שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האו"ם: לוחמים זרים גורמים להקצנה בסוריה
  חוקרים מטעם האו"ם ערכו במשך חצי שנה 445 ראיונות עם קורבנות מלחמת האזרחים בסוריה. הם קובעים כי ההקצנה והעדתיות במדינה גוברות בשל נוכחות לוחמים זרים והזרמת נשק מבחוץ. "הגיע הזמן לפנות לבית הדין הבינ"ל"

  בזמן שהטבח בסוריה נמשך, ממשיך האו"ם "לרשום דו"חות". דו"ח חדש מטעם ועדת חוקרים עצמאית של הארגון מזהה "סורים בעמדות הנהגה" כמי שאחראים לפשעי מלחמה. חוקריו קוראים למועצת הביטחון של האו"ם להפנות את הטיפול בסוריה לבית הדין הפלילי הבינלאומי. הם מאשימים גם את המורדים בפשעי מלחמה, אך לא באותו היקף. הם לא נקבו בשמו של השליט בשאר אסד.

   

  עוד על המעורבות הזרה בסוריה:

  המורדים: "אלף לוחמי חיזבאללה פלשו"

  "איראן בונה כוח בסוריה למקרה שאסד ייפול"

  • קלינטון הציעה לחמש את המורדים, אובמה שלל

  האופוזיציה: כמעט 5,000 הרוגים בינואר

   

  מורדים בפרברי דמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מורדים בפרברי דמשק(צילום: רויטרס)

   

  ילד מראה ציפור שנפצעה בהפצצה בחלב (צילום: AP) (צילום: AP)
  ילד מראה ציפור שנפצעה בהפצצה בחלב(צילום: AP)


  הוועדה מזהירה גם ששני הצדדים במלחמת האזרחים בסוריה עוברים תהליך של הקצנה וכי המצב כולו מתאפיין בעדתיות גוברת. בין היתר נובעת ההקצנה מנוכחותם הגוברת של לוחמים זרים, אם כי זאת עדיין מצומצמת. הוועדה קבעה כי גם זרימת נשק לתוך סוריה היא גורם להחרפה וקראה לקהילה הבינלאומית לפעול למניעתה.

   

  פשעי המלחמה משני הצדדים כוללים הרג ועינויים והטלת אימה על אוכלוסייה אזרחית. הדו"ח מתאר את ששת החודשים שקדמו לאמצע יוני ומסתמך על 445 ראיונות עם קורבנות. חברי הוועדה לא הורשו להיכנס לתחומי סוריה וקיימו את השיחות מחוץ למדינה, שכבר שנתיים שקועה במלחמת אזרחים.

   

  הרג שיטתי, נרחב וידוע

  הוועדה, בראשות הברזילאי פול פיניירו, קראה למועצת הביטחון "לפעול בדחיפות כדי להבטיח נטילת אחריות", בין היתר באמצעות פנייה לבית הדין הפלילי הבינלאומי, שדן בפשעי מלחמה.

   

  "בית הדין הוא המוסד המתאים למאבק בהתחמקות מעונש בסוריה. באמצעות המבנה המבוסס והמוכר שלו הוא יוכל לפתוח בחקירה מיידית נגד האחראים לפשעים החמורים בסוריה", נכתב בדו"ח בן 131 העמודים.

   

  מורדים ליד חלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מורדים ליד חלב(צילום: רויטרס)

  מורד צולף מחלון בית בפרבר של דמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מורד צולף מחלון בית בפרבר של דמשק(צילום: רויטרס)

  מורד נפגע מירי בפרבר של דמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מורד נפגע מירי בפרבר של דמשק(צילום: רויטרס)

   

  לדברי המחברים, הדו"ח מציין אנשים ספציפיים "בעמדות הנהגה" שאחראים לפשע, "לצד מי שביצעו את המעשים בפועל".

   

  בין פשעי כוחות המשטר מנו חברי הוועדה הוצאות להורג ללא משפט. ההרג הזה מהווה לדבריהם רצח שיטתי שבוצע כחלק ממתקפה רחבה על אוכלוסייה אזרחית. הידיעה על הרג שיטתי שכזה הופכת אותו לפשע מלחמה. כוחות הצבא שמו להם למטרה לפגוע למשל בתורים מחוץ למאפיות לחם ובתהלוכות בהלוויות.

   

  "הכוחות הסורים יישמו אסטרטגיה שמשתמשת בהפצצות ובאש צלפים כדי להרוג,

  לפצוע, להטיל מום ולהלך אימים על האוכלוסייה האזרחית באזורים שעליהם השתמשו הכוחות החמושים הפועלים נגד הממשלה", נכתב בדו"ח.

   

  הוועדה אמרה כי ההפרות מצד המורדים "לא מגיעות לאינטנסיביות ולהיקף של אלו שמבצעים כוחות הממשלה והמיליציה הקשורה אליהם", אך מאשימה אותם בסיכון אוכלוסייה אזרחית על ידי מיקום מטרות צבאיות בתוכה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סורית שהשתקמה מניתוח אחרי שנפגעה בהפצצה על ביתה
  צילום: AFP
  אסד. לא הואשם ישירות
  צילום: SANA ,EPA
  מומלצים