שתף קטע נבחר

לבני ונתניהו: שמים המחלוקות בצד, צריך מו"מ

הראשונה להצטרף לקואליציה של נתניהו נימקה את המהלך בחשיבות הנושא המדיני: "יש משקעים, אבל מאז הבחירות הגענו להבנות שצריך לשים את הכול בצד". נתניהו על שרת המשפטים החדשה שלו: "ציפי, גאה שפעלת באופן אחראי"

ציפי או ביבי הייתה השאלה לקראת הבחירות הקודמות, ציפי עם ביבי היא התשובה אחרי הבחירות האחרונות. במסיבת עיתונאים משותפת הערב (יום ג') הציגו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה בעבר ציפי לבני את ההסכם הקואליציוני שעליו חתמו - שהוביל לכך שהתנועה היא המפלגה הראשונה שהצטרפה לממשלת נתניהו. "המחויבות למשא ומתן הובילה לשותפות", אמרה לבני. כמו מסיבות עיתונאים קודמות של נתניהו, גם זו לא כללה שאלות ותשובות - אלא הצהרה בלבד.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

פנים אל מול פנים. נתניהו ולבני שוכחים את המחלוקות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פנים אל מול פנים. נתניהו ולבני שוכחים את המחלוקות(צילום: גיל יוחנן)

ראשון דיבר ראש הממשלה, שאמר שבעת הזו זקוקה ישראל לממשלת אחדות לאומית: "חתמנו הסכם בין הליכוד וישראל

ביתנו לבין מפלגת התנועה. מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים עצומים וחלקם חסרי תקדים. אני מבקש להבהיר שהאיומים מאיראן, סוריה וחיזבאללה אינם נעצרים לרגע וכדי לתת מענה לאיומים הללו צריכים להרכיב ממשלה רחבה ויציבה שמאחדת את העם. בנוסף למחויבות שלנו לביטחון עלינו לעשות כל מאמץ לקדם תהליך שלום עם הפלסטינים".

 

בנוגע ליריבות עם יו"ר התנועה, אמר נתניהו כי יש לשים בצד את המחלוקות להתגבר על יריבויות ישנות כדי ולשלב כוחות למען המדינה. לאחר מכן הציג את פרטי ההסכם: "לבני תהיה שרת המשפטים הבאה של מדינת ישראל, היא תהיה שותפה בכירה במאמץ לקיום מו"מ עם הפלסטינים שמטרתו להשיג שלום בין שתי מדינות לאום. נעשה זאת לפי המתווה נאום בר אילן. יוקם צוות שרים בראשותי לתהליך השלום ועל פי העקרונות שהתוותי אסמיך את לבני לשאת ולתת עם הפלסטינים". הוא סיים את דבריו כשאמר: "ציפי, אני מודה לך שהחלטת לפעול באופן אחראי והחלטת להצטרף אליי".

 

אחרו דיברה לבני ופירטה את הדרך לאיחוד הכוחות. "לפני חודשיים וחצי הקמנו עם חבריי את התנועה והתחייבנו להילחם על הסדר מדיני, גם אם זה לא ישתלם פוליטית", אמרה. "זה הוביל לשותפות של ראש הממשלה ושלי, שותפות שהבשילה לאחר שקיימנו בינינו שיחות ולאחר שניתנו בידי הסמכויות המתאימות להיות הנושאת ונותנת במטרה להגיע לסיום הסכסוך עם הפלסטינים. הנושא המדיני נמצא במרכז חיינו - זה מה שמביא את נשיא ארה"ב לכאן. הרחובות הסוערים בעולם הערבי, חמאס ששולט בעזה ומקווה להשתלט על יהודה ושומרון - כל זה עלול להביא לאובדן הזהות היהודית של מדינת ישראל".

  

לבני ונתניהו בתום מסיבת העיתונאים. המשקעים נשארו מאחור (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבני ונתניהו בתום מסיבת העיתונאים. המשקעים נשארו מאחור(צילום: גיל יוחנן)

 

גם היא ניסתה להדחיק את המחלוקות הקודמות: "לראש הממשלה ולי ניסיון רב שנים וגם משקעים שנוצרו. אני ביקרתי את

התנהלות הממשלה בארבע השנים האחרונות, אבל מאז הבחירות הגענו להבנות שצריך לשים את כל זה בצד, ליזום את התהליכים שחשובים כל כך למדינת ישראל לא רק בהסכם המדיני. אני יודעת שמערכת הבחירות עסקה בנושאים חשובים אחרים כמו שוויון בנטל, אבל כמי שמילאו את התפקידים הבכירים ביותר בישראל אנו יודעים שהטיפול בנושאים הביטחוניים-מדיניים - איראן, סוריה והפלסטינים - דחוף לא פחות".

 

על פי ההסכם, לבני תכהן כשרת המשפטים ואף תעמוד בראש צוות המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים. חבר נוסף בסיעה, ככל הנראה עמיר פרץ ובסבירות נמוכה יותר עמרם מצנע, ישמש השר להגנת הסביבה. במסגרת ההסכם הוחלט עוד כי לבני תהיה חברה בקבינט המדיני-ביטחוני המצומצם. היא תנהל את המו"מ המדיני בכפוף לראש הממשלה, ונוסחי ההסכמים עם הפלסטינים יובאו לאישור הממשלה.

 

בתקופה האחרונה התקיימו בין לבני ונתניהו שורה של מפגשים אישיים שנועדו בין היתר לחזק את הקשר ביניהם ואת יחסי האמון. אביגדור ליברמן היה מעודכן במגעים בין השניים, אולם החתימה על ההסכם נעשתה ללא ידיעת חברי סיעת התנועה וגם לא חיים רמון, שנחשב עד לא מכבר מקורב פוליטית ללבני - אבל התרחק ממנה לאחר שהתנגד להצטרפותה לממשלה.

 

על-פי ההסכם, לאחר כינון הממשלה יוקם צוות שרים לעניין תהליך השלום בראשות נתניהו ובהשתתפות שר הביטחון, שר החוץ ושרת המשפטים, שתוסמך כנושאת והנותנת עם הפלסטינים. "שרת המשפטים תתאם עם ראש הממשלה כאחראי-על וכמתווה המדיניות את המהלכים המוצעים על-ידה ותדווח לו באופן שוטף וקבוע על כל ההתפתחויות", נכתב במסמך.

 

"אם יושג הסכם הוא יובא להכרעת הממשלה והכנסת, ואם יהיה בכך צורך על פי דין, למשאל עם". עוד צוין במסמך כי שני הצדדים יקדמו חוק להגברת השוויון בנטל וכן יפעלו לביצוע תיקונים חקיקתיים בשיטת הממשל. עוד תחומי פעילות שהוזכרו בהסכם: הטיפול במצב הדיור, הורדת יוקר המחיה, חיזוק שלטון החוק בישראל ומאבק בגילויי גזענות על כלל צורותיה. הסכם נתניהו-לבני נחתם בזמן שראש הממשלה מנסה לפרק את הברית בין יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לבין יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו לבני במסיבת העיתונאים. "הגענו להבנות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים