שתף קטע נבחר

אין תפקיד קלאסי של עוזר ונעזר, כולם מתנדבים

"ילד עם צרכים מיוחדים פיזיים או קוגניטיבים מסוגל לעשות, להחליט ולבחור הכל - בדרך המיוחדת שלו. ילד שנמצא בכיסא גלגלים, יכול להיות מעולה במתמטיקה ויכול לעזור לי להתכונן לבגרות". תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" תיקח גם היא חלק ביום המעשים הטובים ותתנדב למען הקהילה. הצטרפו ליום מעשים טובים, זה עושה טוב

כשאני כותבת את זה, הדבר היחיד שעולה לי לראש אלו הפנים של שירה. שירה היא החברה הכי טובה שלי בעולם, היא ילדה מדהימה שלימדה אותי המון על החיים, על לא לוותר ועל חברות אמיתית. הקשר שפיתחתי עם שירה הוא קשר שאני, לא משנה כמה שאני אנסה, לא יכולה להסביר אותו במדיוק.

 

את הקשר הזה אפשר להסביר רק אם מסתכלים לה עמוק בעניים, הקשר הזה הוא חיוך, החיוך שעושה אותי הכי מאושרת בעולם. הקשר הזה הוא להחזיק איתה ידיים. הקשר הזה הוא לשיר ולצחוק, הקשר הזה הוא חברות אמיתית, חברות שאפשר לקיים גם בלי מילים, רק עם חיוך או עם מבט וחיבוק.

 

קרנבל פורים ב"כנפיים של קרמבו" - כתבתה של שלומית שרביט:

 

את שירה אני מגדירה בתור אחותי השנייה, בתור חברה שלי שמלמדת אותי כל יום שלישי דברים מדהימים. שלא מוותרת לעצמה ולא מוותרת על היכולת שלה לבחור ולהחליט. שלא מוותרת על הזכויות שלה. שירה היא החברה הכי טובה שלי, היא בנאדם שיש לי זכות ענקית להכיר.

 

שירה ואני חלק ממשהו גדול הרבה יותר, אנחנו רק חלק מקשרים של חברות ושל אהבה אמיתית. שירה ואני פעילות 'בכנפיים של קרמבו' תנועת נוער (שתמיד תהיה כזו) לילדים עם צרכים מיוחדים.

 


 

'כנפיים של קרמבו' היא תנועת נוער שאני גאה להיות חלק ממנה, היא מקום שאני מרגישה בו בבית. בקרמבו פעילים למעלה 1,500 ילדים ובני נוער שרוצים לשנות, שיכולים ויודעים ובוחרים לעשות משהו. בכנפיים של קרמבו פועלים ביחד ילדים "רגילים" ולידים עם צרכים מיוחדים - שכל אחד מהם, חלק מתנועת נוער. יש איזשהו אבסורד במשפט הזה, "ילדים עם צרכים מיוחדים" וילדים "רגילים" - משמע, ללא צרכים מיוחדים.

 

זה שלחלק מהילדים ובני הנוער בקרמבו אין צרכים מיוחדים פיזיים, לא אומר שאין להם צרכים מיוחדים משלהם. לי למשל, יש בעיות עם מתמטיקה. בשביל להתכונן לבגרות שיש לי השנה במתמטיקה אני צריכה מורה פרטית שתשב איתי ותסביר לי, גם אם זה ייקח חצי שעה, כל תרגיל ותרגיל. אני צריכה, שבצורך המיוחד שלי במתמטיקה, מישהו יהיה שם בשבילי ויעזור לי. בנושא הזה אני צריכה תמיכה ועזרה כדי להתקדם.

 

"זה שילד לא יכול לדבר, לא אומר שאין לו מה להגיד"

וזה בדיוק ככה עם הילדים "עם הצרכים המיוחדים" בקרמבו. לחניכים בקרמבו יש צרכים מיוחדיים פיזיים או קוגניטיבים. חלקם נמצאים על כיסא גלגלים, חלקם לא מסוגלים לדבר וחלקם לא מסוגלים לשמוע. וזה הצורך המיוחד שלהם, ולכם יש צורך מיוחד אחר. אבל זה שילד לא יכול לדבר, לא אומר שאין לו מה להגיד.

 

זה לא אומר שהוא לא יכול לבחור ולהחליט בשביל עצמו. בצורך המיוחד שלו, הוא צריך

עזרה. אבל זה לא אומר שהוא לא בנאדם עם רצונות וזכויות משל עצמו. הצורך המיוחד שלו רק מצריך תמיכה ועזרה מסביב, אבל זה לא מגביל אותו בשום דבר.

 

ילד עם צרכים מיוחדים פיזיים או קוגניטיבים מסוגל לעשות, להחליט ולבחור הכל - בדרך המיוחדת שלו. ילד שנמצא בכיסא גלגלים, יכול להיות מעולה במתמטיקה ויכול לעזור לי להתכונן לבגרות. ילדה שלא יכולה לדבר, יכולה להגיד לסביבה כל מה שיש לה להגיד, גם אם זה לא דרך הפה שלה. ילד עם קביים או תומכי רגליים יכול ללמוד לרקוד.

 

אני לא "מלאכית"!

בדיוק בגלל זה, 'כנפיים של קרמבו' זו ממש לא 'עבודת קודש' ובעיקר בגלל הסיבה הזו, אני מתעצבנת שאומרים לי שאני "מלאכית" לגבי הקשר שלי עם שירה. הצורך המיוחד של שירה, ושל כל שאר החניכים בקרמבו, לא מונע מהם להשתתף בפעילות חברתית אחר הצהרים. לא אמור למנוע מהם קשרים חברתיים.

 


ביום המעשים הטובים השישי - צובעים גדר בשכונה בבאר שבע

 

בדיוק כמו שאני יוצאת בצהרים עם חברות או הולכת לסרט, לחניכים עם "הצרכים המיוחדים" בקרמבו צריך להיות המקום הזה להכיר חברים, לפתח קשרים חברתיים ולהביע את עצמם. בדיוק כמו שלי יש תנועת נוער שאני יכולה להשתייך אליה, גם לחניכים בקרמבו צריכה להיות תנועת נוער.

 

וזה בדיוק מה שעושים בקרמבו, "כנפים של קרמבו" היא תנועת נוער של ילדים עם צרכים מיוחדים, חלקם פיזיים, חלקם קוגניטיביים וחלקם אחרים, היא תנועת נוער לכל דבר. עם מורלים שהחניכים והחונכים

צועקים פעם בשבוע, עם חולצות תנועה ועם מחנה קיץ. היא תנועת נוער מיוחדת, שבגלל הצורך המיוחד של חלק מהחניכים שלה, הם צריכים תמיכה.

 

לכן, על כל ילד (חניך) בקרמבו עם צרכים מיוחדים, יש שני ילדים (חונכים) שעוזרים לו להוציא את המיטב מעצמו, שמעבירים לו את הפעולה בצורה שמתאימה לו. החונכים לא עושים בשביל ולמען החניך שלהם - הם עושים הכל איתו ביחד. מפתחים חברות וקשר אמיתי ומיוחד שבו כל אחד לומד ועוזר לשני לפי הצרכים שלו.

 

'כנפיים של קרמבו' לא מוכרת על ידי משרד החינוך כתנועת נוער בישראל בגלל מספר החניכים שלה. היא מתקיימת מתרומות של אנשים טובים ומוגדרת, עם כל האירוניה, כעמותה. אז עד שקרמבו תוגדר כתנועת נוער באופן פורמלי, אנחנו מתקדמים צעד צעד. מספרים לאנשים על התנועה ועוזרים לה להמשיך להתקיים, ומוכנים להילחם בשביל הזכות הבסיסית של כל ילד וילד בישראל לחינוך בלתי פורמלי, מאמונה שלמה ואמיתית שצריך לתת מקום ומשמעות כל אדם באשר הוא.

 

בר מלינקביץ',בת 14 חניכה וחונכת ב'כנפיים של קרמבו'.

 


 

להיות מהצד הנותן ולא המקבל

ביום המעשים הטובים הקודם יצאו חניכים וחונכים מ'כנפיים של קרמבו'  לקהילה ופעלו למענה: סניף באר שבע צבע מועדוניות בשכונה סניפים רבים שתלו עציצים בצמחי מרפא ונוי, קישטו את העציצים והעבירו אותם לבתי אבות ומחלקות ילדים בבתי חולים.  גם השנה יקחו חבריה חלק ביום המעשים הטובים השביעי בפעילויות של הסניפים השונים למען הקהילה.

 

שרון טל מנהלת יום מעשים טובים, עמותת רוח טובה מספרת: "נחשפנו השנה לתופעה מבורכת שהולכת ומתרחבת, קבוצות מגופים שבמהלך השנה נתמכים במערכי מתנדבים כדוגמאת קבוצות של אקים (ילדים עם פיגור), אנוש (פגועי נפש) או 'כנפיים של קרמבו', מובילים מהלך הפוך ומבקשים להשתתף ביום מעשים טובים, הפעם מהצד התורם.

 

אנחנו ברוח טובה, לקראת יום מעשים טובים ובמהלך השנה כולה, יוצרים חיבור בין מתנדבים לארגונים ועמותות הזקוקות למתנדבים. אנחנו מאמינים שעשיית טוב היא חיובית לכל הצדדים, אין תפקיד קלאסי של עוזר ונעזר, כולם יכולים להתנדב ולעשות טוב. לצערי, דווקא ההרתמות של הקבוצות המיוחדות הללו לא תמיד מתקבלת בברכה ולפעמים אנו מתקשים למצוא דווקא עבורם מקום להתנדב.

 

כולם מוזמנים לקחת חלק ביום מעשים טובים השביעי, להירשם לפעילות, להגיע לכיכר רבין, להצטרף לפעילויות ליליות שיתקימו לראשונה השנה, או סתם לעשות מעשה טוב לשכן או לעובר ושב ברחוב".

 

  • מופע העשור של חברת סינקופה, בהשתתפות ברי סחרוף, אתניקס, מירי מסיקה, עברי לידר, ירדנה ארזי ושלומי שבן. יוקדש לילדי 'כנפיים של קרמבו'. המופע יתקיים ביום ראשון 3 במרץ 2013 בשעה 22:00, במועדון התאטרון תל אביב (שדרות ירושלים 10 ביפו). לרכישה מוקדמת של כרטיסים מוזלים: 054-2510166, 052-6649249, 052-4237526 או במייל: krembo@krembo.org.il .

 

  • בואו גם אתם לעשות קצת טוב! אלפי פרויקטים התנדבותיים ממתינים לכם ביום מעשים טובים, 5 במרס 2013. להרשמת מתנדבים יחידים לחצו כאן, התגבשתם לקבוצה ורוצים להתנדב יחד? לחצו כאן.
  • "יום מעשים טובים" בפייסבוק
  • רוצים להירשם להתנדבות במשך כל השנה, בכל מסגרת שתבחרו? מוזמנים לפנות לעמותת "רוח טובה" טלפון: 9093*

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות "כנפיים של קרמבו"
צובעים ביחד גדר
צילום: באדיבות "כנפיים של קרמבו"
צילום: באדיבות "כנפיים של קרמבו"
מתנדבים למען הקהילה
צילום: באדיבות "כנפיים של קרמבו"
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים