עלייה. כך למשל בירושלים נרשמה עלייה של ‭,0.5%‬ בגוש דן עלו המחירים ב־‭,3.4%‬ במחוז הצפון ב־‭,3.5%‬ בקריות ב־‭,4.2%‬ במחוז הדרום ב־‭1.8%‬ ובמחוז ירושלים ב־‭.1.3%‬

 

אז האם יש עלייה או ירידה? הלמ"ס, יש לזכור, לוקחת את כל העסקאות בשוק ומשקללת אותן. הדירות החדשות אכן רשמו תיקון כלפי מעלה, לאחר שבחודשים האחרונים נרשמה במחירי דירות אלו ירידה של ‭.10%‬ מצד שני, מנתוני לשכת השמאים עולה תמונה של קיפאון בשוק יד שנייה וירידה במחירי הדירות, בעיקר בגלל הציפייה לפעולותיה של הממשלה החדשה בשוק הנדל"ן.

 

בכמה ירדו המחירים?

בדקנו מספר מוקדים שבהם הירידה בולטת במיוחד.

 

תל-אביב: מכה קשה במיוחד ספגו המשקיעים בדרום ת"א: – ירידה של ‭5%‬ עד ‭7%‬ בשכונות הדרומיות, למעט פלורנטין ויפו.

 

פתח תקווה: דירות בבניינים ישנים נמכרות ב־‭6%‬ פחות בהשוואה לדצמבר האחרון. גם בדירות חדשות מסתמנת ירידת מחירים של ‭1%‬־‭.2%‬

 

נתניה: ירידת מחירים של ‭2%‬ בדירות יד שנייה ברוב השכונות. גם דירות 5 חדרים חדשות נמכרות בפשרה של ‭2%‬־‭.3%‬

 

מודיעין: ירידת מחירים של ‭2.5%‬ בהשוואה לדצמבר, אפילו בצמודי הקרקע ובדירות הגן המבוקשים.

 

כפר סבא: ירידה של ‭2.5%‬ בממוצע בכל השכונות בעיר. דירות 3 חדרים בבניינים ותיקים נמכרות ב־‭4%‬ פחות מאשר בדצמבר.

 

הרצליה: מחירי דירות בנות 3־4 חדרים ירדו ב־‭3%‬ עד ‭.4%‬

 

אשדוד: ירידת מחירים בדירות בשווי של מעל מיליון שקל, בעיקר 5 חדרים וצמודי קרקע, ולא בדירות הקטנות.

 

חולון: האטה משמעותית במכירת דירות יד שנייה וחדשות, באזורים יקרים כמו "ח־300" וקריית רבין.

 

טבריה: מספר עסקאות קטן וירידת מחירים של ‭4%‬ בכל חלקי העיר.

 

צפת: ירידה של ‭3%‬ בממוצע.

  

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
דירה למכירה. ירידה מסוימת גם במחירי הדירות החדשות
צילום: עומר הכהן
מומלצים