שתף קטע נבחר

ארה"ב: הסנאט אישר מינוי צ'אק הייגל לשר ההגנה

הדרך הייתה רצופת מהמורות, אך בסופו של דבר החליט הסנאט למנוע את העיכוב בהעברת מינויו של המועמד של אובמה. שגריר ישראל בארה"ב בירך: מחכים לעבוד עמו

צ'ק הייגל הוא שר ההגנה הבא של ארצות הברית. לאחר מהלכי השהיה ממושכים של הרפובליקנים בסנאט, אישרה הלילה (יום ד') מליאת הסנאט את מועמדותו של הייגל ברוב של 58 תומכים מול 41 מתנגדים. מוקדם יותר אמש הסיר הסנאט את האפשרות לעיכוב הליך ההצבעה לאחר ש-71 סנאטורים הצביעו בעד קיום ההליך.

 

נשיא ארצות הברית ברק אובמה בירך את הסנאט על כך שאישר את מינויו של הייגל. "יש לנו עכשיו את שר ההגנה שארצות הברית צריכה והמנהיג שראוי שיהיה לחיילינו", אמר אובמה והוסיף כי הייגל הוא פטריוט שנלחם והקדיש את חייו לשמירה על ביטחונה של ארה"ב.

 

הנשיא האמריקני ציין כי הוא סומך על שר ההגנה החדש שלו שיביא לסוף המלחמה האמריקנית באפגניסטן ויחזיר את החיילים הביתה.

  

שר החיילים: אובמה בונה על עברו הקרבי של הייגל

   

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הייגל בשימוע. שעות של הטחת האשמות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הייגל בשימוע. שעות של הטחת האשמות(צילום: EPA)

 

גם הברכה הישראלית לא איחרה לבוא כששגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן פרסם הודעה ובה בירך את הייגל על אישור מינויו. "ישראל מחכה לעבוד בצמוד עם הייגל. תחת ממשל אובמה, קשרי הביטחון בין ארה"ב לישראל היו מצוינים ואנו בטוחים כי הם יישארו חזקים", כתב אורן.

 

בעצם אישור המינוי ניתנה האפשרות לשר ההגנה היוצא לאון פאנטה לסכם את כהונתו. "הייתה לי הזכות לשרת ולהוביל את משרד ההגנה האמריקני ואני מודה לנשיא אובמה שבחר בי לתפקיד", כתב פאנטה בהודעה שפרסם משרד ההגנה. פאנטה בירך את הייגל והודיע כי כבר במהלך הערב יושבע מחליפו לתפקיד.

 

כמעט חודשיים עברו מאז 7 בינואר, אז הציג הנשיא אובמה את הייגל כמועמד שלו לפנטגון. הסנאטור הרפובליקני לשעבר, שכיהן בסנאט במשך 12 שנה מטעם מדינת נברסקה, צבר יריבים מרים בעיקר ממפלגתו מימין, אבל גם מצד גורמים ליברלים, זאת בשל הצהרותיו בנושא הומוסקסואלים.

 

את עיקר המאבק למנוע את בחירתו הובילו גורמים ניאו-שמרנים ידידי ישראל וכאלה שנוטרים להייגל על הביקורת החמורה שהשמיע על המלחמה בעיראק. במאבק נגד הייגל הועלו לסדר היום הצהרות אמיתיות שהשמיע נגד ישראל, לצד מיתוסים שליליים שנבנו במשך הזמן.

 

ניסיונות ההתנגדות החלו בוועדת השירותים המזוינים של הסנאט. לאחר מאמצים ניכרים של הרפובליקנים, העמיד היו"ר הדמוקרטי קרל לוין את המועמדות להצבעה והמועמדות עברה ברוב דמוקרטי של 14-11 למליאת הסנאט. השימוע של הייגל בוועדה נחשב לאיום ונורא מבחינתו. הייגל השמיע שגיאות עובדתיות ונאלץ להתנצל על דברים רבים שאמר בעבר.

 

רפובליקנים ודמוקרטים הביעו ספקות לגבי מועמדותו של הייגל בעקבות ההופעה שלו ובדיוני המליאה הפעילו הרפובליקנים את זכותם לנהל דיון אינסופי (פיליבסטר) והצליחו לדחות את ההכרעה במשך כמה שבועות במאמץ לאסוף ראיות נוספות נגד מועמדותו של הייגל.

 

הלילה הגיעו הרפובליקנים לסוף הדרך. אין תקדים בהיסטוריה למצב שבו נחסם מועמד של הנשיא לשר ההגנה. הסנאטור הוותיק ג'ון מקיין אמר את מה שחושבים חבריו הרפובליקנים  -שהייגל אינו מועמד מתאים לשר ההגנה, אבל מקיין הבהיר שזכותו של הנשיא אובמה לבחור את המועמד הנראה לו לשר ההגנה ולכן צריך הפיליבסטר להגיע לסיום.

 

צ'ק הייגל אינו עוין את ישראל, אבל ברור שלישראל לא יהיה בפנטגון ידיד מסוגו של לאון פאנטה, שיסיים את תפקידו מחר. איפא"ק, השדולה למען ישראל בוושינגטון, נשארה לאורך כל התקופה מחוץ לתמונה וכך גם שגרירות ישראל בוושינגטון.

 

העיסוק העיקרי של הייגל לאחר השבעתו יהיה לפעול לקיצוץ דרסטי בתקציב ההגנה של ארה"ב ולהוצאה מבוקרת של הצבא האמריקני מאפגניסטן עד סוף שנת 2014.


פורסם לראשונה 26/02/2013 20:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הייגל בשימוע בסנאט
צילום: AFP
מומלצים