שתף קטע נבחר

קונסולים: על האיחוד למנוע בנייה במזרח ירושלים

דיפלומטים מ-22 מדינות חיברו דו"ח לאיחוד האירופי שבו הגדירו את הבנייה הישראלית מעבר לקו הירוק "הסכנה הגדולה ביותר לשלום". הם קוראים למנוע הטבה כלכלית להתנחלויות כתוצאה מקשרי הסחר עם אירופה. בין היתר מוצע: להמליץ לחברות תיירות לא לשתף פעולה עם עסקים במזרח ירושלים

דיפלומטים המוצבים בישראל קוראים לאיחוד האירופי להגביר את מאמציו למנוע בנייה ישראלית בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. קונסולים מ-22 משלחות זרות המוצבות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים חיברו מסמך המלצה, שאיננו מחייב, ובו הם קוראים למנוע מסחר המועיל לכלכלת ההתנחלויות.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

באלוני הבשן לא חוששים: "מתנהגים כמו בת"א"

רה"מ למעצמות: לאיים על טהרן בסנקציות צבאיות

 

בין היתר, הציעו לנסח כללים ולנטריים לחברות טיולים אירופיות שימנעו פעילות המסייעת לבתי עסק במזרח ירושלים.

 

דיפלומטים מאירופה מסיירים באזור הר חברון (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
דיפלומטים מאירופה מסיירים באזור הר חברון(צילום: אליאור לוי)

 

במסמך, שהופץ על ידי סוכנויות הידיעות AP ורויטרס, הגדירו הקונסולים את הבנייה הישראלית מעבר לקו הירוק – "האיום הגדול ביותר" על הסכם שלום במזרח התיכון. הדיפלומטים הזרים ממליצים לאיחוד למנוע השקעה ישירה של חברות אירופיות בהתנחלויות, ולעורר את המודעות לסוגיה – מבלי לפרט עוד על צעדים ספציפיים שצריך האיחוד לנקוט.

 

"הבנייה בהתנחלויות מסכנת את פתרון שתי המדינות", טוענים הקונסולים, שהגדירו את המדיניות הישראליות בנושא – "שיטתית, מכוונת ופרובוקטיבית". דובר משרד החוץ בירושלים, יגאל פלמור, צוטט בסוכנויות הזרות באמרו כי לא ראה את הדו"ח הרשמי. "משימת הדיפלומט היא לבנות גשרים ולא לעודד עימותים", הגיב פלמור. לדבריו, "הקונסולים של האיחוד נכשלו קשות במשימתם".

 

במשרד החוץ בירושלים הדגישו כי סוגיית הבנייה בהתנחלויות צריכה לעלות לדיון במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

הדו"ח של הקונסולים התייחס באופן נקודתי גם למיזמי בנייה במזרח ירושלים. לפי מחברי המסמך, ישראל אישרה תוכניות בנייה "חסרות תקדים" במזרח ירושלים ובסביבתה בתגובה לשדרוג מעמד פלסטין באו"ם בחודש נובמבר האחרון.

 

"אם הבנייה תימשך, עד סוף 2013 יוקם חוצץ אפקטיבי בין מזרח ירושלים לבית לחם", קובעים הדיפלומטים הזרים, "ובכך יהיה קשה עוד יותר, ואף בלתי אפשרי, להגיע לפתרון שתי מדינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנייה בהר חומה, מעבר לקו הירוק
צילום: AFP
מומלצים