שתף קטע נבחר

ביקורת בליכוד: "לבני תבלום ותסכל חקיקה ימנית"

בכירים במפלגה מוחים על צירוף התנועה לקואליציה תמורת ניהול המו"מ המדיני ותיק המשפטים. הבית היהודי: "זה יקשה על כניסתנו. חיכינו לתשובות, ונתניהו סגר עם לבני". דרעי לוחץ על העבודה: "עם ישראל צריך את שלי באוצר"

ההסכם הקואליציוני הראשון שנחתם אתמול (ג') והעניק לציפי לבני תמורה נדיבה בעבור כניסתה לממשלה, עורר תסיסה רבה בליכוד  - והעלה את השאלה מי המצטרפת הבאה. חברי כנסת ממפלגתו של בנימין נתניהו הביעו חשש שאם התנועה תקבל גם את ועדת השרים לענייני חקיקה, היא תסכל כל יוזמה בעלת אופי ימני. בשיחות עם ynet הם תקפו את ראש הממשלה על כך ששריין לה את הובלת התהליך המדיני העתידי, חרף הבטחתו בעבר שלא תהיה לה נגיעה למו"מ. גם בבית היהודי מחו על כך שנתניהו בחר דווקא בלבני להיות המצטרפת הראשונה לקואליציה.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

"הפקדת המשא ומתן בידי מי שניהלה משא ומתן על חלוקת ירושלים ומי שאחראית לתוכנית ההתנתקות, תקשה על הבית היהודי בבואנו לדון במשא ומתן הקואליציוני", אמרו גורמים במפלגתו של נפתלי בנט. "בזמן שאנחנו הצגנו את עמדותינו בנושאי ההתיישבות וחיכינו לתשובות מהליכוד, כנראה נתניהו היה עסוק בסגירת עמדות מדיניות עם לבני ועמיר פרץ". בסביבת בנט הוסיפו: "זה יקשה על כניסתנו, זה לא נראה טוב. נתניהו הולך נגד מה שהציבור הצביע".

 

גם ביש עתיד המשיכו להציג חזית אחידה עם הבית היהודי. "אם ניכנס, ניכנס 31 אצבעות", אמרו מקורבי יו"ר המפלגה יאיר לפיד, כרמז לכך שהסיעה שבה 19 חברים מתואמת לחלוטין בנושא זה עם הבית היהודי שלה 12 ח"כים. "אם יקבלו את הדרישות שלנו נצטרף. אם לא, אז לא".

 

בליכוד הדגישו שנתניהו יעמוד בראש צוות השרים שיעסוק בתהליך המדיני, וגורמים במפלגה אמרו כי בבית היהודי "יכולים לבוא בטענות רק לעצמם". לדבריהם, "בפני הבית היהודי הונחה הצעה להיות השותפה הראשונה שתיכנס לממשלה. בינתיים הבית היהודי מפרה את הבטחתה לבוחר ובמקום להיכנס לממשלה בראשות נתניהו כפי שהבטיחה ולהעניק רוב בממשלה למחנה הלאומי היא נצמדת ליש עתיד, שהעומד בראשה יאיר לפיד תמך נמרצות בהתנתקות".

 

בזמן שצמרת הליכוד צפופה ממילא, והציפייה לתיקים ולתפקידים גדולה, הביעו ח"כים מהמפלגה פליאה על התמורה הגדולה שקיבלה לבני, אשר מביאה לקואליציה שישה חברים בלבד. אחד מהם אמר: "אם לקחו לשר בכיר כמו גלעד ארדן את התיק שלו ואת התיק שאמור היה להיות לו (הגנת הסביבה והמשפטים, מ"א), זה אומר עד כמה מצבנו עגום".

 

"אולי נתניהו מאמין ששוב לבני לא תעשה כלום"

בכירים בליכוד אמרו שהפקדת תיק המשפטים וועדת השרים לענייני חקיקה בידי לבני עלולה לשתק את הכנסת הבאה בכל הנוגע לעקרונות שמייצג הליכוד. "עם מסירת תיק המשפטים, הליכוד גם מסר למעשה את המפתח לכל החקיקה בכנסת לידיה של סיעת קואליציה קטנה", אמר ח"כ בכיר. "אולי נתניהו בונה על כך שהיא לא תעשה כלום במשרד, כמו שהיה בעבר כשכיהנה בו, אבל די בכך שהיא תבלום יוזמות שלנו והעסק יסתבך".

  

לבני ונתניהו. "מצבנו עגום", אמרו בליכוד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבני ונתניהו. "מצבנו עגום", אמרו בליכוד(צילום: גיל יוחנן)

 

לטענת אותו בכיר, ההסכם עם לבני מחייב להשאיר בליכוד לפחות את ועדת הכנסת ואת ועדת חוקה, חוק ומשפט - כדי לאזן את המצב שנוצר, "וכדי להשאיר בידי מפלגת השלטון יכולת להשפיע על הנעשה בכנסת הבאה". שר מהליכוד הוסיף: "מוזר מאוד מה שלבני קיבלה. מילא תיק המשפטים, שגם הוא לא נוח לנו, אבל ניהול המו"מ הוא דבר שקשה מאוד לעיכול. היא באה ממקום אחר לגמרי מאיתנו. לא ברור איך אפשר להפקיד בידיה דבר כל כך רגיש".

 

במסגרת ההסכם בין הליכוד-ביתנו לבין התנועה, תכהן לבני כשרת המשפטים ובמקביל תעמוד בראש צוות המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים. חבר נוסף בסיעה, ככל הנראה עמיר פרץ ובסבירות נמוכה יותר עמרם מצנע, ישמש השר להגנת הסביבה. אחרי התנועה, הבאה בתור להצטרף לממשלה צפויה להיות ש"ס.

 

בכירים המקורבים לנושא אמרו מוקדם יותר כי ש"ס אמורה להכריע ביממה הקרובה אם לקבל את המתווה המתוקן לשוויון בנטל, ואם תיתן תשובה חיובית - ייחתם ההסכם בין המפלגות. ח"כ אריה דרעי שוחח אמש עם לבני ובירך אותה על הצטרפותה לממשלת נתניהו. לבני הודתה על הברכות ואמרה שהיא מצפה שש"ס תחתום גם היא על הסכם בימים הקרובים. "לבני בוודאי תתרום רבות מניסיונה למען האתגרים העומדים לפנינו", אמר דרעי. "מדינת ישראל זקוקה היום לממשלה שתאחד בין חלקי העם ולא תגרום למחלוקות ולשיח של פסילת האחר".

 

"דרעי הופך כל אבן כדי שהעבודה תיכנס"

אחרי צירופה של לבני, הכדור עובר שוב למגרש של מפלגת העבודה. לצד המגעים המתקדמים עם הליכוד-ביתנו, דרעי מנהל בימים האחרונים גם סדרת פגישות עם בכירים במפלגת העבודה בניסיון לשכנע אותם לחבור לממשלת נתניהו. היום הגיע דרעי לבית ההסתדרות לפגישה שארכה שלוש שעות עם עופר עיני, אחד האנשים החזקים במרכז העבודה. מקורביו של דרעי ציינו בסיומה כי הפגישה הייתה טובה מאוד. "אריה מנהל מגעים אינטנסיביים מול לשכת ראש הממשלה ומול אנשי יחימוביץ'", אישר גורם המקורב למספר 2 ברשימת ש"ס.

 

יחימוביץ'. גם דרעי לוחץ עליה (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
יחימוביץ'. גם דרעי לוחץ עליה(צילום: אוהד צויגנברג )

 

לדבריו, דרעי "הופך כל אבן שאפשר כדי להתיר את הפלונטר ולאפשר את כניסת העבודה לקואליציה". דרעי אף הצהיר בשיחות סגורות בימים האחרונים כי "עם ישראל צריך את שלי כשרת אוצר. זה משרת גם את המטרות שלנו כתנועה הדואגת למי שאין להם". אנשיו של דרעי הבהירו כי גם היום הוא ימשיך בשיחות ובפגישות במטרה להכשיר את מרכז העבודה לקראת החלטה אפשרית על כניסה לממשלת נתניהו, בניגוד להבטחותיה הנחרצות של היו"ר יחימוביץ'. 

 

פרט לדרעי, גם גורמים נוספים פועלים מול בכירים בעבודה כדי לשכנע אותם להצטרף לממשלה. מינויה של לבני לאחראית על המשא ומתן אמור לסייע לעבודה להצטרף. ח"כ בנימין (פואד) בן-אליעזר הביע בעבר התנגדות להצטרפות לממשלה, ואמר כי אינו סומך על נתניהו בקידום הנושא המדיני, אלא שעם מינויה של לבני כאחראית על המשא ומתן סוגיה זו עשויה לרדת מן הפרק, ולגרום לבן אליעזר להסיר את התנגדותו לכניסה לממשלה.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו עקיבא נוביק ויובל קרני, כתבי ynet ו"ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן יופי כהן
לבני. "באה ממקום אחר מאיתנו"
צילום: ערן יופי כהן
דרעי. בירך את לבני
צילום: אוהד צויגנברג
ארדן. לקחו לו את התיקים
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים