שתף קטע נבחר

"המורה" של מכסיקו חשודה בגניבת מיליארדים

ראש ארגון המורים במדינה נעצרה ונטען נגדה כי גנבה סכום השווה ל-160 מיליון דולר מכספי האיגוד. היא הייתה ידועה באורח חייה הראוותני, אולם היא גם הייתה המתנגדת החריפה לרפורמת החינוך של הנשיא החדש. מלחמה בשחיתות או חיסול פוליטי?

האישה החזקה ביותר במכסיקו הובאה אתמול (יום ד') בפרשת מעילת ענק של כספי ציבור, ועמדה בפנים עגומות מאחורי סורגים בשידור חי בפני כל האומה. לפי רבים, מדובר בניסיון של הממשלה החדשה במדינה להראות את סמכותה. ברקע עולה השאלה אם מדובר בחיסול חשבונות פוליטי או בטיפול באחד הסמלים לשחיתות בפוליטיקה המקומית. התשובה היא כנראה גם וגם.

  

עוד חדשות בעולם:

מת בגיל 95 לוחם הרזיסטאנס הצרפתי סטפן הסל

הצעה מרוככת לאיראן: "הזמן לא פועל לטובתם"

 

כל מכסיקו הייתה מרותקת למסך בעת שראש איגוד המורים הלאומי אלבה אסתר גורדייו (Gordillo) שמעה את החשדות נגדה מפי שופט בכלא במזרח הבירה מכסיקו סיטי. זו נפילה מסחררת ממסדרונות השררה עבור אישה שנהגה לטוס במטוסים פרטיים והחזיקה נכסים בשווי מיליוני דולרים בדרום קליפורניה.


מכסיקו צמודה למסך. "המורה" גורדייו מאחורי סורג ובריח (צילום: AP) (צילום: AP)
מכסיקו צמודה למסך. "המורה" גורדייו מאחורי סורג ובריח(צילום: AP)

 

רפורמה מקיפה במערכת החינוך ומלחמה בשחיתות. פניה נייטו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רפורמה מקיפה במערכת החינוך ומלחמה בשחיתות. פניה נייטו(צילום: רויטרס)
 

השנה היא עמדה בלב המאבק נגד היוזמה החקיקתית הראשונה של הנשיא פניה נייטו, היוצרת מערכת חדשה של תקנים אחידים להעסקת מורים ולקידומם, בהתבסס על הישגים במקום על קשרים בארגון המורים. כמו כן, ייערך לראשונה מרשם כולל של מערכת החינוך המכסיקנית, שנחשבת לאחת הגרועות בקרב המדינות המפותחות, ללא סימן לשינוי.

 

גורדייו חשודה כי גנבה שני מיליארד פסו, סכום השווה ל-160 מיליון דולר, מכספי איגוד המורים. כמו כן, היא חשודה במעורבות בארגוני הפשע המאורגן במדינה. השופט בתיק אמר כי ההחלטה אם יש ראיות מספיקות נגדה כדי לפתוח במשפט תתקבל תוך שלושה עד שישה ימים. אם תורשע היא עלולה להישלח לכלא ל-30 שנה.

 

בגדי מעצבים, מכוניות יוקרה, בית פאר וניתוח פלסטי. גורדייו (צילום: AP) (צילום: AP)
בגדי מעצבים, מכוניות יוקרה, בית פאר וניתוח פלסטי. גורדייו(צילום: AP)

 

ראש איגוד המורים נעצרה שלשום אחר הצהריים (שעון מקומי) בעת שחזרה מסן דייגו מפגישה של מנהיגי איגוד עובדי החינוך, המייצג 1.5 מיליון חברים, ארגון שהיא עומדת בראשו כמעט 25 שנה. היא הובילה את המאבק בממשלו של הנשיא אנריקה פניה נייטו, העורך את הרפורמה המקיפה ביותר במערכת החינוך במכסיקו זה יותר מ-70 שנה.

 

היא נעצרה יום לאחר שהנשיא חתם ואישר את חוק הרפורמה. יחד עם זאת, אמר התובע הכללי חסוס מורייו קראם: "למקרה הזה אין שום מניע פוליטי". אולם, רוב המכסיקנים מטילים ספק שהתביעה הציבורית רק גילתה עכשיו שגורדייו, הידועה בבגדי המעצבים והמכוניות שלה וכאחת שעברה ניתוחים פלסטיים, נגועה בשחיתות.

 

סילוק יריבה פוליטית קשה או מיגור שחיתות בצמרת? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סילוק יריבה פוליטית קשה או מיגור שחיתות בצמרת?(צילום: רויטרס)

 

רבים רואים זאת כיריית אזהרה של מפלגת PRI, שמשלה במכסיקו במשך שבעה עשורים עד שנת 2000, וחזרה לשלטון בשנה שעברה, כלפי יריביה הפוליטיים. המסר ברור: אל תטעו כמו גורדייו ותתנגדו למאמצי הרפורמה של הנשיא. "המסר הוא שאם דבר כזה יכול לקרות לאלבה אסתר, הוא יכול לקרות לכל אחד", אמר ראש עיריית מכסיקו סיטי לשעבר.

 

לדברי התביעה, הם איתרו רכישות שערכה ראש איגוד המורים בשלושה מיליון דולר בכספי ארגון העובדים, כמו גם חשבונות על סך 17 אלף דולר על ניתוחים פלסטיים. בנוסף, הם טוענים כי היא רכשה בית במיליון דולר בסן דייגו.

 

מעצרה של האישה החזקה פירושו הפלת יריב חזק של PRI (ראשי תיבות של "מפלגת המהפכה הממוסדת"), שרבים האשימו במצבה הקשה של מערכת החינוך המכסיקנית.

במשך שנים הדפה גורדייו התקפות מצד גורמים באיגוד, יריבים פוליטיים ועיתונאים שראו בה סמל לפוליטיקה המושחתת והישנה במכסיקו. ישנם אנשים שהגדילו לעשות והאשימו אותה אף ברצח, אבל מעולם לא הוגש נגדה אישום.

 

היא הודחה מ-PRI ב-2006 משום שתמכה במועמדים ממפלגות אחרות בבחירות והקימה מפלגה חדשה. יש האומרים שתמיכתה בנשיא הקודם פליפה קלדרון העניקה לו את הניצחון בבחירות ב-2006.

 

ב-2009 השקיעה מכסיקו בחינוך את האחוז הגדול ביותר מתקציבה השנתי מכל מדינה אחרת ב-OECD, מלבד ניו זילנד, אבל כשנמדדת ההשקעה ביחס לילד – היא הגיעה למקום האחרון. כמעט כל ילד מכסיקני בן 4 הולך לגן ילדים, אבל רק 47% מהילדים צפויים לסיים את לימודי התיכון. לשם השוואה, בארצות הברית שיעור בוגרי התיכון הוא 80%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשודה במעילת ענק. גורדייו
צילום: EPA
עצורה ומחכה לכתב האישום
צילום: רויטרס
נשיא מכסיקו אנריקה פניה נייטו
צילום: AP
מומלצים