שתף קטע נבחר

בנט: "לא אתפשר, גם אם נלך שוב לבחירות"

ההסכם עם לבני לא פורר את ציר בנט-לפיד. ראשי יש עתיד והבית היהודי מציגים חזית אחידה ומבהירים: "אנחנו לא בפנים". בסביבתו של נתניהו מגיבים במתקפת נגד: "התנהגות בנט ילדותית, שלא לומר טיפשית". מי ימצמץ ראשון?

זה היה הניסיון הממשי הראשון של בנימין נתניהו לסדוק את השותפות שעושה לו חיים קשים בדרך להרכבת קואליציה - וכרגע נראה שניסיון זה כשל. גם אחרי ההכרזה על הסכם קואליציוני עם ציפי לבני, ציר לפיד-בנט מסרב להתרופף. "נתניהו אמנם ניסה להלחיץ את יאיר לפיד ונפתלי בנט באמצעות לבני, אבל הם לא מתרגשים", אמרו אתמול (ד') מקורבי בנט. "נתניהו יודע את מה שיודע כל תלמיד כיתה ב' בחשבון: גם עם לבני, שאול מופז והחרדים יש לו לכל היותר 57 מנדטים - ועם זה הוא לא יכול להרכיב קואליציה".

 

 

ראשי יש עתיד והבית היהודי הציגו אתמול חזית אחידה ואמרו בשיחות שונות: "אנחנו לא בפנים". בנט אף אמר בשיחות

סגורות דברים ברורים יותר: "לא אתפשר, גם אם נלך שוב לבחירות. לתת ללבני לנהל את המשא ומתן המדיני זו הפקרות". בנט הבהיר בדבריו כי על אף צירוף לבני לקואליציה, הברית עם לפיד חזקה מתמיד. בנאומו בוועידת הבית היהודי אמש אמר: "האם נחזק את ארץ ישראל ובירתנו ירושלים או נפקיד את המשא ומתן בידי מי שכבר הציעה לחלק את ירושלים וויתרה על אריאל?"

 

ההצהרות הנחרצות של יו"ר הבית היהודי סימנו את האות בסביבת נתניהו למתקפה נגדית. "ההתנהגות של בנט ילדותית, שלא לומר טיפשית", אמר אתמול אחד ממקורביו. "הרי איך בנט יכול לומר שכניסתה של לבני תקשה עליו את ההצטרפות לממשלה, אם בעל הברית שלו הוא יאיר לפיד, שתמך בהתנתקות ותובע לחדש את התהליך המדיני? מה ההבדל בין לבני ללפיד?"

 

יחד עם זאת, גורם בצוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו אמר אמש כי למרות משבר האמון החריף בין נתניהו לבנט, ממשיכים צוותי המשא ומתן לנהל מגעים "על אש קטנה". לדבריו, פריצת דרך אפשרית רק אם השניים ייפגשו.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

במקביל מנסה נתניהו לצרף את קדימה של שאול מופז, שמערים קשיים בגלל מתווה קנדל לשוויון בנטל, ואת החרדים שמערימים קשיים בגלל אותו מתווה - אך מהסיבה ההפוכה. בשיחות סגורות אמר מופז, שנפגש אתמול עם נתניהו במשך כשעתיים, כי דרכו לממשלה עוד ארוכה. "אני קרוב יותר לציר לפיד-בנט, מאשר להצטרפות לממשלה", טען. מקורביו הכחישו פרסומים שלפיהם כבר הוגשה לו הצעה לתפקיד שר: "הנושא כלל לא עלה בפגישה. הטענה שאנחנו הבאים בתור להיכנס לממשלה היא ספין של אנשי נתניהו".

 

בצוות המשא ומתן של הליכוד השלימו עם העובדה שראש הממשלה ייאלץ להגיע ביום חמישי הבא לנשיא המדינה בעודו מקרטע עם 57 ח"כים, כדי לבקש ארכה נוספת של שבועיים. במפלגה כבר יש מי שמשמיע ביקורת. "נתניהו אומר שהוא פועל להקמת ממשלה רחבה ככל שניתן, אבל בינתיים אין לו אפילו ממשלה צרה", אמר בכיר בסיעה. "נכון שנפתלי בנט מתנהג כמו שיכור כוח, אבל גם נתניהו - בהשפעת רעייתו שרה - מלבה את האש".

 

גורמים בליכוד אמרו אתמול כי נתניהו עשוי להקים ממשלה "עם המכנה המשותף הכי קטן". גורם במפלגה הבהיר אתמול כי בסביבת ראש הממשלה מתכוננים אפילו לתסריט הגרוע ביותר מבחינתו: התקפלות ברגע האחרון בפני בנט או לפיד, אם יתברר בעוד שבועיים כי הקואליציה המתרקמת נקלעה למבוי סתום.

 

הבעיה המרכזית שאותה מנסה כעת לפתור נתניהו היא איך להכניס את לפיד לקואליציה - במקרה שבו כבר נחתם הסכם עם החרדים. נתניהו טוען עדיין כי אין לו כוונה להקים קואליציה ללא המפלגות החרדיות, אולם במקרה שבו הוא לא יצליח לפרק את ציר לפיד-בנט או לצרף את מפלגת העבודה לקואליציה, הוא ייאלץ כנראה לוותר על החרדים לטובת לפיד.

 

"נתניהו יהיה מוכן לעשות כמעשה יצחק שמיר, ולאחר שיחתום הסכמים קואליציוניים עם המפלגות החרדיות - הוא יבטל אותם", אמר בכיר בליכוד המקורב לנתניהו. "אם השניים האלה ידחקו אותו לקיר ולא תהיה לו ברירה, הוא ייפרע מהחרדים. עם כל השנאה לבנט, נתניהו בסוף גם תאב שלטון".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנט: "לתת ללבני לנהל את המו"מ המדיני זו הפקרות"
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו. בינתיים יש לו לכל היותר 57 ח"כים
צילום: רויטרס
מופז. "אנחנו קרובים יותר ללפיד-בנט מאשר לממשלה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים