שתף קטע נבחר

אגד הורשעה באי סיוע לנכים - ערעורה לעליון נדחה

חברת אגד זעמה כאשר הורשעה בשבעה מקרים של אי-סיוע לנכים, טענה כי השופט שהרשיע אותה ניהל "משחק מכור", וערערה לעליון. טענותיה של אגד נדחו מכל וכל על-ידי השופט אשר גרוניס

העליון קבע: לשופט מותר לחשוב שנכים זכאים לשירות ראוי בתחבורה הציבורית. חברת אגד ספגה מהלומה משפטית כאשר נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, דחה את בקשתה לפסול שופט שהרשיע אותה בשבעה מקרים של אי-סיוע לנכים. גרוניס קיבל את עמדת משרד התחבורה, אשר טען כי שופט יכול להיות "שותף להנחה לפיה יש להעניק שירות ראוי לציבור הנכים", מבלי שהדבר יביא לפסילתו.

 

 

אגד הורשעה באוקטובר האחרון, לאחר ששופט התעבורה אברהם טננבוים קבע כי נהגיה לא סייעו כנדרש לנכים. באגד החליטו לבקש את פסילת טננבוים בטענה כי המשפט שהתנהל נגד החברה היה "משחק מכור", שכן לדבריהם השופט חרץ את דינה עוד בטרם הסתיים ההליך המשפטי.

 

אגד ביקשה לפסול את השופט, לאחר שכבר הורשעה (צילום: עידו קינן) (צילום: עידו קינן)
אגד ביקשה לפסול את השופט, לאחר שכבר הורשעה(צילום: עידו קינן)

 

השופט גרוניס דחה את טענת אגד, לפיה החליט טננבוים להרשיעה עוד לפני שמוצה ההליך המשפטי. בהחלטתו גם מתח גרוניס ביקורת חריפה על החברה, אשר הגישה את בקשתה לפסול את השופט טננבוים רק לאחר שכבר הורשעה. "בקשת (הפסילה) הוגשה רק לאחר שניתנה הכרעת דין שבה הורשעה המערערת, ודי בכך כדי לדחותה, אף מבלי לבחון את טענותיה בדבר התבטאויות בית המשפט והחלטותיו", הבהיר נשיא בית המשפט העליון.

 

לאחר פרסום החלטתו של גרוניס, יוכל כעת בית המשפט לתעבורה לקבוע את עונשה של אגד. במקרים דומים בעבר, נגזרו על החברה קנסות של עשרות אלפי שקלים לכל מקרה של אי-עמידה בתנאי רישיון, ובנוסף הוטל עליה לשלם פיצוי של אלפי שקלים לנוסעים המעורבים. עם זאת, לאחר פרסום גזר הדין תוכל אגד להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי, גם על הרשעתה וגם על העונש.

 

למה שופט רוצה לתקן את העולם?

חברת אגד ערערה לבית המשפט העליון על החלטת השופט טננבוים שלא לפסול את עצמו מדיון בעניינה - וזאת לאחר שכבר הורשעה. טננבוים הרשיע את החברה לאחר שקבע כי נהגיה לא דאגו כראוי לבטיחותם של נוסעים נכים. "איננו סבורים כי חובה על הנהג אישית לפתוח את הרמפה, להעלות את כיסא הגלגלים, ולחגור את הכיסא", הבהיר השופט. "אך האחריות היא של הנהג - ורק שלו... אם הוא נוסע כאשר לא וידא כי הנוסע עלה בשלום, יושב בבטחה וחגור כראוי, אין לו (לנהג, ש.ה) אלא להלין על עצמו".

 

באגד לא אהבו את החלטותיו של טננבוים, בלשון המעטה. זמן קצר לאחר הרשעתה, החליטה החברה לבקש מהשופט לפסול את עצמו מלדון בהליכים המתנהלים נגדה. אגד טענה כי ההליכים שהתנהלו נגדה היו בגדר "משחק מכור", שתוצאותיו ידועות מראש. לשופט טננבוים, כך טענו עורכי דינה של החברה, יש "דעה עקרונית לתיקון העולם, לפיה לא ניתן להפקיר נכים, למרות שלא קיימת הוראה חוקית המסדירה זאת".

 

השופט טננבוים דחה את בקשתה של אגד, וציין כי "גם אם קיימת לבית משפט דעה עקרונית לתיקון העולם, דעה זו כשלעצמה אינה מהווה עילה לפסילת שופט... לא ברור לי מדוע דברים שנאמרו בדבר הצורך לסייע לנכים, נתפסים כדברים הפוגעים (באגד)". יש לציין כי פרקליטות תקפו בחריפות את אגד, והגדירו את טענותיה - "(ניסיון) לדוג במים עכורים (שופט) שאולי יהיה יותר נוח לה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס
צילום: אוהד צויגנברג
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים