שתף קטע נבחר

הקרע מעמיק: "גם הבית היהודי מחרים חרדים"

ברית לפיד-בנט בתוקף, והמשבר עם הליכוד מחריף. נציג הליכוד למו"מ תקף: "גם אם חרדים יקבלו צו ראשון בבר מצווה, לפיד פוסל אותם מלשבת בממשלה. גם הבית היהודי מחרים אותם". אורי אריאל: ההבנות בין הבית היהודי ליש עתיד רק מתחזקות

מחריף המשבר בין הליכוד ליש עתיד והבית היהודי: יממה לאחר שפגישת נציגי שתי המפלגות הסתיימה בהודעת הליכוד-ביתנו לפיה יאיר לפיד פוסל את החרדים, נציגו של ראש הממשלה תוקף בחריפות רבה עוד יותר את יו"ר יש עתיד. היום (יום ו'), בכניסה לפגישת המשא ומתן עם הבית היהודי, אמר עו"ד דוד שמרון כי "גם אם החרדים יתגייסו בגיל 14 ויקבלו צו ראשון בגיל בר מצווה, אנשי לפיד פוסלים אותם מלשבת בממשלה".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

ש"ס בכוננות אופוזיציה. דרעי: "נחבור ליחימוביץ'"

נתניהו היה האחרון לזהות: בנט-לפיד לא נפרדים

 

נציג הליכוד למשא ומתן הקואליציוני אמר לפני תחילת הפגישה היום עם אנשיו של נפתלי בנט כי "אנחנו לא מקבלים פסילות של ציבור בקרב עם ישראל". בסופה הוא נשמע עוד פחות אופטימי לגבי הקמת ממשלה בקרוב: "הבית היהודי הודיע לנו שגם הם מחרימים את החרדים כפי שיש עתיד מחרימים את החרדים, זאת כתוצאה מהברית שלהם, שעדיין קיימת. יש כאן החרמה של ציבור שלם, אנחנו לא מקבלים חרמות".

 

צוותי המו"מ של הבית היהודי והליכוד בפתח הישיבה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
צוותי המו"מ של הבית היהודי והליכוד בפתח הישיבה(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
 

דבריו של עו"ד שמרון נאמרו על רקע הקרע בין הליכוד ליש עתיד, והטענות של גורמים המקורבים לצוות המו"מ של לפיד כי במהלך השיחה אתמול הוצע ליש עתיד לחבור לקואליציה בלי בנט. על פי אותם גורמים, הוצע ללפיד דיל לפיו הממשלה תקדם את המשא ומתן המדיני ותפנה התנחלויות מבודדות.

 

בבית היהודי עקצו בתגובה: "ייתכן שנפלה טעות, ובהודעתו של שמרון, שלפיה אנחנו מחרימים חרדים, נשמטה המילה 'לא'. עקב הפרסומים על דברי הליכוד על פינוי התנחלויות וההסכם הבעייתי עם ציפי לבני ועמיר פרץ, נראה שזאת אינה הטעות היחידה".

 

בפתח ישיבת צוות המו"מ הודיע ח"כ אורי אריאל מהבית היהודי: "ההבנות עם יש עתיד רק מתחזקות. עמדתנו לא השתנתה ואיננו פוסלים אף מפלגה". בנוסף, צוות המו"מ הודיע כי ההסכם עם לבני אינו מקובל, ופירט את הבעיות, שלטעמם כוללות את "האחריות של לבני על המו"מ המדיני, את ניהולה של ועדת שרים לחקיקה, וכן ביקשו נציג מטעם הבית היהודי בוועדת השרים למו"מ. נקבעו המשך דיונים".

 

ח"כ משה גפני (יהודת התורה) יצא בהמשך במתקפה חריפה על בנט: "היום הזה, י"ט באדר, ייזכר לדראון עולם כיום שבו מפלגה שמתקראת דתית, ושיושב ראשה כינה את החרדים 'אחים' - הכריזה מלחמה על עולם התורה". הוא הוסיף: ""מתברר שכשבנט אומר 'אחים', הוא מתכוון לשנאת אחים ולהחרמה של אחים. השנאה הזו כה תהומית שבתמורה הוא מוסר את גורל ארץ ישראל בידיהם של אנשי 'יש עתיד', ויאיר לפיד שתקף את המתיישבים ביו"ש. כדאי שהפוליטיקאי הטרי נפתלי בנט וחבריו יזכרו היטב שבניין הכנסת עגול הרבה יותר ממה שהוא נראה מבחוץ".

 

חבריו של גפני למפלגה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ מאיר פרוש, גינו גם הם את הדברים. "החרמת ציבור שלם הינה התנהגות בזויה ומעוררת שאט נפש, המטילה אות קלון על הנהגת הבית היהודי", אמר ליצמן שהוסיף כי: "החיבור הפסול שהיה בעבר בין המפד"ל ושינוי גרם לביצוע ההתנתקות ולפגיעה אנושה בילדי ישראל ובמשפחות ברוכות ילדים, והביא בסופו של דבר לנפילת שתי המפלגות". מאיר פרוש הוסיף כי "ההתנתקות של הבית היהודי מעולם התורה מחזקת את נתניהו לנקוט במהלך יחד עם יש עתיד להתנתקות מיהודה ושומרון, וכל זה יזקף לחובת הבית היהודי". 

הבוקר התייחס לפיד בסטטוס שפרסם בפייסבוק למו"מ הקואליציוני התקוע ומתח ביקורת על ההודעה שהוציא הליכוד לאחר הפגישה. "על מה באמת דיברנו? על הצורך במהפכת דיור, על החינוך ויוקר המחייה ועל המחויבות שלנו להקל על מעמד הביניים. במילים אחרות, דיברנו על כל הדברים שהם לא ספינים. אז למה כל מה שיצא החוצה הוא רק ההודעה של הליכוד שאנחנו פוסלים את החרדים? שאלה מצוינת".

 

גם ח"כ איילת שקד מהבית היהודי תקפה את הודעת הליכוד: "הם משחקים במשחק כפול, שבו הם מבקשים מאיתנו לפרק את הברית עם לפיד ומנגד מלפיד לפרק את הברית עם הבית היהודי. כיצד יכולה ההנהגה לנהל מו"מ עם הבית היהודי על האפשרות לשינוי ההסכם עם לבני כאחראית על המו"מ המדיני מחד, ומאידך לפזם באוזני לפיד כמה גדולה טעותם תהיה לשבת עם הבונים את ההתנחלויות, מכיוון שאז לא יוכלו לפרקם?".


פורסם לראשונה 01/03/2013 12:09

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. המו"מ תקוע
צילום: רויטרס
לפיד. "דיברנו על כל מה שהוא לא ספין"
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים